DPS: Crnogorski jezik čvrsto zaštićen, svako insistiranje na izmjeni njegovog ustavnog statusa je i negacija Crne Gore

"Insistiranje na promjeni službenog jezika u Crnoj Gori, samo je taktički potez do oduzimanja suvereniteta državi, i zato velikosrpski nacionalisti na tome insistiraju. Pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji (EU), crnogorski jezik će postati jedan od službenih jezika EU, i to se očigledno vođama velikosrpskog nacionalizma ne dopada", rekli su iz DPS-a

10978 pregleda53 komentar(a)
Foto: DPS

Sve entuzijaste, sa raznih nivoa vlasti, koji ovih dana ispunjavaju agendu velikosrpskog nacionalizma, zastupajući tezu da srpski jezik treba da postane službeni, podsjećamo na veoma važnu činjenicu: najviši pravni akt, Ustav, definiše da je službeni jezik u Crnoj Gori – crnogorski, poručili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).

Iz te partije navode da je službeni jezik Crne Gore tako čvrsto zaštićen Ustavom, da ga ova parlamentarna većina ne može promijeniti, sem da sruši ustavni poredak, izvrši državni udar i suspenduje sve institucije.

"Podsjećamo da je Crna Gora 2017. godine odlukom Komiteta kongresne biblioteke u Vašingtonu dobila međunarodni kod za crnogorski jezik u okviru ISO međunarodnog standarda, čime je ozvaničena njegova lingvistička prepoznatljivost. Svako aktuelizovanje promjene službenog jezika je besmisleno i predstavlja dio propagande velikosrpskog nacionalizma, koji želi od Crne Gore, države svih građana, da pravi državu etničkih grupa i naroda, sa dominacijom srpskog, postavljajući mine u temelje njene državnosti", smatraju u DPS-u.

Dodaju i da crnogorski nije jezik etničkih Crnogoraca, već je nazvan prema imenu države, kao što je to urađeno u svim državama bivše Jugoslavije i ističu da svako insistiranje na izmjeni ustavnog statusa crnogorskog jezika kao službenog jezika države, ne znači samo negaciju jezika, nego i Crne Gore kao države u kojoj se on govori.

"Insistiranje na promjeni službenog jezika u Crnoj Gori, samo je taktički potez do oduzimanja suvereniteta državi, i zato velikosrpski nacionalisti na tome insistiraju. Pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji (EU), crnogorski jezik će postati jedan od službenih jezika EU, i to se očigledno vođama velikosrpskog nacionalizma ne dopada".

Iz DPS-a kažu da je očigledno da rezultati popisa nisu zadovoljili njihove apetite, jer se suštinski u tri posljednja “prebrojavanja” ništa značajno u statistici nacionalnog identiteta nije promijenilo...

"... a upregla se velikosrpska mašinerija finansijske, medijske, logističke, političke pomoći da se postigne javno obznanjen cilj: da srpskim jezik govori 50 odsto građana, i da se većina građana identitetski odrede kao pripadnici srpskog naroda. S obzirom na to da etnički inženjering na popisu nije uspio, sada Mandić, šef parlamentarne većine, pokušava da pritiskom i ucjenom nametne nacionalističku agendu svojim političkim podanicima u vlasti. Preporučujemo im da ne destabilizuju državu raspravom o davno zatvorenom pitanju, već da se osvrnu oko sebe i vide kako žive građani, koji su im 29. septembra u Podgorici najbolje rekli šta misle o politici ove vlade, njenoj strategiji održavanja na vlasti po svaku cijenu, i vladajućoj većini koja je spremna da služi Vučićevom slugi", piše u saopštenju DPS-a.