Dvojici advokata koji su zastupali Opštinu Budva po 207.000 eura

Osim Miroju Jovanoviću i Dušanu Radosavljeviću iz gradske kase advokatskoj kancelariji iz Austrije DLA Piper Weiss Tessbach uplaćeni iznosi od 28.214,48 i 23.730 eura

80521 pregleda45 komentar(a)
Ugovor sa Opštinom: advokati Dušan Radosavljević i Miroje Jovanović, Foto: SAVO PRELEVIC

Advokatskom timu koji je zastupao Opštinu Budva pred međunarodnim tribunalom u Frankfurtu i Ženevi, u sporovima teškim gotovo stotinu miliona eura, koje je pokrenuo njemačko-austrijski koncer WTE/EVN izbog projekta izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda u bečićkom naselju Vještica, isplaćeno je iz gradske kase 466 hiljada eura.

Postrojenje za tretman otpadnih voda u bečićkom naselju Vješticafoto: Vuk Lajović

To se navodi u analitičkoj kartici Sekretarijata za zaštitu imovine Opštine Budva u koju su “Vijesti” imale uvid.

Naime, Sekretarijat za zaštitu imovine isplatio je 22. avgusta po 207.043,43 eura advokatima Miroju Jovanovću i Dušanu Radosavljeviću. Kako piše u opisu konta, riječ je o obavezama za prethodnu godinu.

Jovanović je javnosti poznat da je nakon hapšenja 13. aprila prošle godine zastupao aktuelnog predsjednika Opštine Budva Mila Božovića, a zastupa aktuelnog predsjednika crnogorskog parlamenta Andriju Mandića u sporu poznatijem kao “državni udar”.

Osim dvojici advokata, Sekretarijat za zaštitu imovine isplatio je 11. septembra advokatskoj kancelariji iz Austrije DLA Piper Weiss Tessbach iznose od 28.214,48 eura i 23.730 eura.

Iz opštinskog Sekretarijata su potvrdili “Vijestima” da je riječ o isplatama honorara advokatskom timu u slučaju koji vodi njemačka kompanija WTE, te ponovili da su advokati angažovani na osnovu skupštinske odluke.

Podsjećamo, Opštinu je u sporu sa njemačko-austrijskim koncernom u početku, dok je gradom upravljao Dragan Krapović (kadar Demokrata, aktuelni ministar odbrane) do kraja 2019. zastupao podgorički advokat Goran Rodić.

Nakon što je preuzeo vođenje metropole turizma, po političkom dogovoru rotacije vlasti na dvije godine Marko Bato Carević, tada lider budvanskog Demokratskog fronta, otkazuje punomoćje Rodiću i oponumoćuje advokata Vladana Bojića da zastupa lokalnu upravu u najvećem sudskom procesu koji se vodi protiv Opštine.

Ipak, Carević godinu kasnije odlučuje da osnaži pravni tim pred međunarodnim sudovima, predlažući Skupštini opštine u junu 2021. četiri nova advokata.

Dobija zeleno svjetlo da pravni tim, kako je tada pisalo u obrazloženju skupštinske odluke, čine advokat Andreas Daksberger, partner att DLA Piepr Weiss iz Austrije, koji je uspješno savjetovao Opštinu Kranjska Gora u međunarodnom sporu protiv WTE pred Međunarodnim arbitražnim centrom u Beču, zastupao vladu treće države protiv američkog koncerna pred Privrednom komorom Austrije… Predložio je i advokata Aleksandera Šultmejera, Counsel DLA Piper Weiss, koji posjeduje veliko iskustvo u savjetovanju austrijskih i stranih subjekata u bankarskom, finansijskom i energetskom sektoru, kao i u vođenju međunarodnih parnica i arbitraža.

Carević je predlažio da se pravni tim ojača i angažovanjem advokata Dušana Radosavljevića iz Beograda i Miroja Jovanovića iz Novog Sada, specijalizovanih u oblasti poreskog i privrednog prava i krivičnim postupcima vezanim za krivična djela pred sudovima specijalne nadležnosti u Srbiji i Crnoj Gori, te sudom u Strazburu.

Sastavio pravni tim po svojoj želji: Marko Bato Carevićfoto: Savo Prelević

Advokatski tim imao je polovičan uspjeh.

Opština je u oktobru prošle godine saopštila da je Međunarodni arbitražni tribunal sa sjedištem u Frankfurtu donio odluku kojom je prihvatio zahtjev kompanije WTE iz Esena (SR Njemačka), i time obavezao Opštinu Budva da na ime garancije za gradnju postrojenja za tretman otpadnih voda u Bečićima isplati 40 miliona eura.

Opštna Budva je osporila odluku pred Regionalnim sudom u Frankfurtu.

Ove godine stigle su lijepe vijesti, a gradske vlasti su se pohvalile ishodom drugog spora - odlukom švajcarskog Saveznog vrhovnog suda odbijen zahtjev njemačko-austrijskog koncerna WTE/EVN da Opština Budva plati odštetni zahtjev zbog raskida ugovora za izgradnju postrojenja za tretman otpadnih voda u Bečićima u iznosu od 41.409.086 eura.

“Time smo dokazali da smo kao lokalna uprava sa pravom osporavali tužbene zahtjeve WTE, jer smo smatrali da se na taj način pokriva korupcija u jednom od najštetnijih poslova u državi ikada. Nažalost u svemu ovome nismo imali podršku državnih organa, niti u dovoljnoj mjeri zainteresovanost pravosudnih organa koji su propustili da do kraja procesuiraju i sankcionišu ovakvo ponašanje. Ova presuda višestruko je značajna zbog činjenice da potvrđuje da je Opština Budva pravno i činjenično raskinula ugovor zbog čega stičemo veće šanse u drugom arbitražnom postupku koji se vodi u Frankfurtu zbog izdavanja nezakonite garancije u iznosu od 66 miliona eura koju osporavamo”, saopštio je tadašnji šef parlamenta Nikola Jovanović.

Inostrana kompanija je krajem 2019. naplatila državnu garanciju od 29,3 miliona eura od Vlade Duška Markovića, u januaru 2020. spakovala kofere i ostavila postrojenje za tretman otpadnih voda u Bečićima Opštini Budva u katastrofalnom tehničkom stanju.

Ubrzo pred Arbitražnim sudom u Parizu, odjeljenje u Frankfurtu, WTE Wassertechnik GmbH iz Esena, čija je ćerka firma WTE otpadne vode, podnosi tužbu za naplatu 64.592.738 eura po ugovoru o jemstvu/garanciji koji je zaključen između te njemačka kompanije i tadašnjeg gradonačelnika, pokojnog Rajka Kuljače. Naknadno podnosi još jednu tužbu i to Međunarodnom sudu u Ženevi, gdje je traži naplatu još 31,9 miliona eura.