Ciklon Boris: Obilne padavine širom Evrope, četiri osobe nastradale u Rumuniji
Najviša uzbuna od poplava u subotu je proglašena na 38 lokacija širom Češke
Četiri osobe su poginule u Rumuniji u poplavama posle jakih kiša koje su zahvatile centralnu i istočnu Evropu, saopštile su službe za vanredne situacije.
Najviša uzbuna od poplava u subotu je proglašena i na 38 lokacija širom Češke.
U glavnom gradu Pragu podignute su gradske barijere od poplava, nasipi su zatvoreni, kao i zoološki vrt, saopštile su češke vlasti.
Evakuacije su takođe počele u Poljskoj pošto reke rastu do opasnog nivoa.
Tela četvoro stradalih u Rumuniji pronađena su u regionu Galac na jugu zemlje tokom akcije potrage i spasavanja, potvrdile su službe za vanredne situacije agencije AFP.
„Desetine ljudi je izbavljeno iz domova u 19 oblasti u zemlji", dodaju.
- Leto 2024. najtoplije zabeleženo u istoriji
- Majske poplave 2014: Dani kad se „voda spojila sa sivilom neba“, a Obrenovac postao „močvara“
- Da li je „sejanje oblaka” izazvalo poplave u Dubaiju
Poljski ministar unutrašnjih poslova Tomaš Šemonjak rekao je da su stanovnici malih gradova u blizini granice sa Čekom - Morov i Gluholazi suočeni sa opasnom situacijom.
U Gluholazima je vodostaj reke premašio bezbedan nivo za dva metra, a stanovnici okolnih ulica su evakuisani.
„Situacija je veoma loša. Stanje reke i prognoze su i dalje loše", rekao je Šemonjak.
„Imamo tešku situaciju na četiri reke, preti nam potencijalna evakuacija i šteta u nekoliko gradova", dodao je on.
Ciklon Boris doneo je od četvrtka jak vetar i obilne kiše delovima Poljske, Austrije, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.
* Češka
Češka prestonica Prag ne želi da rizikuj posle poplava koje su razorile grad pre dve decenije.
Slike poplavljenih stanica metroa iz 2002, evakuacije stanovnika u gumenim čamcima i slonova koji se dave u zoološkom vrtu u Pragu urezane su u lokalno sećanje.
Nešto pre deset sati u petak, teškom čeličnim bedemom, debljine jedan metar, zatvoren je takozvani Đavolji kanal ili Čertovka, koji preseca istorijsku četvrt Mala Strana u Pragu, vraćajući se u reku Vltavu.
Čertovka je deo nacionalne mreže odbrane od poplava za koju zvaničnici kažu da je koštala više od milijardu evra kako bi se sprečila katastrofalna šteta iz 1997. i 2002. godine.
U Pragu se nadaju da će izbeći najgore poplave.
Pažnja je ovog vikenda usmerena na centralne i istočne delove zemlje, posebno na Severnu Moravsku, gde je 1997. život izgubilo 50 ljudi.
Na planine Jesenjiki bi moglo da padne oko 400 milimetara kiše u naredna tri dana, a ta voda će zatim oteći niz reku Odru i dalje prema Poljskoj, prolazeći pored niza gradova i sela na njenom putu.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
* Poljska
Pošto je prisustvovao sastanku hitnih službi na jugozapadu Poljske, premijer ove zemlje Donald Tusk pokušao je da uveri javnost da prognoze „nisu preterano alarmantne".
Teritorijalna odbrana Poljske bila je u pripravnosti, rekao je on, a u jednoj od četiri južne pokrajine, Malopoljskoj, procenjeno je da je naslagano dva miliona vreća peska, dok je još milion bilo na raspolaganju u Donjoj Šleziji, pokrajini oko grada Vroclava.
„Ako se nešto može očekivati, a za to želimo da budemo spremni, to su naravno lokalizovane poplave ili takozvane bujične poplave", dodao je.
Hiljade stanovnika u Vroclavu moralo je do njihovih stanova pešaka uz stepenice jer liftovi nisu radili zbog straha od poplava, javili su lokalni mediji.
Poljski institut za meteorologiju i vodoprivredu je kasnije proširio najviši nivo uzbune od četiri južne pokrajine do ušća reke Odre u Baltičko more, u Ščećinu.
* Austrija
Austrija je zabeležila najtopliji avgust od kada se meri, prema podacima saveznog instituta Geosfera Austrija.
Sada se upozorava na 10-20 centimetara padavina u mnogim regionima za nekoliko dana.
Ponegde je moguće i više 20 centimetara, posebno u planinama Gornje i Donje Austrije i u severnoj Gornjoj Štajerskoj.
Iz Austrijskog centra za upozoravanje na oluje UWZ navode da će u nekim oblastima prethodni rekordi za ceo septembar biti „premašeni za samo nekoliko dana".
Manuel Kelemen, prognostičar televizije Puls24, kaže da sa meteorološke tačke gledišta, „ono što doživljavamo je vanredno, ako ne i bez presedana".
Austrijska železnička mreža OBB je savetovala sve putnike da odlože putovanja koja nisu hitna.
Deo železničke linije Tauern između Bad Hofgaštajna i Bekštajna u pokrajini Salcburg zatvoren je zbog obilnih snežnih padavina.
Moguće su poplave i klizišta, a u glavnom gradu Beču očekuju se olujni vetrovi.
Humanitarna organizacija Karitas apelovala je na volontere da pomognu u pogođenim područjima.
Neprekidna jaka kiša se očekuje i preko granice, u nemačkoj pokrajini Bavarskoj.
Posredi je regionalna, a ne nacionalna vanredna situacija, gde je pogođeno veliko područje centralne Evrope.
Podsećanje na nacionalne prioritete dogodilo se ranije ove nedelje kada su češki zvaničnici rekli da su bili primorani da odbiju nemački zahtev da prestanu sa pražnjenjem veštačkih jezera u Vltavu, koja se uliva u reku Labu i dalje u Nemačku, nakon urušavanje mosta u Drezdenu.
Ta veštačka jezera, niz od devet brana poznatih kao Vltavska kaskada, moraće da ostanu poluprazni da bi mogli da podnesu količine vode koje se ovog vikenda najavljuju.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Svi članovi )