Laković: Rudnik uglja i TE Pljevlja Potpuno opredijeljeni za proces zelene tranzicije

Prema riječima Lakovića, Rudnik uglja i TE su okosnica privrednog, energetskog i ekonomskog razvoja, koji su u posljednjih pet godina proizveli oko 840 miliona eura električne energije u tržišnim vrijednostima

3277 pregleda2 komentar(a)
Nemanja Laković, Foto: Rudnik uglja Pljevlja

Rudnik uglja i Termoelektrana (TE) proizvode 40 odsto električne energije u Crnoj Gori, saopštio je izvršni direktor pljevaljskog preduzeća, Nemanja Laković, i potvrdio da postoji potpuno opredjeljenje da se započne i implementira proces zelene tranzicije.

Laković učestvuje na Drugom ekonomskom dijalogu između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), na kojem je potpisan Memoranduma o ekonomskoj saradnji vlada dvije države u Vašingtonu, koji predstavlja osnov daljeg povezivanja između privrednih sektora dvije države.

“Naročito je naglašena bilateralna saradnja u energetskom sektoru kroz modernizaciju elektromreže, integraciju tržišta i prelazak na čiste izvore energije”, saopšteno je iz Rudnika uglja.

Govoreći na panelu o energetskoj sigurnosti i dekarbonizaciji, Laković je naglasio energetski i ekonomski značaj sistema Rudnika uglja i TE Pljevlja.

„U Rudniku uglja formirano je odjeljenje za pravednu tranziciju i radna jedinica građevinska grupa. Takođe je počeo posao ispitivanja potencijala zemljišta u posjedu kompanije. U planu je i formiranje grupe za istražno bušenje i miniranje i pribavljanje potrebnih akreditacija i sertifikata za laboratoriju, što će omogućiti njen izlazak na tržište”, rekao je Laković.

On je istakao da je potrebna pomoć i podrška u realizaciji investicija, kako bi sa novim djelatnostima izašli na tržište.

Prema riječima Lakovića, Rudnik uglja i TE su okosnica privrednog, energetskog i ekonomskog razvoja, koji su u posljednjih pet godina proizveli oko 840 miliona eura električne energije u tržišnim vrijednostima.

„Dakle ukupno 1,6 hiljada ljudi radi u Rudniku i TE, tako da se ekonomska stabilnost cijelog grada oslanja na ove dvije kompanije. Potrebno je veoma pažljivo, oprezno i brzo da radimo i nadamo se da ćemo dobiti realne rokove kada ćemo biti spremni da ugasimo postojeće i napravimo alternative za poslove koje imamo, kao i prihode koje Crna Gora ostvaruje preko pomenutih sistema“, naveo je Laković.

Američki podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu, Hose V. Fernandez, saopštio je da su SAD spremne da Crnoj Gori pomognu da pređe na čiste izvore energije, ocijenivši da će uspješna tranzicija podstaći prosperitet i pridruživanje zemlje Evropskoj uniji (EU).