Pokret solidarnosti: Vlada da zabrani uplovljavanje broda sa vojnim teretom namijenim Izraelu u Luku Bar

Specijalna izvjestiteljka UN-a za stanje ljudskih prava na palestinskim teritorijama Frančeska Albaneze izjavila da je neophodno 'da se sprovede embargo na oružje' i uskrati pristup brodu Katrin Pokret pozvao predsjednika Vlade, Krapovića, Ibrahimovića i Šaranovića da poštuju svoje zakonske dužnosti, obaveze i odgovornosti"

7820 pregleda5 komentar(a)
Brodski kontejneri (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Pokret solidarnosti sa Palestinom pozvao je Vladu Crne Gore da zabrani uplovljavanje u Luku Bar broda Katrin koji, kako tvrde, nosi 60 kontejnera TNT eksploziva i osam kontejnera RDX heksogen eksploziva, namijenjenih Izraelu.

"Prema zvaničnim podacima, koji su dostupni javnosti, teretni trgovački brod Katrin (MV Kathrin), koji plovi pod zastavom Madere, nalazi se na putu za Luku Bar sa vojnim teretom koji je najmijenjen Izraelu i njegovim zločinačkim poduhvatima nad nedužnim palestinskim civilima. Brod je ukrcan u luci Haifong (Haiphong) u Vijetnamu i negov teret uključuje 60 kontejnera TNT eksploziva i osam kontejnera RDX heksogen eksploziva, koji su ključne komponente avionskih bombi i projektila bez kojih ne bi bio moguć genocid nad stanovništvom Gaze i masovni pomor palestinskih civila na okupiranoj Zadnoj obali i u okupiranom Istocnoj Jerusalimu", rekli su iz Pokreta.

Prema podacima sa sajta vesselfinder, očekuje se da brod u barsku Luku uplovi 2. oktobra.

Smatraju da je obaveza crnogorskih institucija i predstavnika da preduzmu mjere "u cilju poštovanja vladavine prava i ispunjavanja svojih međunarodnih zakonskih obaveza kao i da preduzmu korake koji bi spriječili da Crna Gora doprinese, učestvuje ili potpomaže najteže međunarodne zločine".

"U svjetlu naredbi Međunarodnog suda pravde čiji je cilj da se spriječe ozbiljne povrede Konvencije o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida zbog izraelskih akcija u Gazi, dužnost je Crne Gore, svih njenih institucija, vlasti i organa, da spriječe svako angažovanje u trgovini oružjem u slučajevima kada postoji znatna vjerovatnoća da će oružje, vojna oprema ili opasne supstance doprinijeti kršenju Međunarodnog humanitarnog prava i Zakona o ljudskim pravima", istakli su iz Pokreta.

Međunarodni sud pravde je u julu u svom savjetodavnom mišljenju zaključio da sve države imaju „obavezu da ne priznaju kao legalno stanje koje proizilazi iz nezakonitosti prisustva Izraela na okupiranoj palestinskoj teritoriji“ i da se time na bilo koji način ne „pruža pomoć ili pomaže održavanju situacije stvorene ilegalnim prisustvom Izraela na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući i transferom ili prodajom oružja, djelova ili materijala za oružje koje služi za upotrebu nanošenja povreda civilima’’

"Podsjećamo da je Savjet UN-a za ljudska prava usvojio je rezoluciju A/HRC/55/L.16 5. aprila 2024. koja poziva državu da obustave prodaju, transfer i preusmjeravanje oružja i druge vojne opreme u Izraelu. Specijalna izvjestiteljka UN-a za stanje ljudskih prava na palestinskim teritorijama okupiranim 1968. Frančeska Albaneze, izjavila da je neophodno 'da se sprovede embargo na oružje' i uskrati pristup brodu Katrin jer bi u protivnom to moglo predstavljati ozbiljno kršenje Konvencije o genocidu i rezolucije HRC-a 55 /L.30 koja nalaže embargo zbog akcija Izraela".

Stoga su pozvali Vladu, premijera Milojka Spajića, ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovila i ministra odbrane Dragana Krapovića da "poštuju svoje zakonske dužnosti, obaveze i odgovornosti i da djeluju kako bi se osigurala usklađenost sa međunarodnim humanitarnim pravom i spriječila teška međunarodna krivična djela".

"Crna Gora, svi njeni organi i institucije dužni su da urade sve što je u njihovoj moći da spriječe i da ne potpomažu ili omogućavaju činjenje najtežih međunarodnih zločina. Na osnovu dostupnih podataka, zakonska je obaveza Crne Gore da spriječi dostavljanje Izraelu vojnog oružja, opreme ili robe koja je na trgovačkom brodu Katrin a koja bi se mogla koristiti za dalje kršenje Međunarodnog humanitarnog prava i Konvenciji o sprječavanju genocida", zaključili su iz Pokreta.