U Podgorici obilježeno godinu dana od početka rata u Gazi: "Izrael postiže novi rekord užasa"

Ambasador Palestine u Crnoj Gori Rabi Alhantouli zahvalio se građanima na kontinuiranoj solidarnosti i podršci Palestini

6641 pregleda4 komentar(a)
Sa događaja, Foto: Ambasada Palestine u Crnoj Gori

Na platou kod Moskovskog mosta u Podgorici sinoć je obilježena godišnjica od početka rata u Gazi, saopšteno je iz ambasade Palestine u Crnoj Gori.

Građani su upalili lampione i položili cvijeće u znak sjećanja na žrtve.

Ambasador Palestine u Crnoj Gori Rabi Alhantouli rekao je "kako sve ovo zapravo traje mnogo duže od 7. oktobra".

"Ono što je započelo 7. oktobra je još jedna godina izraelskog krvoprolića, razaranja i ratnih zločina koji se nad palestinskim narodom odvijaju već 76 godina. Međutim, moramo priznati da Izrael ove godine postiže novi rekord užasa, pokazujući svijetu svoje pravo lice genocidne države koja najavljuje i sprovodi plan etničkog čišćenja nad Palestincima", rekao je Alhantouli.

foto: Ambasada Palestine u Crnoj Gori

"Večeras, prijatelji, okupljamo se u sjećanje na 42.000 Palestinaca, uključujući 17.000 djece i 12.000 žena, koje je izraelska kriminalna vojska brutalno ubila. Ali okupljamo se i zbog svih Palestinaca i Libanca koji i dalje trpe izraelske zločine. U Gazi i na Zapadnoj obali, uključujući Jerusalim, moj narod i dalje ubijaju dok se suočavaju sa bombama, traumom, nedostatkom hrane, vode i ljekova", naveo je Alhantouli.

"Nema sigurnih mjesta; bombarduju bolnice, univerzitete, škole, džamije i crkve. Ubijaju ljekare, medicinske sestre, učitelji, novinari, humanitarni radnici, imami i sveštenici. Je li normalno da naša djeca pišu svoje oporuke, pripremajući se da budu ubijena? Je li normalno da palestinski roditelji pišu imena svoje djece na njihovim tijelima kako bismo ih mogli prepoznati ako im izraelske bombe unakaze tijela? Je li normalno da Izraelu, nakon godinu dana intenzivnih ratnih zločina, i dalje dopuštaju da sprovodi svoj genocid", kazao je Alhantouli.
foto: Ambasada Palestine u Crnoj Gori

"Ne, nije normalno, i zato moramo dalje podizati svoje glasove i pozivati na akciju kako bismo zaustavili ovu izraelsku mašinu za ubijanje, za dobro onoga što je ostalo od ljudskih vrijednosti. Volio bih da mogu izgovoriti svako pojedinačno ime ili ispričati priču o palestinskom i libanskom djetetu koje je ubijeno, ranjeno ili ostalo bez roditelja, jer oni nisu brojevi, oni su životi, oni su naša nada, i zato ih Izrael cilja. U sjećanje na sve njih, na one koji još uvijek pate, nikada nećemo odustati dok pravda, sloboda i ne budu postignute", dodao je.

foto: Ambasada Palestine u Crnoj Gori

On se zahvalio građanima Crne Gore na kontinuiranoj solidarnosti i podršci Palestini.

Kako je saopšteno iz ambasade Palestine, prisutnima se obratila i pjesnikinja Lejla Kašić govorivši stihove Mahmuda Derviša, "najvećeg pjesnika među palestinskim narodom i jednim od simbola otpora".