Hajduković o emisiji "Svijet u opasnosti": Zanemarena obrazovna uloga TVCG, grubo prekršena autorska prava

Hajduković rekao da je Knežević raskinuo ugovor o snimanju emisije "Svijet u opasnosti"

2790 pregleda2 komentar(a)
Dragan S. Hajduković, Foto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Crnogorski fizičar Dragan S. Hajduković uputio je otvoreno pismo generalnom direktoru Televizije Crne Gore Milanu Kneževiću povodom emisije "Svijet u opasnosti", i, kako je naveo, kršenja autorskih prava i zanemarivanja obrazovne uloge crnogorske televizije

"Čovječanstvo je u samoubilačkom ratu sa prirodom. Ovo je naučna činjenica, dakle mnogo više i značajnije od moga ličnog mišljenja. Čovječanstvo kao cjelina ima najviše dvije do tri decenije da sa sadašnje, samoubilački organizovane 'civilizacije', pređe na održivo organizovano ljudsko društvo. Veoma je važno da se svim građanima pruži prilika da steknu minimum naučnog (tačnije naučno-popularnog) znanja i razumijevanja brzine i veličine dolazeće katastrofe (koja bi se još uvijek mogla spriječiti). Zato sam napisao scenario za deset polučasovnih televizijskih emisija koje na jednostavan i zanimljiv način daju minimum potrebnog znanja. U februaru prošle (2023) godine sam sa RTCG potpisao ugovor da se po mome scenariju snimi TV serija 'Svijet u opasnosti' od 10 epizoda. Potpisao sam ponuđeni ugovor bez ikakve diskusije i bez postavljanja bilo kakvih zahtjeva; jedino mi je bilo važno da građani Crne Gore, a pogotovo mladi ljudi dobiju lijep i zanimljiv izvor znanja. Tada je i u RTCG postojao sličan entuzijazam i procjena da je moj scenario velika šansa da RTCG snimi izuzetno kvalitetnu, naučno-popularnu i obrazovnu seriju koja će biti zapažena i daleko van granica Crne Gore", rekao je Hajduković.

Ističe da je Televizija počela sa snimanjem serijala sa skoro pet mjeseci zakašnjenja.

"Iako sam to vrijeme bio rezervisao za snimanje i nepopravljivo otkazao sve druge profesionalne i lične obaveze, ali je početak snimanja početkom ljeta 2023. bio ohrabrujući i po kvalitetu i entuzijazmu TV ekipe i po kvalitetu snimljenog materijala. Kraj je bio iznenadan i neočekivan čak i za mene, iako imam bogato iskustvo od 34 godine nefer odnosa (a često i odnosa koji podleže krivičnoj odgovornosti) svih dosadašnjih vlasti u Crnoj Gori", dodaje Hajduković.

Kazao je da je "po naređenju" novog direktora TVCG (Milana Kneževića), koji ga, navodi, nikada nije kontaktirao, niti ga kao autora obavijestio o odluci da jednostrano raskine Ugovor, trajno obustavljeno snimanje serije „Svijet u opasnosti“.

"Još gore od toga, TV ekipa je bila primorana da scenario pisan za deset epizoda svede na jednu jedinu emisiju. Naravno takvim prekrajanjem je moj originalni scenario doveden do neprepoznatljivosti. U potpunosti su izgubljeni jasnoća, poetičnost, logika i sistematičnost izlaganja u originalnom scenariju. Postale su skoro nevidljive naučno-popularna, obrazovna i pedagoška vrijednost cjelovitog teksta. Dodatno je kvalitet emisije umanjen očiglednim onemogućavanjem tehničkih mogućnosti, kao što su korišćenje virtuelnog studija i animacija. Serija od 10 epizoda, brutalno svedena na jednu emisiju je prikazana 16. oktobra 2024. u 21:30 na prvom programu TVCG. Prikazana emisija je najkraće rečeno skandal i koliko mi je poznato do sada najveća povreda intelektualne svojine i autorskih prava u istoriji RTCG", poručuje Hajduković.

"Sve u svemu, ne samo da su grubo povrijeđena moja autorska prava nego je, vezivanjem moga imena za lošu emisiju, koju ja nijesam odobrio (a gledaoci ne znaju da je nijesam odobrio), nanijeta neprocjenjiva šteta mome naučnom i pedagoškom ugledu u Crnoj Gori. Na moj protest upućen 17. oktobra ni direktor TVCG, ni bilo ko drugi (uključujući i Savjet RTCG) nije odgovorio. Siguran sam da niko od njih nije ni pročitao 'zabranjeni' scenario 'Svijet u opasanosti', tako da i ne znaju šta su zabranili", rekao je.

"Niko nema pravo da građanima uskraćuje znanje, a pogotovo ne TVCG, čija je važna uloga da kroz naučno-obrazovni program i druge emisije bude izvor i podsticaj znanja. Ako je iz meni neznanih razloga bilo nemoguće snimiti seriju 'Svijet u opasnosti', postojale su druge mogućnosti koje ama baš ništa ne koštaju. Na primjer, umjesto serije na svjetskom nivou, mogao sam gostovati u 10 emisija i našoj djeci održati 10 lijepih i zanimljivih predavanja. Ili je možda došlo novo vrijeme da djeci umjesto znanja dajemo adrese gde mogu da kupe diplome, što se već tri decenije radi uz nemar (a ponekad možda i blagoslov) vlasti u Crnoj Gori", zaključuje Hajduković.