Potpisan DPL aranžman sa Svjetskom bankom od 80 miliona eura

Pojašnjava se da je DPL (Devolopment Policy Loan) finansijski instrument koji Svjetska banka pruža zemljama u cilju podrške sprovođenju političkih i institucionalnih reformi, u oblastima kao što su ekonomski menadžment, upravljanje javnim sektorom, ljudski razvoj, infrastruktura i zaštita životne sredine

6220 pregleda1 komentar(a)
Foto: Ministarstvo finansija

Vlada je potpisala ugovor sa Svjetskom bankom o zajmu za razvojne politike od 80 miliona eura, tzv. DPL aranžman, saopštio je ministar finansija Novica Vuković.

On je kako su kazali iz Ministarstva finansija, rekao da je to veliki i značajan korak za Crnu Goru u ostavarivanju vizije države jačanja ekonomskog rasta i obezbjeđivanja dugoročne stabilnosti naše države.

Prema riječima Vukovića, takav aranžman sa kredibilnim partnerom, kakav je Svjetska banka, odražava potvrdu i podršku naporima Vlade u jačanju fiskalne discipline i podsticanju zelenog i održivog razvoja.

Pojašnjava se da je DPL (Devolopment Policy Loan) finansijski instrument koji Svjetska banka pruža zemljama u cilju podrške sprovođenju političkih i institucionalnih reformi, u oblastima kao što su ekonomski menadžment, upravljanje javnim sektorom, ljudski razvoj, infrastruktura i zaštita životne sredine.

Navodi se da je cilj tog tipa kreditnog aranžmana stvaranje uslova za održiv razvoj i rast i smanjenje siromaštva.

"Za razliku od tradicionalnih investicionih zajmova, DPL aranžmani se isplaćuju na osnovu sprovođenja specifičnih mjera politike i reformi, a ne na osnovu završetka fizičkih investicija“, kaže se u saopštenju.

Neki od ključnih postignuća koje je Svjetska banka prepoznala kod Crne Gore, kako se dodaje, odnose se na smanjenje javnog duga.

"Kao rezultat fiskalnih reformi i pažljivog upravljanja budžetom, što je povećalo povjerenje međunarodnih finansijskih institucija u održivost crnogorske ekonomije", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo finansija je ukazalo da je uspostavljena fiskalna disciplina kroz reforme poput ukidanja doprinosa za zdravstveno osiguranje i uvođenje progresivnog poreza na dohodak, što je istovremeno povećalo prihode i smanjilo fiskalne rizike.

Navodi se da je posebna pažnja posvećana održivom razvoju i ekološkim reformama.

"Svjetska banka je prepoznala napore Crne Gore u postizanju napretka na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, posebno u reformama u oblasti pravosuđa i borbi protiv korupcije“, kaže se u saopštenju.

Podsjeća se da su pregovori o navedenom kreditnom aranžmanu sa Svjetskom bankom započeti prije tri godine.

"Ali su zahvaljujući naporima Ministarstva finansija u posljednjih nekoliko mjeseci ispunjene sve dogovorene reforme, a koje se odnose prevashodno na jačanje fiskalne discipline i podsticanje zelenog i održivog razvoja“, dodaje se u saopštenju.

Navodi se da je kao preduslov aranžamanu, Crna Gora morala da ispuni niz kriterijuma i sprovede ključne reforme koje se odnose na povećanje fiskalnih prihoda i jačanje fiskalne discipline, kontrolu farmaceutskih troškova, poboljšanje upravljanja državnim preduzećima, unapređenje upravljanja otpadom, održivo upravljanje šumama i podršku obnovljivim izvorima energije.

"S tim u vezi, usvojene su izmjene Zakona o akcizama, uključujući povećanje minimalne akcize na duvan i uvođenje akciza na proizvode od šećera, kakaa i sladoleda i na negazirana pića sa dodatkom šećera, kao i izmjene Zakona o igrama na sreću, kako bi se povećale naknade za koncesionare onlajn igara na sreću“, kaže se u saopštenju.

Dodaje se da je Crna Gora povećala i učestalost revizije pozitivne liste ljekova (koja obuhvata generičke ljekove) kako bi se smanjili troškovi u zdravstvu i uvela obaveza objavljivanja obrazloženja za donošenje odluka o uključivanju ili isključivanju ljekova sa pozitivne liste na sajtu Ministarstva zdravlja.

"U dijelu jačanja fiskalne discipline predsulov je bio uspostavljanje nezavisnog Fiskalnog savjeta koji će nadzirati sprovođenje fiskalnih pravila i ocjenjivati održivost fiskalne politike", kaže se u saopštenju.

Navodi se da je u cilju poboljšanja upravljanja državnim preduzećima uspostavljen registar tih preduzeća koji sadrži detaljne informacije o njihovim finansijskim performansama, a lista preduzeća objavljena je na sajtu Ministarstva finansija.

U saopštenju se navodi da je Crna Gora donijela i novi Zakon o upravljanju otpadom, koji uključuje uvođenje sistema proširene odgovornosti proizvođača i zabranu određenih jednokratnih plastičnih proizvoda, kao i novi Zakon o šumama, sa ciljem unapređenja održivog upravljanja šumama i razvoja drvne industrije.

"Snažnija podrška obnovljivim izvorima energije iskazana je usvajanjem Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, kako bi se, između ostalog, omogućilo sprovođenje aukcija za kapacitete obnovljive energije“, rekli su iz Ministarstva finansija.

Oni su kazali da navedeni uslovi, koje je Crna Gora uspješno ispunila, ključni su dio reformi koje Svjetska banka podržava u okviru šireg programa jačanja fiskalne održivosti i održivog razvoja u Crnoj Gori.

"Ispunjenje ovako složenih reformi pokazuje punu posvećenost Crne Gore postizanju dugoročne ekonomske stabilnosti i održivosti“, kaže se u saopštenju.

Vuković je poručio i da su aranžman sa Svjetskom bankom podržale AFD (Francuska agencija za razvoj) i OPEC Fond za međunarodni razvoj, sa kojima su završeni pregovori o zajmovima od po 50 miliona EUR, po povoljnijim uslovima od tržišnih, kako sa stanovišta ročnosti, tako i sa stanovišta visine kamatne stope, i potpisivanje tih aranžmana može očekivati u narednim danima.