Urušili kuću za beskućnike, zaradili tužbu Opštine Pljevlja

Kuća, čiji se dio srušio 10. jula, vlasništvo je opštine Pljevlja i u njoj su bile smještene osobe u stanju socijalne potrebe. Lokalna uprava traži od investitora i izvođača radova da joj solidarno nadoknade štetu

26536 pregleda10 komentar(a)
Traže da investitor plati štetu, Foto: Goran Malidžan

Opština Pljevlja podnijela je tužbu protiv investitora i izvođača radova poslovnog objekta na raskrsnici ulica Nikole Pašića i III Sandžačke zbog urušavanja dijela kuće koja se nalazi neposredno uz gradilište.

To je “Vijestima” potvrdila direktorica Direkcije za imovinu Negica Manojlović.

Kuća, čiji se dio urušio 10. jula, vlasništvo je opštine Pljevlja i u njoj su bile smještene osobe u stanju socijalne potrebe (beskućnici).

Manojlović je kazala da opština traži od tuženih da joj solidarno nadoknade štetu, a da će vještaci utvrditi da li se radi o totalnoj ili djelimičnoj šteti.

Predsjednik Opštine Dario Vraneš kazao je da je komisija koju je formirao prije početka radova utvrdila nulto stanje opštinskih objekata koji se nalaze neposredno uz gradilište, što će biti jedan od ključnih dokaza na suđenju kakvi su objekti bili prije, a kakvi poslije početka izvođenja radova.

Odmah nakon što su objekti urušeni, Vraneš je u izjavi “Vijestima” najavio podnošenje tužbe protiv investitora.

“Opština nema nikakve nadležnosti što se tiče izgradnje ovog objekta. Mi iz lokalne uprave smo od samog početka građenja upozoravali da može doći do ovakvog scenarija. Prije početka građenja formirali smo komisiju koja je izvela nulto stanje. Već danas ćemo preko Direkcije za imovinu Opštine Pljevlja uputiti sudu zahtjev za izvođenje dokaza i tužiti investitora. Pozivamo i Ministarstvo prostornog planiranja i urbanizma da se aktivnije uključi u cio slučaj. Zbog inertnosti Ministarstva urbanizma imamo slučajeve da su pojedinci jači od države”, rekao je tada Vraneš.

Zbog opasnosti od urušavanja zemlje sredinom juna iseljeni su stanari te i susjedne kuće.

Iskopina još stoji, kuća i dalje urušenafoto: Goran Malidžan

Iz pljevaljskog Centra za socijalni rad su kazali da je to urađeno nakon što je policija zabranila boravak u tim objektima zbog mogućnosti daljeg urušavanja.

“Uslijed urušavanja zemljišta na gradilištu 10. 7. 2024. godine došlo je do oštećenja na objektu poznatijem kao “prihvatilište za beskućnike” u kojem su boravile četiri osobe, kao i na privatnoj kući u kojoj je boravila jedna osoba. U navedenim objektima policija je zabranila dalji boravak zbog mogućnosti daljeg urušavanja. Iste noći stručna radnica na terenu ponudila je pomoć u zbrinjavanju stanarima, te je jednom stanaru obezbijeđen smještaj u pansionu o trošku Opštine i Centra dok su ostala lica smještena kod rodbine i prijatelja. Smještaj u pansionu je obezbijeđen na period od mjesec dana, te s obzirom na činjenicu da to lice ne želi smještaj u domu, niti sobu koju smo mu ponudili, Centar nije u mogućnosti dugoročno plaćati troškove smještaja u pansionu. On je pred ovim centrom upoznat s ovim činjenicama i mogućnošću da mu pružimo pomoć u plaćanju stanarine, te je izjavio da će sam potražiti sobu/stan i da će nas obavijestiti što do danas nije učinio”, navodi se u odgovoru “Vijestima” direktorice Centra Tamare Bajović.

Osim prava koja ostvaruju kod ovog Centra pojedini korisnici, ističe ona, imaju penzije ili naknade s biroa po osnovu preostale radne sposobnosti.

“Objekat u ulici Nikole Pašića je u vlasništvu Opštine Pljevlja i kao takav je 2013. godine dat na korišćenje JU Centru za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak u cilju adaptacije za potrebe skloništa, ali nikada nije priveden toj namjeni tj. nije registrovan kao licencirani pružalac usluga. Neke osobe su u to vrijeme useljene ili zatečene u objektu, te su boravili u njemu bez ikakvog pravnog osnova. Šta će se dalje desiti s objektom u nadležnosti je opštine koja je vlasnik. S druge strane, kuća koja je takođe oštećena usljed urušavanja zemljišta na gradilištu nalazi se u privatnom vlasništvu”, istakla je Bajović.

Odbili smještaj u Domu starih

Bajović je rekla da su stanarima Centar i Opština obezbijedili jednokratnu novčanu pomoć.

“Rješenjima su odobrene jednokratne novčane pomoći Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, no zbog podjele ministarstava i rebalansa budžeta još nisu uplaćene. Takođe, očekujemo donaciju od kompanije kojoj smo uputili zahtjev radi lakšeg prevazilaženja situacije u kojoj su se našle te osobe. Prije urušavanja objekta zbog loših uslova u kojima su boravili u više navrata ponuđen im je smještaj u ustanovu socijalne zaštite - Domu starih, što su svi izjavom pred ovim centrom odbili. Nakon događaja 10. 7. 2024. godine u kome je tragično izgubio život radnik na gradilištu, ponovo im je ponuđen smještaj u Domu za stare, što su svi ponovo odbili izjavom datom pred ovim centrom. Shodno Pravilniku o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluge smještaja odraslih i starih lica, za smještaj u Domu starih potrebna je odgovarajuća dokumentacija među kojom je i Izjava volje korisnika o saglasnosti smještaja u dom za lice koje nije lišeno poslovne sposobnosti. S obzirom na to da navedene osobe nisu lišene poslovne sposobnosti, te ne žele ovakav vid zbrinjavanja, to Centar ne može protiv njihove volje preduzimati dalje aktivnosti u ovom smjeru, pa su sve zakonske mogućnosti u cilju njihovog trajnog zbrinjavanja iscrpljene do promjene okolnosti”, navela je Bajović.