Šejla Kamerić predstavlja “Prvorođenu”

Samostalna izložba svjetski poznate bosanskohercegovačke umjetnice biće otvorena večeras u Podgorici, u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu, galerijama MSUCG

6433 pregleda0 komentar(a)
Šejla Kamerić u Veneciji, Foto: Jelena Kontić

Da jedva čeka svoju samostalnu izložbu u Podgorici, svjetski poznata bosanskohercegovačka umjetnica Šejla Kamerić kazala je Vijestima još u aprilu, tokom postavljanja svoje skulpture “Cease” u Veneciji, u centru trga Santo Stefano, uoči otvaranja Venecijanskog bijenala - 60. Međunarodne izložbe vizuelnih umjetnosti.

“Izložba se zove ‘Firstborn’, odnosno ‘Prvorođena’, a u okviru nje ću predstaviti i nekolika novih radova, odnosno nove produkcije, što jedva čekam”, rekla je Kamerić prilikom susreta u Veneciji.

Sa postavljanja rada u Venecijifoto: Jelena Kontić

Samostalna izložba Šejle Kamerić biće otvorena večeras u Podgorici, u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore (MSUCG) u 20 časova, a biće dostupna za javnost do 10. novembra.

“Vjerujem da izložba Šejle Kamerić u Crnoj Gori može biti inspirativna i da će podstaći na razmišljanje, budući da se radi o izložbi koja je koncipirana tako da, osim tema koje se odnose na pitanja identiteta i ženskosti, kojima se ona već godinama bavi u svojim radovima, referiše i na određene ‘bolne teme’ crnogorskog društva: poziciju žene u našoj sredini i na negativnu statistiku selektivnih abortusa. Naime, naš kustosko-umjetnički rad na ovoj izložbi traje već tri godine, tokom kojih smo, od prvih inicijalnih razgovora o izložbi, do konačne postavke, prošle kroz različite vrste izazova, ali i snažnih, ne samo profesionalnih, već i ličnih povezivanja. Te veze temelje se dobrim dijelom na sličnostima naših podneblja, ali i na sasvim ličnim utiscima nastalim pod uticajem raznih društvenih, ekonomskihih i porodičnih okolnosti. U tom procesu višegodišnjeg osmišljavanja ove postavke, otvorile su se mnoge teme naših intimnih prostora i društvenih konteksta, a koje su se prirodno povezale sa Šejlinim radovima koji će se naći na izložbi pod nazivom Firstborn/Prvorođena”, kazala je Vijestima kustoskinja Milica (Radulović) Bezmarević.

Rad "We come with a bow" Šejle Kamerićfoto: MSUCG

Izložba je, dodaje ona, nastala sa fokusom na propitivanju identitetskih vrijednosti zasnovanih na ličnom iskustvu, kao i na društvenom obrascu koji podrazumijeva stereotipom definisane pojmove žene i ženskog, donoseći autorkine snažne umjetničke percepcije koje počivaju na izraženoj empatičnosti, kao ključnom mehanizmu komunikacije u njenom umjetničkom radu.

“Budući da je riječ o internacionalno priznatoj savremenoj umjetnici čiji radovi se nalaze u prestižnim međunarodnim umjetničkim zbirkama (njen ikonički rad ‘Bosnian girl’, koji se odnosi na genocid u Srebrenici, dio je umjetničke kolekcije britanske Tate Modern, a odnedavno se nalazi i u kolekciji MSUCG), uvjerena sam da njeno prvo predstavljanje u Crnoj Gori, u galerijama MSUCG, može otvoriti jedan širi prostor naših ličnih promišljanja, razumijevanja i preispitivanja o pitanjima feminizma i rodnih stereotipa”, priča Vijestima kustoskinja.

Kuriozitet je, ističe Bezmarevič, da će na izložbi biti predstavljeni radovi iz autorkinog najnovijeg ciklusa autoportreta “Mother is a bitch” (Majka je kučka), ogromne heklane mreže iz ciklusa “Hooked”, ali i neki drugi, raniji radovi, a koji su u dijalogu sa samim konceptom izložbe.

“’My mother calls me SON, not SUN’ (Majka me zove Sine, ne Sunce) svojim sadržajem referiše na pomenute teme, ukazujući na pitanja retrogradne percepcije rodnog nasljeđa, a koji će nakon izložbe ostati u našoj umjetničkoj kolekciji”, dodaje kustoskinja.

Rad "We come with a bow" Šejle Kamerićfoto: MSUCG

Ona najavljuje i niz pratećih događaja u sklopu predstavljanja renomirane umjetnice.

“Izložbu takođe prati i monografija Šejle Kamerić ‘Mother is a bitch’, u čijem je publikovanju MSUCG bio jedan od partnera renomiranoj izdavačkoj njemačkoj kući ‘Distanz’. Tokom trajanja izložbe imaćemo i promociju Šejline monografije, kao i artist talk sa umjetnicom - događaje koji, uz stručna kustoska vođenja, mogu biti jednako zanimljivi i inspirativni i stručnoj i široj publici”, najavila je Bezmarević.

Milica Bezmarevićfoto: Nebojša Babić

Prepoznatljiv, angažovan, odvažan, snažan ali i intimistički umjetnički glas Šejle Kamerić odjekuje gdje god se njeni radovi nađu. Poznata je po svom multidisciplinarnom pristupu i različitim medijima koje koristi i kombinuje, uključujući film, fotografiju, objekte, crteže i instalacije. Kao glavni elementi i karakteristike njenih radova ističu se “dirljiva intimnost i društveni komentari”. Kamerić referiše i jasno upućuje na otpor retrogradnim ideologija, podstiče borbu za ravnopravnost, podsjeća na važnost sjećanja, zagovara mir, a takav je bio i njen monumentalni rad “Cease” koji je tokom prvog mjeseca Bijenala u Veneciji poslao važnu političku i društvenu poruku.

Sa postavljanja rada u Venecijifoto: Jelena Kontić

“Da bismo mogli uopšte kritički da posmatramo svijet oko nas, svako pojedinačno treba da se zaustavi i promisli. Simbolika mog rada, bijele zastave, posebno u izdanju kakvo je u skulpturi u javnom prostoru, nešto je što mislim da komunicira sa svima. Zastava je zaustavljena u pokretu, poderana i na pola koplja. Sve to ukazuje na to gdje se trenutno nalazimo kao društvo i upućuje koliko nam je potrebna pauza”, rekla je Kamerić Vijestima ranije.

Šejla Kamerićfoto: Hamza Kulenović

“Baveći se temama koje proizlaze iz nelinearnih istorijskih narativa, kao i lične prošlosti, Kamerić se fokusira na politike sjećanja, načine otpora u ljudskom životu i posljedične osobenosti ženske borbe. Posebno cijenjeni po društvenoj snazi koja proizilazi iz odvažne intimnosti, njeni radovi naglašavaju empatiju kao osnovni stvaralački mehanizam. Kamerić svojim djelom upozorava na prostore moći, stvarajući im snažne alternative”, navodi se u najavi MSUCG povodom večerašnje izložbe.