Trava nekad jeste zelenija drugdje - priče i tajne Kopenagena

Osnovana kao vikinško ribarsko selo, prijestonica Danske danas je središte urbanog i kulturnog razvoja, ali prije svega je uspio naći način da se stara o svojim građanima i istinski ga učiniti mjestom za život

16577 pregleda15 komentar(a)
Živopisna luka Nyhavn je dvije decenije bila dom i piscu Hansu Kristijanu Andersenu, Foto: Blažo Hajduković

Nemojte se zaljubljivati u ovaj grad ako ne volite rastanke. Zahvaljujući šarmu i raznolikosti njegovih kvartova sa prepoznatljivim karakterom, u Kopenhagenu ćete svakoga dana otkriti neku od njihovih priča i tajni.

Osnovana kao vikinško ribarsko selo, prijestonica Danske danas je središte urbanog i kulturnog razvoja, ali je prije svega grad koji je uspio naći način da se stara o svojim građanima i istinski ga učini mjestom za život.

UNESCO-va svjetska prijestonica arhitekture i dizajnerska “meka” nudi nešto za svakoga - multikulturalni Norebro, popularni Vesterbro, elegantni Frederiksberg, nezaobilazni Nyhavn, pa i bijeg na plaže Amagera.

Šveđanka Greta, koju ću prve večeri upoznati nakon što smo trčali da, kako dolikuje, koncert The Nationala ispratimo iz prvog reda, uporediće ukratko Dance i svoje sunarodnike - oni su opušteniji, jedu šta hoće, ne mare toliko za poroke, a mi volimo pravila, pravila, pravila i na kraju, u prosjeku živimo tek godinu duže. Na putovanju ćete zaista naići na prijatne i gostoljubive ljude koji će, bilo zbog opšte kulture ili prihvatanja života u gradu koji je magnet za turiste, učiniti da se osjetite kao kod kuće.

U Kopenhagenu svaka druga osoba na posao ili u školu dolazi biciklomfoto: Blažo Hajduković

Jedan od najupečatljivijih utisaka o Kopenhagenu svakako je tišina. Impresija koju, slušajući jutarnje razgovore u nekoj od ušuškanih kafeterija sa tri stola, dijele i oni koji su se doselili iz Lisabona, Katalonije, Berlina. Taj luksuz nije možda stran drugim tačkama na skandinavskoj mapi, ali jeste poklon kada želite posjetiti atraktivnu destinaciju.

Velike zasluge za to pripadaju svakodnevici u kojoj (i zvanično) svaka druga osoba na posao ili u školu dolazi biciklom, a jedina saobraćajna “gužva” je ona na parkinzima za dvotočkaše u toku radnog vremena. Ti čudni, vaspitani stanari redove bicikala preko noći ostavljaju bez katanaca ispred zgrada.

Klima u Kopenhagenu je nepredvidiva, iako zime ne idu u minus, pa učinite sebi uslugu i posjetite ga kad dani postanu duži i ulice ožive. Tako se avgust ovoga puta pobrinuo da se grad, na proljećnim temperaturama za nas Mediterance, može obići pješke ili na dva točka. Za Dance prvi sunčani dani znače slobodu i odlazak na urbana kupališta, po kojima je grad postao poznat nakon ogromnih ulaganja u prečišćavanje luka.

foto: Blažo Hajduković

Frederiksberg je nezaobilazna zelena oaza u središtu grada, sa širokim bulevarima, istorijskim zgradama i jednim od najvećih parkova, njegovom palatom i jezerima. Jedan od najpopularnijih djelova Kopenhagena prepoznaćete kada živahne kafiće i uličnu garderobu zamijene luksuzni restorani i butici za one sa dubljim džepovima.

Centar zabave ovih dana je Vesterbro, sa svojim raznolikim restoranima, barovima, galerijama i unikatnim prodavnicama. Tu se nalazi i popularni Meatpacking District, nekadašnji dom mesne industrije, koji je postao sjedište za kreativce, noćni život i kulinarske čarolije. Dođete li tražeći slobodan sto u predvečerje, u baštama prepunim lokalaca, brzo će vam postati jasno da ćete ostati gladni ako ste došli bez rezervacije.

Pomalo neočekivano, ali Vesterbro ne napuštamo dok ne odamo počast i prodavnici muzičkih ploča koja jedan kućni budžet osiromašila više nego li londonski Brick Lane i njegov Rough Trade East.

foto: Blažo Hajduković

Govoreći o popularnim mjestima dešavanja, Norebro je jedan od najraznolikijih gradskih kvartova, poznat po multikulturalnoj atmosferi, inkluzivnoj kulturi i uzbudljivom spoju starog i novog. Ulična umjetnost, muzika i festivali su neizostavan dio njegovog identiteta.

Jedan od najstarijih djelova Kopenhagena je Latinerkvarteret (Latinska četvrt) u samom gradskom jezgru, a uske ulice i redovi šarenih kuća mjesto su okupljanja umjetnika i boema. Tu je i Okrugli toranj, kao najstariji funkcionalni opservatorijum u Evropi, koji nudi najbolji pogled na krovove i gradske ulice. Renesansni zamak Rosenborg i njegova bašta u blizini su kao izmaštani.

Jedna od ulica Latinske četvrti dom je i najstarijoj pekari u gradu, pa bi kupovinu bilo kojeg doručka koji nije rolnica sa cimetom iz Sankt Peders Bageri, očigledno, trebalo zabraniti Ženevskom konvencijom.

Latinska četvrt je mjesto okupljanja umjetnika i boemafoto: Blažo Hajduković

A onda dolazimo i u živopisnu luku Nyhavn, turističku atrakciju koja je dvije decenije bila dom i piscu Hansu Kristijanu Andersenu.

Stari jedrenjaci i jedinstvene fasade su najprepoznatljivije slike Kopenhagena, a mislite li da je zbog toga precijenjeni mamac za turiste, propustićete obilazak za pamćenje.

Pun iznenađenja, ujedno bogat tradicijom i uzbudljivim inovacijama, Kopenhagen s razlogom mami posjetioce i doseljenike sa svih meridijana i dokazuje da se metropola ne postaje neboderima, već djelima.

Najstarija državna zastava na svijetu

Kraljevina Danska, kako glasi njen zvanični naziv, može se pohvaliti najstarijom državnom zastavom na svijetu, pa je, očekivano, i dom istorijski važnim muzejima.

Ipak, najposjećeniji među njima je Muzej savremene umjetnosti Luizijana i nalazi se na obali 35 kilometara sjeverno od glavnog grada i poznat je po sintezi umjetnosti, arhitekture i pejzaža. U prevodu, našli ste mjesto za izlet.