Usvajaju Poslovnik da se nastavi izbor šefa sudstva

Koje ključne izmjene su unijete u Nacrt dokumenta nije odgovoreno “Vijestima” iz Vrhovnog suda dok se na sjednici ne usvoji novi Poslovnik

9813 pregleda4 komentar(a)
Sa jedne od opštih sjednica Vrhovnog suda, Foto: Vrhovni sud

Sudije Vrhovnog suda trenutno vijećaju da li će usvojiti Nacrt izmjena Poslovnika o radu Opšte sjednice, što je jedan od ključnih dokumenata kako bi po jasno utvrđenim pravilima mogla da se nastavi izborna trka za najvažniju poziciju unutar sudske grane vlasti.

Koje ključne izmjene su unijete u Nacrt dokumenta nije odgovoreno “Vijestima” iz Vrhovnog suda dok se na sjednici ne usvoji novi Poslovnik.

“S obzirom na to da se radi o Nacrtu, ne možemo Vam dostaviti ključne izmjene, koje ste tražili, jer Opšta sjednica tek treba da usvoji Poslovnik, nakon čega će biti dostupan javnosti i objavljen na sajtu ovog suda”, navodi se u odgovoru Službe za odnose sa javnošću Vrhovnog suda Crne Gore.

Usvajanje Poslovnika mjesecima odgađa izborni proces otvoren nakon što je Sudski savjet još 5. jula donio odluku da se raspiše novi javni oglas za poziciju predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore.

Prema podacima “Vijesti”, ključne izmjene unutar dokumenta tiču se pravila da li sudijama/kandidatima treba dati mogućnost da glasaju na Opštoj sjednici, bez obzira da li dolaze iz Vrhovnog suda kao i to da li se na taj način diskriminiše neko od prijavljenih tokom izbornog ciklusa.

Upravo zbog toga, prema nezvaničnim podacima “Vijesti”, nije isključena mogućnost da se neke sudije Vrhovnog suda obrate i Sudskom savjetu kako bi od njih tražili da ponište ljetošnji javni oglas za izbor predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore jer to učinjeno prije nego su donijeti podzakonski akti, koji prate zakonske izmjene.

Prema novom Zakonu o Sudskom savjetu i sudijama, Sudski savjet se izjašnjava o svim kandidatima koji su na Opštoj sjednici dobili više od polovine glasova ukupnog broja svih sudija Vrhovnog suda.

Ako niko od prijavljenih kandidata ne dobije potrebnu većinu u prvom krugu, glasanje će se ponoviti između kandidata koji su dobili više od četvrtine glasova.

Takvo zakonsko rješenje u velikoj mjeri povećava mogućnost za dobijanje predloga koji će stići pred Sudski savjet jer je u ranijim ciklusima kandidatu za najvažniju poziciju u pravosuđu u prvom krugu bila potrebna dvotrećinska podrška ukupnog broja svih sudija Vrhovnog suda.

Zbog toga su brojni izborni ciklusi okončani već na prvom stepeniku.

Advokat i koautor brojnih publikacija i analiza o stanju u pravosuđu Veselin Radulović kazao je za “Vijesti” da sudije Vrhovnog suda Crne Gore, koji su kandidati za predsjednika tog suda, ne bi trebalo da glasaju kod utvrđivanja predloga kandidata jer se na taj način u neravnopravan položaj dovode kandidati koji ne dolaze iz tog suda.

“Poslovnik o radu Opšte sjednice Vrhovnog suda to sada omogućava, ali podsjetiću da sutkinja Ana Vuković u postupku utvrđivanja predloga nije glasala, jer je ona bila kandidat. To je primjer dobre prakse i mislim da bi svaki sudija od integriteta tako trebao da postupi kada se odlučuje o njegovim pravima ili obavezama. Nije sporno da kandidati koji ne dolaze iz Vrhovnog suda ne mogu da glasaju na Opštoj sjednici tog suda i bilo bi dobro da se ova pitanja definišu izmjenama Poslovnika”, smatra Radulović.

Radulovićfoto: Privatna arhiva

Na ljetošnji javni oglas Sudskog savjeta prijavila su se četiri kandidata - vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesna Vučković, sutkinja Vrhovnog suda Ana Vuković, bivša zastupnica Crne Gore pred Sudom za ljudska prava Valentina Pavličić i predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić.

Advokat Raduković smatra da i ukoliko dođe do zahtjeva sudija Vrhovnog suda da se poništi aktuelni oglas to Sudski savjet ne bi trebalo da učini naglašavajući da bi to bio vid nove opstrukcije...

“Sudski savjet ne bi trebao da poništi oglas i da raspiše novi kada se izmijeni Poslovnik. Za to ne postoji pravni osnov i ne postoje pravne smetnje da se postupak po raspisanom oglasu okonča. Takve najave i inicijative predstavljaju nastavak opstrukcije u postupku izbora predsjednika Vrhovnog suda, koji uglavnom dolazi od strane dijela sudija tog suda koji su i do sada pokazali neprimjeren nivo neodgovornosti. Vrhovni sud je imao vremena da izmijeni Poslovnik, a podsjetiću da je Zakon o Sudskom savjetu i sudijama morao da se mijenja kako bi se ovaj proces odblokirao i spriječile dalje opstrukcije u izboru predsjednika Vrhovnog suda. Krajem godine navršavaju se pune četiri godine od kada je Vrhovni sud u vd stanju i ključnu odgovornost za to snose sudije Vrhovnog suda koje nijesu pokazale spremnost i volju da naprave otklon od loše prakse nakon trećeg neustavnog mandata Vesne Medenice, kada su je jednoglasno predložile sve tadašnje sudije Vrhovnog suda”, zaključio je Radulović.

V.D. stanje u Vrhovnom sudu gotovo pune četiri godine od kako je Vesna Medenica krajem 2020. godine odlučila da napusti funkciju nakon što je godinu i po nezakonito trošila treći mandat.

Sudski savjet je 6. septembra 2021. godine v.d. poziciju povjerio sutkinji Vesni Vučković.

Radulović: Neke sudije se boje prijetnji Vesne Medenice

Advokat Veeselin Radulović smatra da izbor ključne pozicije u pravosuđu stopira, kako je naveo, “jedan broj sudija koji je i dalje pod uticajem bivše predsjednice Vesne Medenice".

“Uticaj Vesne Medenice na crnogorsko pravosuđe je još uvijek prisutan i njemu svjedočimo gotovo svakodnevno, prvenstveno kroz postupak koji se vodi protiv nje i koji, jednako kao i izbor predsjednika Vrhovnog suda, ne može ni da počne. Gospođa Medenica je prošle godine u intervjuu za TV Vijesti javno zaprijetila nosiocima pravosudnih funkcija i očigledno je da je jedan broj sudija pod njenim uticajem, odnosno da se boje od prijetnji koje je ona uputila”, navodi Radulović.

On je naglasio da izbor profesionalne osobe sa integritetom na poziciju predsjednika Vrhovnog suda stopiraju “takve osobe u pravosuđu jer njima i onima koji sa Medenicom vrše opstrukcije i na svojevrstan način se rugaju pravosuđu, odgovara da stanje ostane nepromijenjeno i da reforme u sudstvu ne krenu sa mrtve tačke”.

“Izbor predsjednika Vrhovnog suda je ključan za nezavisno i nepristrasno pravosuđe i taj postupak opstruiraju svi koji su pravosuđe doveli do stanja u kome se nalazi, u kome je moguće naručivati presude i u kome i dalje ključne uloge igraju kadrovi koji nijesu izabrani, niti su napredovali, na osnovu znanja i zasluga”.