Tužioci 14 američkih država optužili Tiktok da nanosi štete mentalnom zdravlju djece

Tužioci ukazuju između ostalog na notifikacije koje iskaču u svako doba, sistematski sled videa jednog za drugim, ili sadržaje namijenjene da privuku pažnju

3716 pregleda0 komentar(a)
Foto: Reuters

Tužioci 14 američkih država su podnijeli danas sudske tužbe protiv Tiktoka optužujući tu društvenu mrežu da škodi mentalnom zdravlju mladih korisnika i prikuplja lične podatke bez dozvole.

Oni posebno optužuju platformu da "koristi funkcije zavisnosti da podstakne korisnike da ostanu duže na toj mreži, što ima negativne posljedice na njihovo mentalno zdravlje", navodi se u zajedničkom saopštenju.

Tužioci ukazuju između ostalog na notifikacije koje iskaču u svako doba, sistematski sled videa jednog za drugim, ili sadržaje namijenjene da privuku pažnju.

Portparol Tiktoka rekao je za Frans pres da se ne slažu sa tim optužbama, i da im mnoge od njih izgledaju lažne.

Grupa se hvali da je uspostavila solidan sistem za zaštitu mladih korisnika, i podsjeća da je dodala druge prepreke, kao što je automatska postavka za mlađe od 16 godina.

Tako se ti korisnici automatski sprečavaju da koriste platformu ili se obezbjeđuje da se sadržaj koji oni objavljuju ne pojavljuje u video toku nekog nepoznatog korisnika.

Grupa je izrazila razočaranje zbog odluke da se pribjegne sudovima umjesto da se radi sa njom na konstruktivnim rješenjima za izazove koji se, kako je rekla postavljaju za cijelu jednu industriju.

Pored Kalifornije i države Njujork pridružili su se tužioci iz Ilinojisa, Kentakija, Masačusetsa, Misisipija, Nju Džersija, Sjeverne Karoline, Luizijane, Distrikta Kolumbija (gdje je glavni grad Vašington), Oregona, Južne Karoline, Vermonta i države Vašington.

Slične poduhvate već su preduzele savezne države Juta, Nebraska, Kanzas, Nju Hempšir, Ajova i Arkansas.

Teksas se takođe prošle nedjelje obratio sudovima protiv TikToka, filijale kineske grupe Bajt Dens, optužujući je da prodaje lične podatke maloljetnih korisnika.

Početkom avgusta američko ministarstvo pravde optužilo je Tiktok za isto to.

Američka agencija za zaštitu potrošača (FTC) je u junu ukazala ministarstvu pravde da je moguće došlo do kršenja zakona zvanog COPPA (zakona o zaštiti privatnosti djece onlajn) usvojenog 1998. godine.