Raditi na prevenciji psihičkih poremećaja kroz pravovremenu promociju mentalnog zdravlja i edukaciju

Iz Doma zdravlja Glavnog grada poručuju da prepoznaju važnost mentalnog zdravlja i da aktivno rade na njegovoj promociji i podršci građanima

1505 pregleda0 komentar(a)
Foto: Dom zdravlja Glavnog grada

Dom zdravlja Glavnog grada je, povodom 10. oktobra - Svjetskog dana mentalnog zdravlja, saopštio da je ključno raditi na prevenciji psihičkih poremećaja kroz pravovremenu promociju mentalnog zdravlja i edukaciju.

Svjetski dan mentalnog zdravlja ima za cilj podizanje svijesti o pitanjima mentalnog zdravlja širom svijeta i mobilizaciju podrške mentalnom zdravlju.

"U posljednjim godinama sve više se priznaje uloga mentalnog zdravlja u postizanju globalnih razvojnih ciljeva, što naglašava potrebu za njegovim uključivanjem u ciljeve održivog razvoja", saopštili su šef Centra za mentalno zdravlje dr Ljubinko Kaluđerović i dipl.socijalna radnica Milena Lazović.

Ukazuju da je depresija jedan od vodećih uzroka invalidnosti, a da anksioznost može značajno smanjiti produktivnost na radnom mjestu. "Stopa samoubistava takođe raste, a mentalno zdrava osoba ima kapacitet da donosi ispravne odluke, aktivno radi na ostvarenju svojih ciljeva i gradi zdrave odnose s drugima, kao i da se suoči s izazovima života", dodaju.

Navode i da ekonomski i socijalni faktori i dalje imaju značajan uticaj na fizičko i mentalno zdravlje. "U trenutnoj eri, obilježenoj ekonomskom neizvjesnošću, ratnim sukobima i pandemijama, povećava se incidencija psihičkih poremećaja, posebno depresije i anksioznosti. Takođe, raste broj mladih koji koriste psihotropne supstance."

Poručili su da Dom zdravlja Glavnog grada prepoznaje važnost mentalnog zdravlja i da aktivno radi na njegovoj promociji i podršci građanima.

"Kroz razne programe, edukativne radionice i kampanje, nastoje podići svijest o mentalnom zdravlju, pružiti podršku osobama sa psihičkim poremećajima i smanjiti stigmu povezanu s ovom temom. Kako bismo adekvatno odgovorili na izazove s kojima se pojedinci, a time i društvo, suočavaju, ključno je raditi na prevenciji psihičkih poremećaja kroz pravovremenu promociju mentalnog zdravlja i edukaciju", ističu.

Kaluđerović i Lazović naglašavaju da zajednički napori zajednice, razvoj empatije, povjerenja i podržavajućih odnosa među ljudima mogu stvoriti uslove za srećnije i (mentalno) zdravije društvo

"Promocija mentalnog zdravlja predstavlja važan dio cjelokupne promocije zdravlja i uključuje aktivnosti koje osiguravaju podržavajuće okruženje za zdrave stilove života, kao i fizičko i mentalno zdravlje. Ova promocija podrazumijeva i edukativne aktivnosti usmjerene na sve uzraste, počevši od najmlađih, s ciljem podizanja svijesti o važnosti mentalnog zdravlja i njegovom uticaju na razvoj društva. Na ovaj dan, važno je naglasiti da zajednički napori zajednice, razvoj empatije, povjerenja i podržavajućih odnosa među ljudima mogu stvoriti uslove za sretnije i (mentalno) zdravije društvo. Kroz razumijevanje i podršku možemo značajno unaprijediti mentalno zdravlje svih članova zajednice", zaključuje se u saopštenju.