Potpisan Sporazum o saradnji UCG i CBCG

"Danas više nego ikad, finansijska pismenost i svijest o globalnim ekonomskim tokovima igraju ključnu ulogu u oblikovanju naše budućnosti"

4742 pregleda1 komentar(a)
Božović i Radović, Foto: UCG

Rektor Univerziteta Crne Gore, Vladimir Božović i guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović potpisali su Sporazum o saradnji, koji ima fokus na unapređenje obrazovanja i inovacija u oblastima od ključnog značaja za crnogorsku ekonomiju.

Sporazum, kako je saopšteno iz UCG, predstavlja okvir za dugoročnu saradnju.

Božović je ukazao na značaj povezivanja akademske zajednice i vrhovne monetarne institucije u Crnoj Gori i naglasio da saradnja sa CBCG pruža izuzetnu priliku za unapređenje istraživačkih i obrazovnih kapaciteta Univerziteta, naročito u oblastima koje su od strateškog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore.

„Ovaj sporazum predstavlja više od formalnog okvira za saradnju – otvara vrata za konkretne projekte i inicijative koje će omogućiti našim studentima i istraživačima da aktivno učestvuju u razvoju novih znanja i rješavanju aktuelnih izazova, posebno u oblastima finansijskih tehnologija i zelene ekonomije“, kazao je Božović.

Radović je navela da potpisivanje sporazuma omogućava direktnu razmjenu znanja i inovacija između akademske zajednice i finansijskog sektora.

„Danas više nego ikad, finansijska pismenost i svijest o globalnim ekonomskim tokovima igraju ključnu ulogu u oblikovanju naše budućnosti, te stoga zajedno moramo raditi na obrazovanju novih generacija koje će razumijeti složenost savremenih finansijskih sistema i biti sposobne da aktivno doprinesu razvoju našeg društva kroz inovacije, istraživanja i odgovorno rukovođenje“, kazala je Radović.

Ona je dodala da će, kroz ovaj sporazum, studenti imati priliku da se neposredno uključe u rad Centralne banke kroz programe stručne prakse i istraživačke projekte.

Uz navedeno, ovim sporazumom se i organizacija međunarodnih konferencija i simpozijuma, te izdavanje naučnih i stručnih publikacija koje će biti od značaja za akademsku zajednicu, ali i široku javnost. Poseban fokus biće na integraciji digitalnih tehnologija u oblasti finansija i ekonomije, te jačanju kapaciteta u obrazovnim programima koji odgovaraju potrebama tržišta rada.

“Očekuje se da će ova saradnja donijeti brojne benefite, kako na institucionalnom nivou, tako i za širu zajednicu, kroz unapređenje obrazovnog sistema, inovacija u finansijskom sektoru i podršku održivom razvoju Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.