Asanž: Na slobodi sam jer sam se izjasnio krivim zato što sam se bavio novinarstvom

Asanž je izrazio nadu da će njegovo "današnje svjedočenje moći da posluži da istakne slabosti postojećih zaštitnih mjera i da pomogne onima čiji su slučajevi manje vidljivi, ali koji su jednako ranjivi"

5170 pregleda2 komentar(a)
Džulijan Asanž, Foto: Reuters

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž, koji je prvi put danas govorio u javnosti otkako je pušten iz pritvora, izjavio je u Savjetu Evrope (SE) da je na slobodi jer se izjasnio da je "kriv jer se bavio novinarstvom".

"Danas nisam slobodan zato što je sistem funkcionisao. Slobodan sam danas nakon godina zatvora jer sam se izjasnio krivim jer sam se bavio novinarstvom", rekao je Asanž pred Odborom za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine SE u Strazburu.

On je rekao da se "izjasnio krivim što je tražio informacije od izvora i što je obavijestio javnost o prirodi tih informacija".

"Nisam se izjasnio krivim ni po kakvoj drugoj optužbi", dodao je.

Asanž je izrazio nadu da će njegovo "današnje svjedočenje moći da posluži da istakne slabosti postojećih zaštitnih mjera i da pomogne onima čiji su slučajevi manje vidljivi, ali koji su jednako ranjivi".

On je izrazio žaljenje zbog toga što vidi "odmazdu protiv onih koji govore istinu i zbog toga što vidi više autocenzure".

Rasprava u Parlamentarnoj skupštini SE, o slučaju Asanža i njegovom svjedočenju, zakazana je za sutra.

Asanž, koji ima 53 godine, vratio se u Australiju u junu nakon 14 godina provedenih prvo zatvoren u ambasadi Ekvadora u Londonu, a zatim u pritvoru u Belmaršu, zatvoru nedaleko od Londona.

Američko pravosuđe je gonilo Asanža jer je objavio više od 700.000 povjerljivih dokumenata o američkim vojnim i diplomatskim aktivnostima, posebno u Iraku i Avganistanu.

Pošto se u junu izjasnio krivim za pribavljanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj odbrani SAD, kažnjen je s pet godina zatvora. Toliko je do tada proveo u ekstradicionom pritvoru u Velikoj Britaniji, te je tako pušten na slobodu.

Njegove pristalice u njemu vide istraživačkog novinara, progonjenog zbog otkrivanja informacija, dok protivnici tvrde da je u pitanju "nepromišljen bloger" čija je odluka da objavi veoma osjetljive dokumente dovela živote u opasnost i ozbiljno ugrozila bezbjednost SAD.