Vlasti Tajvana: Kina rasporedila borbene avione i dronove u okviru "zajedničke patrole u pripremi za borbu"

Akcija Pekinga je uslijedila poslije izvještaja o američkoj prodaji oružja Tajvanu, uključujući tu i protivvazduhoplovne sisteme, koju je Kina osudila

6429 pregleda5 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Kina je rasporedila danas oko Tajvana dvadesetak borbenih aviona i dronova u okviru "zajedničke patrole u pripremi za borbu", saopštile su tajvanske vlasti.

Akcija Pekinga je uslijedila poslije izvještaja o američkoj prodaji oružja Tajvanu, uključujući tu i protivvazduhoplovne sisteme, koju je Kina osudila.

Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je blizu ostrva danas primijećeno 19 letjelica, uključujući borbene avione i dronove, tokom skoro četiri sata trajanja kineske "zajedničke patrole priprema za borbe".

Ovo je treća patrola ovog tipa koje je Ministarstvo odbrane prijavilo u oktobru.

"Tajvanska vojska pažljivo je pratila situacija putem obavještajnih, nadozrnih i izviđačkih sistema i rasporedila avione, ratne brodove i raketne sisteme na zemlji kao odgovarajući odgovor," saopštilo je ministarstvo.

Kina je sinoć osudila to što je Vašington odobrio prodaju američkih raketa Tajvanu, ukazujući da se radi o akciji koja "ozbiljno šteti američko-kineskim odnosima" i "ugrožava mir" u regionu.

Prodaja sistema raketa zemlja-vazduh Tajvanu "ozbiljno krši suverenitet i bezbjednosne interese Kine, teško narušava kinesko-američke odnose i ugrožava mir i stabilnost" u toj oblasti, saopštilo je sinoć kinesko ministarstvo spoljnih poslova.

U saopštenju je rečeno da Peking može da preduzme "sve potrebne mjere da čvrsto brani svoj nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet i bezbjednost".

SAD su u načelu odobrile prodaju oružja Tajvanu vrijednosti dve milijarde dolara, saopštio je u petak Pentagon. U okviru toga bi toj maloj ostrvskoj državi prvi put bio isporučen napredni raketni sistem protiv-vazduhoplovne odbrane NASAMS, testiran u Ukrajini.

Agencija Pentagona za odbrambenu i bezbjednosnu saradnju saopštila je da se paket sastoji od raketnih sistema vrijednosti 1,16 milijardi dolara i radarskih sistema vrijednosti 828 miliona.

Tajvansko ministarstvo odbrane juče je izrazilo "iskrenu zahvalnost" na toj prodaji koja bi kako je saopšteno mogla da pomogne vojsci da "nastavi da poboljšava svoj kapacitet odbrane i zadrži mir i stabilnost" u regionu.

SAD su obavezne zakonom da obezbijede Tajvanu sredstva za odbranu uprkos nepostojanju formalnih diplomatskih veza, što predstavlja trn u oku Pekinga, piše agencija Rojters.

SAD ne priznaju Tajvan kao državu i smatraju Kinu kao jedinu legitimnu vladu, ali ipak pružaju Tajpeju znatnu vojnu pomoć.

Peking se redovno protivi pomoći koju Amerika pruža Tajvanu i optužuje Vašington da se miješa u unutrašnje poslove Kine.

Kina smatra Tajvan dijelom svoje teritorije koji nije uspjela ponovo da ujedini sa kopnenim dijelom od kraja kineskog građanskog rata 1949. godine.

Iako kaže da želi "mirnu reunifikaciju" Kina nikad nije odustala od pribjegavanja vojnoj sili i redovno šalje ratne brodove i ratne avione oko ostrva.

Sredinom oktobra Tajvan je detektovao rekordnih 153 kineskih aviona u samo jednom danu blizu ostrva, na kraju kineski vojnih vježbi.