Koprivica: Crna Gora i njene institucije će insistirati da osuđeni za ratne zločine ne budu na slobodi

Nevladina organizacija (NVO) Građanska alijansa (GA) organizovala je u Podgorici panel diskusiju "Institucije koje (ne) čuju krik nepravde?"

3794 pregleda2 komentar(a)
Sa panel diskusije, Foto: Građanska alijansa

Crna Gora i njene institucije će insistirati na tome da se iskoriste pravni mehanizmi da lica osuđena za ratne zločine ne budu na slobodi, jer se na taj način vrijeđaju osjećanja porodica žrtava, a najvažniji preduslov za to je međunarodna saradnja, saopštio je Momo Koprivica, potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju.

On je to kazao na panel diskusiji "Institucije koje (ne) čuju krik nepravde?" koju je u Podgorici organizovala nevladina organizacija (NVO) Građanska alijansa (GA).

Iz GA je saopšteno da ja na panel diskusiji zaključeno da ratni zločini počinjeni devedesetih godina nijesu imali adekvatan tretman državnih organa u Crnoj Gori, što je proizvelo nedostatak povjerenja u institucije.

Koprivica je poručio da je suočavanje s nasljeđem nasilja jedan od preduslova za pravu demokratizaciju društva.

Koprivicafoto: GA

"Kod procesuiranja ratnih zločina napravljeni su pomaci poput izmjena Zakona o krivičnom postupku. Vrhovno državno tužilaštvo sačinilo je Strategiju za istraživanje ratnih zločina 2024-2027, jer prethodna nije dala rezultate", istakao je Koprivica.

Ivan Radulović iz GA ocijenio je da je teško pronaći novi ugao iz kog se može pristupiti pričama o ratnim zločinima počinjenim prije tri decenije, poručujući da se moramo sudariti sa realnošću da za sve ove godine nije mnogo toga učinjeno.

Radulovićfoto: GA

"Uprkos ovoj činjenici ne smije se prestati sa aktivnostima koje su posvećene žrtvama zločina. Institucije konačno moraju prekinuti sa praksom ćutanja kada su ratni zločini u pitanju", rekao je Radulović.

Milan Žugić, glavni i odgovorni urednik agencije MINA i autor dokumentarnog filma "Klapuh – Tri decenije nepravde" koji je emitovan na današnjem događaju, uputio je apel svim kolegama da se aktiviraju i otvore priču o ratnim zločinima, izuzimajući političku notu i vodeći se isključivo ljudskim odnosom.

Govoreći o radu na dokumentarnom filmu o porodici Klapuh, Žugić je kazao da je to bio izazovan zadatak, jer je malo živih svjedoka i ljudi koji su voljni da govore na ovu temu.

Žugićfoto: GA

Iz GA su kazali da su uoči panela premijerno prikazani dokumentarni filmovi "Klapuh - Tri decenije nepravde", i film "Štrpci - Voz koji je prošao?" autora Seada Sadikovića, novinara RTCG.

foto: GA

"Današnji događaj dio je projekta 'Kultura sjećanja za svjetliju budućnost', koji je podržan kroz regionalni projekat 'Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu', koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije. Projekat sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)", zaključuje se u saopštenju GA.