Pokret Naprijed: Ko je prekršio zakon - izborna komisija Podgorice ili Kotora?
"Ukazujemo da je ista zakonska odredba tumačena na različite načine od strane dvije opštinske izborne komisije što je dovelo do različitog postupanja prvostepenih organa u istim činjeničnim i pravnim situacijama"
Pokret Naprijed izrazio je zabrinutost zbog, kako su naveli, različitih tumačenja i primjene Zakona o izboru odbornika i poslanika od strane opštinskih izbornih komisija.
To je, kako piše u saopštenju Pokreta Naprijed, "dovelo do niza nepravilnosti i neujednačenog tretmana političkih subjekata".
"Naime, ukazujemo da je ista zakonska odredba tumačena na različite načine od strane dvije opštinske izborne komisije što je dovelo do različitog postupanja prvostepenih organa u istim činjeničnim i pravnim situacijama i direktno uticalo na izborni rezultat. U slučaju liste 'Dr Vuk Kadić - Pokret Naprijed - Za Podgoricu i porodicu', naši prigovori na izborni proces u Glavnom gradu Podgorica su odbijeni, dok je Demokratska partija socijalista u Kotoru dobila potvrdno rješenje na iste prigovore".
Iz Pokreta Naprijed su podsjetili da član 89 Zakona o izboru odbornika i poslanika jasno definiše uslove pod kojima se izbori moraju ponoviti na nekom biračkom mjestu.
"Na primjer, ponavljanje izbora je neophodno ako se utvrdi da broj glasačkih listića u kutiji premašuje broj birača koji su identifikovani ili broj kontrolnih kupona. U takvim situacijama, birački odbor se raspušta i imenuje novi. Takođe, član 69 Zakona jasno propisuje da birač svojim potpisom na izvodu iz biračkog spiska potvrđuje prijem glasačkog listića. Ukoliko biračka knjiga nestane, postaje nemoguće utvrditi da li su birači zaista preuzeli glasačke listiće, čime se ozbiljno narušava integritet izbora", saopšteno je iz Pokreta Naprijed.
ističu da njihova situacija u Podgorici, gdje su prigovori odbijeni, dok su u Kotoru, prema istom zakonu, prigovori prihvaćeni, "jasno ukazuje na nedosljednost i potencijalnu povredu zakona od strane jedne od opštinskih izbornih komisija".
"Smatramo da ovakvo postupanje stvara konfuziju i narušava povjerenje u izborni proces. Poenta je da u istoj ili sličnoj situaciji, odnosno činjeničnom i pravnom osnovu, postupanje izbornih komisija mora biti ujednačeno i jedinstveno. Neujednačena praksa izbornih komisija može ozbiljno narušiti integritet izbornog procesa. Podsjećamo da je jedinstvena primjena prava jedan od temelja vladavine prava u demokratskim društvima".
Iz Pokreta Naprijed očekuju da Državna izborna komisija "postupi u skladu sa zakonom, sagleda činjenice iznesene u prigovorima i obezbijedi transparentno i pošteno rješavanje situacije".
"Grubo kršenje izbornog zakona i procesa kojem svjedočimo u prethodnim danima ne smije postati standard. Pokret Naprijed insistira na dosljednoj primjeni zakona i odgovornosti svih učesnika u izbornom procesu", zaključuje se u saopštenju Pokreta Naprijed.
( D.C. )