LGBT Forum Progres podnio 58 prijava za govor mržnje prema pripadnicima LGBTI zajednice

"Svaka prijava doprinosi evidenciji ovog negativnog fenomena, omogućavajući institucijama da preduzmu adekvatne mjere za suzbijanje nasilnog ponašanja i zaštitu ugroženih grupa"

2919 pregleda2 komentar(a)
Foto: LGBT Forum Progres

LGBT Forum Progres je Upravi policije Crne Gore podnio 58 prijava zbog govora mržnje usmjerenog prema LGBTI osobama u online javnom prostoru, saopšteno je iz te nevladine organizacije (NVO).

Kazali su da su ove prijave rezultat reakcije na uvredljive i diskriminatorne poruke prema LGBTI zajednici tokom održavanja povorke ponosa u Podgorici i pratećih događaja.

"Tokom proteklih deset godina aktivnog praćenja javnog prostora, Tim za monitoring govora mržnje LGBT Forum Progresa podnio je na hiljade prijava Upravi policije, čime je obezbijeđen kontinuiran pritisak na prepoznavanje govora mržnje kao ozbiljnog problema, koji i dalje prevladava u Crnoj Gori. Osiguraje kontinuiteta prijavljivanja slučajeva govora mržnje protiv LGBTI zajednice ključan je u borbi protiv diskriminacije i stvaranju sigurnijeg okruženja za sve LGBTI osobe u zemlji", navodi se u saopštenju.

Iz LGBT Forum Progresa su kazali da prijavljivanje govora mržnje ima ključnu ulogu u podizanju svijesti o problemima s kojima se LGBTI zajednica suočava, ali i u stvaranju odgovornosti među pojedincima i institucijama.

"Svaka prijava doprinosi evidenciji ovog negativnog fenomena, omogućavajući institucijama da preduzmu adekvatne mjere za suzbijanje nasilnog ponašanja i zaštitu ugroženih grupa. Redovno prijavljivanje ne samo da šalje jasnu poruku da govor mržnje neće biti tolerisan, već i potiče društvene promjene kroz obrazovanje i unapređenje zakonskih okvira", piše u saopštenju.

Ističu da govor mržnje često predstavlja uvod u ozbiljnije prijetnje fizičkoj sigurnosti i nasilje nad LGBTI osobama.

"Zbog čega je ovaj proces od neprocjenjivog značaja kako za zaštitu integriteta LGBTI zajednice, tako i za širi društveni razvoj. LGBT Forum Progres će nastaviti sa monitoringom online javnog prostora i u budućnosti, te će obavještavati javnost o prisutnosti govora mržnje i efikasnosti odgovora nadležnih institucija u borbi protiv ovog problema", poručuju iz ove NVO.

"Ova aktivnost se realizuje u okviru projekta 'Zajedno protiv mržnje – Podrška unaprjeđenju kvaliteta života LGBTI osoba u Crnoj Gori' koji je podržan kroz program Podržani=Osnaženi, u okviru grant šeme 'Aktivno učešće', koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice 'Slagalica' iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave", zaključuje se u saopštenju.