Pokret Naprijed: Obavezati investitore da prilikom prodaje nekretnine, upoznaju kupce šta sve može biti izgrađeno

Iz Pokreta Naprijed su rekli da će "neplanska gradnja još dugo mučiti građane Podgorice ukoliko se ne postigne širi društveni konsenzus da se ona mora zaustaviti, odnosno dok svi zajedno ne shvatimo da moramo zaštititi grad od svih onih koji ga, zbog ličnih interesa, žele naružiti i učiniti nefunkcionalnim"

5971 pregleda6 komentar(a)
Fotografija koju je dostavio Pokret Naprijed, Foto: Pokret Naprijed

Pozivamo vlast da inicira izmjene zakona, i to tako što bi se propisala obaveza investitorima da, prilikom prodaje nekretnine, upoznaju kupce sa tim šta sve može biti izgrađeno, odnosno šta se planira detaljnim urbanističkim planovima sa svih strana zgrade, kako se kupci ne bi dovodili u zabludu, što je bio slučaj u ranijem periodu, saopšteno je iz Pokreta Naprijed.

Iz tog pokreta su u saopštenju naveli da neplanska gradnja već dugo predstavlja veliki problem u Podgorici, te da se vlasti smjenjuju, ali da nijedna još uvijek nije našla način da ga riješi.

"Najsvježiji primjer je zgrada koja je počela da se gradi na dva metra od prethodno sagrađene, na potezu od Vezirovog mosta ka Vranjskim njivama. U mirnom naselju Gorica C, u kojem dominiraju niske kuće, u prethodnim mjesecima nikla je stambena zgrada od preko 4.300 kvadrata. Na Zabjelu imamo nelegalno sagrađenu Lamelu C čije je rušenje počelo, a onda vrlo brzo zaustavljeno. U podnožju Ljubovića, koji treba da dobije status zaštićenog područja, neplanska gradnja i dalje cvjeta. Ni Dajbabe nisu ostale pošteđene, pa je nedavno u ovom naselju investitor počeo da kopa temelje, bez dobijene građevinske dozvole", piše u saopštenju Pokreta Naprijed na čijem je čelu Vuk Kadić.

Oni su dodali da nažalost, ovakvih primjera ima još mnogo u Podgorici, te da neplansku gradnju niko ne zaustavlja, odnosno da građevinska inspekcija ne radi svoj posao kako treba.

"Prvi korak u suočavanju sa ovim problemima treba da bude jačanje građevinske inspekcije koja bi dobila adekvatne mehanizme za suzbijanje neplanske gradnje. Jedna od mjera, svakako, treba da bude i uvođenje moratorijuma na dalju gradnju, posebno u onim djelovima grada u kojima je ona naročito izražena", piše u saopštenju.

Iz Pokreta Naprijed su rekli da će "neplanska gradnja još dugo mučiti građane Podgorice ukoliko se ne postigne širi društveni konsenzus da se ona mora zaustaviti, odnosno dok svi zajedno ne shvatimo da moramo zaštititi grad od svih onih koji ga, zbog ličnih interesa, žele naružiti i učiniti nefunkcionalnim".

"Podgorica mora ponovo biti zeleni grad, u čijim ćemo prirodnim ljepotama uživati i u kojem će naredne generacije nastaviti da žive, rade i doprinose njegovom razvoju i napretku", zaključuje se u saopštenju.

Lista Pokreta Naprijed, na čelu sa Kadićem, sa 2,75 odsto podrške birača je ostala ispod cenzusa na lokalnim izborima u Podgorici 29. septembra, a za ulazak u gradski parlament falilo im je oko 200 glasova.

Pokret Naprijed je 13. oktobra saopštio da su predali Ustavnom sudu žalbe na rješenja Državne izborne komisije (DIK) kojima je odbijeno 14 prigovora koji se odnose na, kako tvrde, nepravilnosti na izborima u Podgorici.