MOD: Crna Gora je učešćem u misiji EU ojačala vojne sposobnosti i podigla kapacitete mornaričkih snaga

Oficir crnogorske Mornarice Bojan Đokić, koji je učestvovao u misiji EU NAVFOR ATALANTA, rekao je da je imao lijepo iskustvo u misiji čiji je primarni cilj bio suzbijanje piraterije u vodama Somalije

3122 pregleda2 komentar(a)
Zgrada Ministarstva odbrane, Foto: Luka Zeković

Crna Gora je, učešćem u misiji Evropske unije (EU) NAVFOR ATALANTA, ojačala svoje vojne sposobnosti i podigla kapacitete crnogorskih mornaričkih snaga, kazali su iz Ministarstva odbrane (MOD).

Oficir crnogorske Mornarice Bojan Đokić, koji je učestvovao u misiji EU NAVFOR ATALANTA, rekao je da je imao lijepo iskustvo u misiji čiji je primarni cilj bio suzbijanje piraterije u vodama Somalije.

On je istakao da je kasnije cilj misije proširen izvan teritorijalnih voda Somalije, na borbu protiv trgovine ljudima, naoružanjem i narkoticima.

Đokić, koji je u tom trenutku bio jedini predstavnik iz Vojske Crne Gore (VCG) u operaciji NAVFOR ATALANTA, radio je u štabu na komandnom brodu operacije.

„Moj zadatak je bio oficir borbene smjene, ja sam pratio, zajedno sa kolegama na toj dužnosti, dešavanja i kretanja brodova u zoni operacije“, rekao je Đokić agenciji MINA.

Kako je rekao, to mu je bilo prvo angažovanje u inostranoj misiji sa međunarodnim snagama, ali je prethodno imao iskustvo rada sa drugim državama i pripadnicima drugih oružanih snaga, koje je počelo odlaskom na Vojnu akademiju 2014. godine.

„Tako da nije mi palo teško prilagođavanje na konstantno pričanje engleskog jezika i rad sa ljudima koji razmišljaju na drugačiji način od nas“, dodao je Đokić.

On je naveo da postoji dosta sličnosti u načinu rada crnogorskih i savezničkih vojnih mornara.

„One su ogledaju u tome da smo svi mi profesionalna vojna lica i da svi obavljamo dužnost koja nam je dopala na način na koji najbolje znamo i najprofesionalnije moguće“, naveo je Đokić.

Razlike su, kako je dodao, uglavnom u tome ko na kojim sistemima radi, koliko je prošao obuka i koliko je spreman za određenu dužnost.

Đokić je istakao da je bio spreman na pet mjeseci na brodu, jer je skupio iskustva od prethodnih kolega koji su učestvovali u istoj misiji.

„Naravno od trenutka kada sam upisao Mornaričku akademiju 2014. godine nekako sam bio spreman na to da ću provoditi duže vrijeme na brodu i odvojen od kuće“, dodao je Đokić.

Kako je rekao, tokom misije najveći utisak na njega su ostavila mjesta koja je obišao i ljudi koje je upoznao.

Upitan kakav je odnos MOD i VCG prema vojnicima koje upute u takve misije, Đokić je kazao da je njegova saradnja i komunikacija sa Ministarstvom bila na zadovoljavajućem nivou i da su imali korektan odnos.

Govoreći o odnosu drugih učesnika i rukovodilaca misija prema pripadnicima VCG, on je istakao da je, iz njegovog iskustva, i taj odnos na zavidnom nivou.

„Nijesam imao nikakvih problema tokom misije“, naglasio je Đokić.

Prema njegovim riječima, sve strane kolege koje su imale mogućnost i čast da rade sa pripadnicima VCG imaju pozitivna iskustva.

Đokić je naveo da postoji mogućnost da, s obzirom da misija u kojoj je učestvovao nije jedina u koju se upućuju pripadnici VCG, kroz dalju karijeru učestvuje u još nekoj međunarodnoj misiji.

Iz MOD su podsjetili da je Crna Gora započela učešće u misiji EU NAVFOR ATALANTA 2010. godine, pridruživši se koaliciji evropskih i međunarodnih snaga koje učestvuju u borbi protiv piraterije na moru.

Iz tog Vladinog resora agenciji MINA su kazali da je uloga VCG u misiji ATALANTA višestruka i obuhvata ukrcavanje štabnih oficira na savezničke brodove i angažovanje Samostalnog tima za zaštitu brodova - AVPD tima.

“Crna Gora redovno šalje štabne oficire na savezničke brodove i komandne strukture misije ATALANTA”, istakli su iz MOD.

To, kako su dodali, omogućava crnogorskim oficirima da stiču dragocjeno iskustvo u međunarodnom kontekstu, doprinosivši operativnoj efikasnosti misije.

Iz MOD su rekli da je VCG proširila učešće u toj misiji tokom 2017. godine, slanjem Samostalnog tima za zaštitu brodova Svjetskog programa za hranu i drugih humanitarnih misija.

Kako su naveli, timovi su bili ukrcani na brodove sa zadatkom pružanja fizičke zaštite od potencijalnih napada pirata.

Iz MOD su istakli da su se AVPD timovi posebno fokusirali na sprečavanje napada na humanitarne konvoje koji prevoze hranu i osnovne potrepštine za ugroženo stanovništvo u istočnoj Africi.

“Timovi iz Crne Gore pokazali su visoku spremnost i profesionalizam, često radeći u teškim uslovima i po ekstremnim vremenskim prilikama”, rekli su iz Ministarstva.

Oni su naglasili da je misija EU NAVFOR ATALANTA ključna za globalnu pomorsku sigurnost, s obzirom na to da piratske aktivnosti u Adenskom zalivu i Indijskom okeanu ozbiljno ugrožavaju međunarodnu trgovinu i humanitarne napore.

“Učešće Crne Gore pokazuje njen posvećen doprinos međunarodnoj sigurnosti u saradnji sa partnerima unutar EU”, poručili su iz MOD.

Oni su naveli da misija ATALANTA pruža mogućnost crnogorskim pripadnicima da rade u međunarodnim operacijama i učestvuju u globalnim inicijativama za očuvanje sigurnosti.