Vladina Komisija za žalbe: Ministarstvo odbrane nas politički etiketira i zastrašuje
Poručili su da "tendenciozno smještanje odluke Komisije u političke svrhe, kojim se ubiraju politički poeni, zabrinjavajući je znak postojanja atmosfere, u kojoj se vrši neprimjeren uticaj i pritisak na samostalan i nezavisan rad ove Komisije"
U nedostatku pravnih argumenata, kojim bi Ministarstvo odbrane napadalo zakonitost rješenja ove Komisije, jer ih naprosto nema, isti se služe diskreditacijom predsjednice i članova Komisije, u smislu političkog etiketiranja i zastrašivanja, saopšteno je danas iz Vladine Komisije za žalbe.
Oni su reagovali na jučerašnje saopštenje Marka Markovića, državnog sekretara u Ministarstvu odbrane koji je između ostalog poručio da su "DPS vojnici pokazali da su vrlo ažurni na dužnosti kad su u pitanju partijski interesi, pa i po cijenu zakona".
Marković je to rekao povodom odluke Vladine Komisije za žalbe kojom je poništeno rješenje ministra odbrane Dragana Krapovića o prekidu aktivne službe načelniku Generalštaba Vojske Crne Gore brigadnom generalu Zoranu Lazareviću.
Iz Komisije za žalbe su u današnjem saopštenju koje je dostavila predsjednica Dejana Zeković, naveli da bi u najmanju ruku bilo za očekivati, od jednog odgovornog državnog funkcionera, da argumentovano ospori donesenu odluku, a što bi govorilo o njegovom profesionalizmu i kompetentnosti.
"Povod teških optužbi na račun predsjednice i članova Komisije za žalbe Vlade Crne Gore, je odluka Komisije kojom je u meritumu poništeno rješenje Ministarstva odbrane. Rješenjem Ministarstva odbrane, nije odlučivano o prestanku aktivne službe brigadnog generala Lazarević Zorana, kako se to pogrešno navodi u saopštenju državnog sekretara, već je istim odlučeno da prestaje da važi pravosnažno i izvršno rješenje, kojim je Lazarević Zoranu, brigadnom generalu, na dužnosti načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, produženo vrijeme trajanja službe u Vojsci Crne Gore, do 8.6.2025. godine", piše u saopštenju Komisije.
Oni su dodali da su "odlučujući po žalbi načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, našli da nema zakonskog utemeljenja, za takvu odluku Ministarstva, budući da se prvostepeni organ, u ožalbenom rješenju, nije pozvao ni na jedan materijalni propis, koji bi bio osnov za donošenje rješenja kakav je dat u dispozitivu".
"Kod naprijed navedenog, Komisija je donijela odluku u meritumu, jer se radi o postupku koji je pokrenut po službenoj dužnosti, a ne po zahtjevu stranke, što dalje znači da organ, ukoliko smatra da postoje zakonske pretpostavke, u svako doba može pokrenuti novi postupak", piše u saopštenju.
Naveli su da je Komisija za žalbe, u ovom sastavu, imenovana 2022. godine, nakon transparentno sprovedenog javnog konkursa i procesa selekcije od ukupno 27 prijavljenih kandidata.
"U svom radu je samostalna i nezavisna, i odluke donosi isključivo primjenom prava i ne razmišlja o političkom kontekstu kod odlučivanja, kako je to predstavio državni sekretar u saopštenju za javnost. O zakonitosti rada ove Komisije dovoljno govore Izvještaji o radu, za 2022. i 2023. godinu, koje je Vlada Crne Gore usvojila, kao i do sada najveći stepen potvrđenih odluka od strane Upravnog suda Crne Gore", poručili su iz Vladine komisije za žalbe.
Poručili su da "tendenciozno smještanje odluke Komisije u političke svrhe, kojim se ubiraju politički poeni, zabrinjavajući je znak postojanja atmosfere, u kojoj se vrši neprimjeren uticaj i pritisak na samostalan i nezavisan rad ove Komisije".
"Na kraju, Komisija za žalbe, završava svaku dalju, eventualnu raspravu, na ovu temu i obraćanje prema sredstvima javnog informisanja, jer ne želimo da budemo dio bilo čijih političkih konfrontacija", zaključuje se u saopštenju.
( Ne.V. )