Borovinić Bojović: Ženama češće ograničen pristup liderskim pozicijama, sve više izložene govoru mržnje

Predsjednica Skupštine Glavnog grada na Forumu rodne ravnopravnosti u Berlinu

1348 pregleda1 komentar(a)
Foto: Skupština Glavnog grada

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović kazala je da se, kada se govori o rodnoj ravnopravnosti, uočava nekoliko važnih problema - ženama je češće ograničen pristup liderskim pozicijama, politici i ekonomskoj moći, a njihova izloženost govoru mržnje je veća.

Kako je saopšteno, ona boravi na Forumu rodne ravnopravnosti u Berlinu, organizovanom u okviru Berlinskog procesa 2024, a na poziv njemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj.

Tema ovogodišnjeg Foruma rodne ravnopravnosti bila je "Feministička razvojna politika – pristup za ubrzanje EU integracije Zapadnog Balkana", a događaj je otvorila njemačka ministarka za ekonomsku saradnju i razvoj Švenja Šulce.

foto: Skupština Glavnog grada

"U proteklih godinu dana, doprinijela sam uključivanju žena u procese donošenja odluka, hrabrila sam i podržavala žene kroz različite modalitete djelovanja. S ciljem osiguranja stabilnosti i napretka u našem društvu, u Skupštini Glavnog grada formirali smo Ženski klub, koji je po prvi put okupio odbornice iz različitih partija. Takođe, inicirala sam u saradnji sa Zajednicom opština i Misijom OEBS-a u Crnoj Gori organizaciju međunarodne konferencije 'Ženske kvote – put do jednakosti', koja je okupila regionalne eksperte i ekspertkinje, sa ciljem pokretanja dijaloga o nužnosti uvođenja propisane kvote od 40 posto u izborni zakon. Kada govorimo o rodnoj ravnopravnosti, uočavamo nekoliko važnih problema: ženama je češće ograničen pristup liderskim pozicijama, politici i ekonomskoj moći, a njihova izloženost govoru mržnje je veća. Svjesna sam da, kao žena koja predsjedava Skupštinom Glavnog grada, imam posebnu odgovornost da doprinesem ostvarenju rezultata ne samo projektovanih u nacionalnim strategijama i lokalnim akcionim planovima, već i onih širih, društvenih, koji se direktno tiču žena i njihovog napretka. Postignuti rezultati u ovoj oblasti su zalog za našu bolju budućnost. Zato sam sa velikim interesovanjem pratila dosadašnje panele i vjerujem u kvalitetan doprinos svih prisutnih diskusiji i formulaciji preporuka o tome kako zajednički raditi na unaprjeđenju rodne ravnopravnosti u okviru Berlinskog procesa, jer je to od ključne važnosti za stabilnost i budućnost našeg društva", rekla je Borovinić Bojović, tokom panela koji se ticao uključivanja žena u procese donošenja odluka.

Forum okuplja poslanike, ministre, predstavnike agencija za rodnu ravnopravnost, gradonačelnike i članove civilnog društva iz šest zemalja Zapadnog Balkana. Takođe, njemu prisustvuju i predstavnici regionalnih organizacija i Evropske unije. Glavni cilj Foruma o rodnoj ravnopravnosti je izrada preporuka za unapređenje rodne ravnopravnosti i integraciji rodno senzitivnih pitanja u Berlinski proces kroz zajednički rad.