Zabrana upotrebe kesa: Privrednici imaju "brojne nedoumice"

Održan okrugli sto na temu "Zakon o upravljanju otpadom – zabrana upotrebe plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu’’

7176 pregleda1 komentar(a)
Foto: PKCG

Privrednici smatraju da postoje brojne nedoumice u vezi sa sprovođenjem odredbi Zakona o upravljanju otpadom koje se odnose na zabranu upotrebe kesa debljine između 15 i 50 mikrona, kao i određenih proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu, saopštila je Privredna komora (PKCG).

Privredna komora je u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, organizovala okrugli sto na temu "Zakon o upravljanju otpadom – zabrana upotrebe plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu’’.

Događaj je organizovan kako bi se pojasnile nove obaveze za privredu koje zakon predviđa, mogućnosti prilagođavanja tržišta, kao i koji su to konkretni koraci koje kompanije mogu preduzeti u cilju usklađivanja sa zakonskim obavezama koje stupaju na snagu 20. oktobra.

Ivan Stanišić, načelnik Direkcije za upravljanje otpadom i komunalne usluge, ukazao je da je Zakon o upravljanju otpadom usvojen u aprilu, a da je u pripremi od 2018. godine. Podsjetio je i Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera organizovalo višenedjeljnu kampanju predstavljanja zakona i podzakonskih aktata, osmišljenu s ciljem što detaljnijeg upoznavanja javnosti i svih subjekata na koje se zakon odnosi sa propisanim normama.

Međutim, dodao je i da su svjesni da postoje određene nejasnoće u vezi sa implementacijom pojedinih zakonskih odrebi i da su spremni da ih razjasne.

Tako je pojašnjeno da su kese debljine od 15 do 50 mikrona zabranjene, dok su kese za pakovanje do 15 mikrona i preko 50 mikrona i dalje dozvoljene, uz napomenu da se za kese deblje od 50 mikrona plaća naknada.

foto: PKCG

"Vlada je 10. oktobra usvojila Uredbu koja predviđa da naknada za kese debljine preko 50 mikrona bude 0,03 centa. Privrednicima je preporučeno i da od svojih dobavljača zatraže deklaraciju o materijalu od kojeg je pakovanje izrađeno, kako bi bili sigurni da li je zabranjen za upotrebu u skladu sa zakonom", piše u saopštenju Privredne komore.

Jasmina Janković Mišnić iz Ministarstva ekologije istakla je da je cilj kojem se teži primjenom ovih zakonskih odredbi smanjenje, a zatim postupno i potpuno eliminisanje plastike za ove potrebe i prelazak na održive alternative.

Privrednici su posebno istakli da bi usklađivanje sa evropskom praksom, koja podrazumijeva i zabranu uvoza, značajno pojednostavilo sprovođenje zakona i otklonilo mnoge nedoumice. Takođe su skrenuli pažnju i da bi ovaj zakonski akt trebako uskladiti sa Zakonom o akcizama, te jasno definisati da kese debljine od 50 mikrona budu klasifikovane kao kese za višekratnu upotrebu

"Tokom trajanja okruglog stola, privrednici su dobili odgovore na pitanja i nedoumice koje se tiču primjene Zakona, kao i obaveza koje imaju u tom dijelu", piše u saopštenju.

Okrugli sto vodila je Milena Rmuš, sekretarka Koordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine PKCG-a.