ASK pokreće postupak protiv Šušića i Tamare Tapušković: Funkcionerima izmiču drugu fotelju

Bivši odbornici Šušić i Tapušković bili su u isto vreme u odborima direktora ToMontenegra i Kliničkog centra, što predstavlja moguće kršenje odredaba Zakona koje se odnose na nespojivost funkcija

18426 pregleda22 komentar(a)
Šušić, Foto: Luka Zekovic

Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je postupak protiv bivšeg šefa kluba odbornika Nove srpske demokratije Mitra Šušića i odbornice Pokreta Evropa sad (PES) u Skupštini Glavnog grada Tamare Tapušković zbog mogućeg kršenja odredaba Zakona koje se odnose na nespojivost funkcija.

“Vijesti” su ranije objavile da je Šušić, pored odborničke, obavljao i funkciju člana Odbora direktora kompanije ToMontenegro od januara ove godine, dok je Tapušković od decembra 2023. u upravljačkom tijelu Kliničkog centra Crne Gore (KCCG). Šušić je tada tvrdio da “Vijesti” pogrešno tumače Zakon, a Tapušković nikada nije odgovorila na pitanja redakcije.

Iz Agencije je precizirano da je više ranije donijetih mišljenja u vezi sa nespojivosti funkcija stavljeno van snage, s obzirom na to da je raniji menadžment “kreativno tumačio član 14 aktuelnog, odnosno član 12 prethodnog Zakona o sprečavanju korupcije”.

“U skladu sa članom 14 Zakona o sprečavanju korupcije (“Sl. list Crne Gore”, br. 54/24 od 11. 6. 2024), koji je na snazi od 12. juna 2024. godine, kao i članom 12 ranijeg Zakona o sprečavanju korupcije, javni funkcioner ne može biti predsjednik ili član organa upravljanja i nadzornog organa, izvršni direktor, član menadžmenta privrednog društva ili pravnog lica koje je u državnom vlasništvu, javne ustanove ili drugog pravnog lica. Međutim, “kreativnim” tumačenjem odredbe člana 14 stav 1 i 2 Zakona o sprečavanju korupcije, Agencija je izdala mišljenje prema kojem javna funkcionerka na koju se odnosi Vaše pitanje (Tapušković), kao članica Odbora direktora Kliničkog centra Crne Gore, na koju funkciju je prvo izabrana 29. decembra 2023. godine, može obavljati i funkciju odbornice, na koju je izabrana 18. marta 2024.”, odgovorili su iz Agencije, kojom rukovodi Dušan Drakić.

Preciziraju da je raniji menadžment tumačio da se u tom slučaju ne radi o nespojivim funkcijama, jer je Tapušković na funkciju odbornice izabrana kasnije, a “funkcija odbornika nije, niti se može svrstati u kategoriju predsjednika ili člana organa upravljanja i nadzornog organa, izvršnog direktora, člana menadžmenta privrednog društva ili pravnog lica koje je u državnom vlasništvu, javne ustanove ili drugog pravnog lica”.

“Uvođenje pojma prve i druge funkcije, kao i omogućavanje obavljanja dviju javnih funkcija na osnovu tog tumačenja, predstavlja praksu sa kojom će Agencija potpuno prestati. Sve odluke, mišljenja i drugi akti u kojima je na ovaj način tumačen Zakon biće stavljeni van snage. Obavještavamo vas da je Agencija mišljenje izdato javnoj funkcionerki na koju se odnosi Vaše pitanje stavila van snage i pokrenula postupak radi utvrđivanja mogućeg kršenja odredaba Zakona koje se odnose na nespojivost funkcija. Odgovarajući postupak biće pokrenut i u odnosu na drugog javnog funkcionera na koga se odnosi vaše interesovanje”, naglašava se u odgovorima Agencije.

Šušić je ranije, odgovarajući na pitanje “Vijesti”, da li je upoznat sa tim da Zakon o sprečavanju korupcije predviđa da istovremeno ne može biti odbornik u lokalnoj Skupštini i član OD ToMontenegro, kazao da to nije tačno.

“Mislim da ste i Vi loše pročitali/protumačili zakon”, rekao je Šušić, dodajući da ga Agencija zbog toga nije sankcionisala i da “nema ni za što”.

Upitan tada da, kao pravnik i advokat, pojasni članove 13 i 14 Zakona o sprečavanju korupcije koji predviđaju da određene kategorije funkcionera, uključujući i odbornike, ne mogu biti predsjednici ili članovi organa upravljanja državnih i opštinskih preduzeća, Šušić je kazao da “član 14 stav četiri pomenutog Zakona definiše koje funkcije ili poslove odbornik ne može obavljati”.

Taj stav zabranjuje odbornicima da obavljaju funkcije predsjednika opštine, potpredsjenika opštine, glavnog administratora, sekretara sekretarijata, načelnika posebnih službi, člana odbora direktora i upravnog odbora, izvršenog direktora privrednih društava i javnih ustanova čiji je osnivač opština, člana savjeta i direktora lokalnog javnog emitera turističke organizacije, kao i druge poslove u okviru funkcija koje se imenuju od Skupštine opštine.

“Između ostalog, navedeno je da ‘odbornik može može obavljati poslove... osim... člana odbora direktora... privrednih društava čiji je osnivač opština’. Shodno tome smatram da nema barijera da odbornik obavlja posao člana organa upravljanja preduzeća koje nije u vlasništvu opštine”, rekao je tada Šušić.

Uvođenje pojma prve i druge funkcije, kao i omogućavanje obavljanja dviju javnih funkcija na osnovu tog tumačenja, predstavlja praksu sa kojom će Agencija potpuno prestati. Sve odluke, mišljenja i drugi akti u kojima je na ovaj način tumačen Zakon biće stavljeni van snage”, navode iz Agencije

Agencija je ranije donijela više odluka prema kojima su predstavnici građana u lokalnim parlamentima kršili Zakon, jer su istovremeno bili i u odborima direktora državnih preduzeća.

Tako je ASK u avgustu 2019. odlučio da Zakon krši Ammar Borančić, tadašnji odbornik u Skupštini opštine Bar, jer je bio u Odboru direktora državnog željezničkog preduzeća Montekargo.

Prethodno je tokom 2018. Agencija donijela dvije odluke, prema kojima su se o Zakon ogriješili dvoje tadašnjih pljevaljskih odbornika Nataša Marković i Vlade Milinković jer su istovremeno bili u Odboru direktora Rudnika uglja.