MANS: Hitna reforma Zakona o SPI ključna za borbu protiv korupcije

"Iako su izmjene ovog zakona bile među prvima koje su inicirane nakon smjene prethodnog režima, četiri godine i tri različite vlade nakon toga, još uvijek ne postoji politička volja da se kroz povećanu dostupnost informacija smanji prostor za korupciju i druga kršenja zakona", saopštio je MANS

5695 pregleda8 komentar(a)
Foto: MANS

Hitna reforma Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI) ključna je za borbu protiv korupcije, saopštila je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Kazali su da Crna Gora dočekuje 28. septembar - Međunarodni dan prava javnosti da zna sa nereformisanim zakonom, koji državnim institucijama omogućava da još uvijek kriju informacije od javnog značaja.

"Iako su izmjene ovog zakona bile među prvima koje su inicirane nakon smjene prethodnog režima, četiri godine i tri različite vlade nakon toga, još uvijek ne postoji politička volja da se kroz povećanu dostupnost informacija smanji prostor za korupciju i druga kršenja zakona", navodi MANS.

Ukazuju da su brojni primjeri gdje je loša praksa u primjeni tog zakona nastavljena, uprkos promjenama na čelu državnih institucija i kompanija.

"Već više od godinu dana traje upravi postupak koji je MANS pokrenuo protiv Rudnika uglja Pljevlja zbog kršenja Zakona o SPI. MANS je ovaj postupak pokrenuo nakon što je uprava ove kompanije za poslovnu tajnu proglasila ugovore o prodaji uglja koji je sklopila sa Elektroprivredom Srbije. Osim ove informacije, Rudnik uglja je za poslovnu tajnu proglasio i podatke o potrošnji biznis kreditnih kartica, broju novozaposlenih u toj kompaniji tokom izbornih kampanja, ugovorima o djelu i drugim informacijama koje mogu da ukažu na kršenje zakona i moguću korupciju", navodi MANS.

Sličnu praksu za različite vrste podataka, dodaju, imale su i druge najveće državne kompanije, uključujući Elektroprivredu, EPCG Solar gradnju, CEDIS, Poštu, Morsko dobro, "ToMontenegro"...

"Smatramo da se skrivanje ovih klasa informacija, najčešće od strane državnih preduzeća, ne dešava slučajno, te da se kroz kršenje Zakona o SPI pokušavaju prikriti poslovi i odluke za koje postoji sumnja da nisu u javnom interesu. To je praksa koja je preuzeta i nakon 2020. godine i u suprotnosti je sa obećanom punom vladavimom prava i nultom tolerancijom na korupciju nakon smjene prethodne vlasti", poručuje MANS.

Kazali su da slobodan pristup informacijama omogućava građanima, novinarima i civilnom društvu da steknu uvid u odluke koje direktno utiču na njihove živote, čime se podstiče veće učešće javnosti u demokratskim procesima.

"Transparentnost je, dakle, presudna za razvoj povjerenja između države i građana, a nedostatak reforme u ovom segmentu značajno podriva taj odnos. MANS stoga ponavlja svoj poziv Ministarstvu javne uprave da preduzme konkretne korake ka brzoj reformi Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Samo kroz jasne i stroge zakonske norme koje garantuju pravo javnosti na informacije možemo očekivati da se značajno smanji prostor za zloupotrebe i poveća nivo integriteta u radu državnih organa", doda je ta NVO.

Pozvali su i građane da se pridruže u zahtjevima za transparentnijom vladavinom i jačanjem mehanizama za slobodan pristup informacijama, "što je osnovni preduslov za pravu demokratiju i društvo u kojem vladaju zakon i red".

Rekli su da će MANS nastaviti da svim zainteresovanim društvenim akterima pruža podršku u slobodnom pristupu informacijama kroz posebno dizajniranu aplilkaciju za pametne telefone "Pitajte institucije" i asistenciju u viđenju postupaka pred nadležnim državnim organima u cilju obezbijeđenja tražene informacije.