Građani smatraju da su Srbi najprivilegovaniji, pad u povjerenju Vladi

Nevladine organizacije ostaju viđene kao one koje najviše doprinose u domenu povjerenja. Diskriminacija po osnovu nacionalne pripadnosti je raširena, kažu iz CGO-a

26363 pregleda34 komentar(a)
Foto: Nikola Saveljić

Srbi su smatrani za najprivilegovaniju nacionalnu grupu u Crnoj Gori, a privilegovanost Crnogoraca manja je u odnosu na prethodnu godinu, pokazali su rezultati istraživanja javnog mnjenja Centra za građansko obrazovanje (CGO).

„Nalazi iz 2024. ukazuju da su Srbi percipirani kao najprivilegovanija nacionalna grupa - prosječna ocjena od 3.49, uz blago povećanje u odnosu na 3.46 iz 2023. godine. Crnogorci su percipirani kao manje privilegovani u 2024. nego u 2023. godini, uz pad prosječne ocjene sa 3.44 na 3.30“, saopšteno je tokom predstavljanja rezultata.

Saradnik na projektima u CGO-u Nikola Đurašević kazao je da je velik dio ispitanika smatra da živi u multikulturalnom društvu – njih 76,8 procenata, što je, kako je rekao, pad u odnosu na prethodnu godinu kada je 81,3 odsto građana smatralo da je multikulturalnost veoma prisutna.

Istraživanje CGO-a sprovedeno je na uzorku od 1.000 građana, starijih od 19 godina, u periodu od 17. do 25. oktobra.

„Diskriminacija po osnovu nacionalne pripadnosti je raširena. Romi ostaju percipirani kao najdiskriminasija grupa, sa prosječnom ocjenom od 4.20. Slijede Muslimani sa ocjenom od 2.76. Ostale grupe kao što su Albanci, Hrvati i Bošnjaci zabilježile su manje promjene... Više od 50 odsto građana smatra da manjine nijesu diskriminisane...“, kazao je Đurašević.

Prema njegovim riječima, rezultati istraživanja pokazali su da većina ispitanika (43,4 procenata) vidi pozitivno odnose između različitih etničkih grupa u Crnoj Gori.

„...Bilo kao dobre (33,6 procenata) ili veoma dobre (9,8 procenata), dok je nešto više od trećine (35,2 procenata) onih za koje su oni ni dobri ni loši, a preko petine (21,5 procenata) smatra da su ti odnosi negativni (loši – 15, 6 procenata i veoma loši – 5,9 procenata)“, rekao je Đurašević.

Istakao je da se bilježi pad u povjerenju Vladi sa 40,6 procenata u 2023. na 34,2 procenta u tekućoj godini.

„Nevladine organizacije (NVO) ostaju viđene kao one koje najviše doprinose u domenu povjerenja. One se najčešće prepoznaju kao ključni akteri u smanjenju diskriminacije – sa 39,4 procenata. Većina građana, čak 57 odsto njih smatraju da Ustav i zakoni adekvatno štite prava manjina u Crnoj Gori“, pojasnio je Đurašević.

Rezultati istraživanja su, kako je rekao, pokazali da su vjerske zajednice zabilježile rast u domenu smanjenja diskriminacije prema različitim grupama – sa 25,1 na 30,9 odsto.

Saradnica na programima u CGO-u Marlena Ivanović kazala je da je porasla svijest građana o postojanju nacionalnih savjeta manjinskih zajednica u Crnoj Gori.

Istakla je da je „neznatno porastao procenat građana koji su upoznati sa kulturom i običajima manjinskih naroda u Crnoj Gori“.

Ivanović je naglasila da je veliki broj ispitanika – 47 odsto, dao neutralnu ocjenu radu Radio-televizije Crne Gore (RTCG). Ista ocjena rada, kazala je ona, odnosi se i na privatne medije.

„Smanjile su se negativne ocjene i možemo vidjeti blagi porast ka pozitivnim, a koje su sada oko 30 odsto.“

Ivanović je kazala da je percepcija diskriminacije pred sudovima porasla sa 2.28 na 2.60.

„...Dok je u oblasti obrazovanja zabilježen porast sa 2.23 na 2.56. Kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti ocjena ne porasla sa 2.13 na 2.53“, rekla je ona.

Rezultati istraživanja pokazali su i da čak 52 procenata anketiranih građana navodi da ne bi sklopilo brak s osobom iz druge etničke grupe.

Đurašević je kazao da je „zabilježen rast distance prema migrantima i izbjeglicama“.

„Veliki je pad u procentu koji smatraju da država treba da omogući više ovih mehanizama i rast je onih koji smatraju da izbjeglice i migrante ne treba zadržavati na teritoriji Crne Gore. Više od polovine anketiranih građana (57 procenata) podržava uvođenje sadržaja u školama koji promovišu ideju multikulturalizma“, pojasnio je Đurašević.