Pokret Naprijed: Neophodno što prije srediti biračke spiskove
"Da bismo izbjegli politizaciju dobijenih podataka, potrebno je popis posmatrati kao najveću i najvažniju statističku akciju kojom se prikupljaju podaci o najznačajnijem resursu jedne zemlje - o stanovništvu, te kao osnov za formiranje strategije razvoja Crne Gore u svim sferama društvenog života"
Nedavno objavljeni rezultati popisa stanovništva skrenuli su pažnju javnosti na podatak da u Crnoj Gori ima više birača nego punoljetnih stanovnika, odnosno građana sa pravom glasa. Ovo bi bilo čudno kada ne bismo znali da se popis bazira na izjavi građana, dok se birački spisak definiše na osnovu administrativnih procedura, saopšteno je iz Pokreta Naprijed.
"Takođe, podaci popisa se koriste isključivo u statističke svrhe i u druge se, shodno zakonu, ne mogu koristiti. Da bismo izbjegli politizaciju dobijenih podataka, potrebno je popis posmatrati kao najveću i najvažniju statističku akciju kojom se prikupljaju podaci o najznačajnijem resursu jedne zemlje - o stanovništvu, te kao osnov za formiranje strategije razvoja Crne Gore u svim sferama društvenog života", navodi se u saopštenju.
Kazali su da, kako se u narednom periodu ne bi dešavalo ovoliko nelogičnosti, neophodno je što prije srediti biračke spiskove, kako bi se smanjio prostor za potencijalne izborne manipulacije.
"DPS (Demokratska partija socijalista) i njihovi partneri su godinama, služeći se ovakvim sredstvima, odnosno klasičnim izbornim inženjeringom, osvajali vlast u Crnoj Gori i to nije nikakvo iznenađenje. Međutim, ne shvatamo partije trenutne parlamentarne većine koje nisu preduzele ništa da bi se stalo na put ovoj pojavi, iako su u gotovo svim predizbornim kampanjama obećavale da će to biti jedan od njihovih prvih koraka kada se nađu na pozicijama odlučivanja", piše u saopštenju.
"Pokret Naprijed se zalaže za donošenje novog zakona o biračkom spisku, uz detaljnu reviziju postojećeg biračkog spiska, kao i za izmjene i dopune zakona o registrima prebivališta i boravišta. Birački spisak je u svim demokratskim zemljama jedan od najvažnijh registara i njegovo netačno vođenje direktno utiče na izbornu volju građana. Stoga, pozivamo donosioce odluka da u što kraćem roku počnu da rješavaju ovaj problem, kako bismo iz biračkog spiska izbrisali tzv. fantomske birače i stvorili uslove za fer i pošteno nadmetanje u izbornim procesima koji slijede i u kojima će glas građana konačno biti vrednovan na pravi način", zaključuje se.
( B.R. )