Opozicija pritiska tačke razdora vlasti: Premijer i članovi Vlade odgovaraće danas i narednih dana na poslanička pitanja

Biće postavljena "škakljiva" identitetska i druga pitanja o kojima se u Vladi svađaju ili o njima ne postoji saglasnost

47096 pregleda44 komentar(a)
Foto: Luka Zeković

Premijera i članove Vlade očekuje na sjednici parlamenta niz pitanja opozicionih i dijela poslanika vlasti o njihovim stavovima o identitetskim i drugim kontroverznim stvarima koje se pokrenuli, kao i o zategnutim odnosima unutar izvršne vlasti koja nema jedinstven stav o tim pitanjima.

Sjednica Skupštine počinje danas a na dnevnom redu su samo premijerski sat i poslanička pitanja.

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić će od potpredsjednika Vlade i ministra ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja zatražiti da se izjasni da li će napustiti izvršnu vlast ukoliko bude pokrenuta procedura za uvođenje dvojnog državljanstva u pravni sistem Crne Gore, a isto pitanje će njegov partijski kolega Nikola Rakočević postaviti ministru vanjskih poslova Ervinu Ibrahimoviću.

Zahtjeve za izmjenu Zakona o crnogorskom državljanstvu, odnosno uvođenju dvojnog državljanstva sa Srbijom, predstavnici nekadašnjeg Demokratskog fronta ispostavili su Spajiću sredinom godine. Za čelnika Demokratske narodne partije Milana Kneževića to je bio jedan od uslova za podršku Vladi u koju su ušli u julu, nakon rekonstrukcije.

Takođe, iz partije Danijela Živkovića tražiće od Ibrahimovića da kaže ko od članova Vlade nije glasao za uvođenje međunarodnih restriktivnih mjera prema Rusiji, koje su utvrđene odlukom Savjeta Evropske unije, a pitanje će postaviti Abaz Dizdarević.

Ibrahimovićfoto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Izvršna vlast je ovu odluku donijela na telefonskoj sjednici u petak glasovima većine članova.

Prema saznanjima "Vijesti", najmanje četiri člana Vlade iz redova koalicije "Za budućnost Crne Gore" nisu glasali za ovu odluku.

Ovaj savez ima pet predstavnika u izvršnoj vlasti - potpredsjednike Budimira Aleksića i Miluna Zogovića, kao i ministre Maju Vukićević, Slavena Radunovića i Simonidu Kordić.

Takođe, Nikolić će tražiti od Ibrahimovića da objasni zašto skoro godinu dana nije predložen ambasador pri NATO-u, kao i u kojim diplomatsko-konzularnim predstavništvima je upražnjeno mjesto ambasadora.

Poslanik Ivan Vuković pitaće Aleksića da li je saglasan sa ocjenama Đeljošaja da kleronacionalističke strukture u Vladi imaju za cilj narušavanje evropske perspektive Crne Gore.

Ministar ekonomskog razvoja je ova zapažanja iznio specijalnom izaslaniku SAD za Zapadni Balkan Aleksandru Kasanofu.

Đeljošajfoto: Boris Pejović

Aleksandra Vuković Kuč pitaće potpredsjednika Vlade Moma Koprivice da li podržava izmjene Ustava u oblasti državljanstva i službenog jezika.

Spajić će odgovarati i poslaniku SNP-a Bogdanu Božoviću na pitanje da li smatra da srpski jezik treba da bude službeni.

Pitanje uvođenja srpskog jezika kao službenog pokrenuto je nakon objavljivanja rezultata popisa koji su pokazali da najviše stanovnika Crne Gore govori srpskim jezikom, 43,18 odsto (269.307 građana), a crnogorskim 34,52 odsto (215.299).

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević tražiće od ministarke kulture i medija Tamare Vujović da se izjasni po kom osnovu je donijela prvobitno rješenje kojim nije dozvolila gradnju spomenika pokojnom mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću u Beranama, te zašto ga je ponistila i donijeli novo kojim tu gradnju dozvoljava.

Vuković Kuč će potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića tražiti da prokomentariše stanje u bezbjednosnom sektoru.

Poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović pitaće ministra odbrane Dragana Krapovića da javnost podrobnije upozna sa slučajem brigadnog generala Zorana Lazarevića, imajući u vidu da je, prema informacijama koje su dostupne medijima, uhvaćen u nelegalnom transportu motocikla vojnim vozilom, ali i da li ima dokaze za tvrdnju koju je iznio u parlamentu - da je u mandatu Vlade Duška Markovica MUP raspisao javni poziv u kojem je jedan od ključnih usiova kandidatima bio da navedu koji ih je poznanik preporučio.

Predsjednik kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović će postaviti pitanje Spajiću ko štiti Lazarevića, ali i da li smatra da su njegovi postupci narušili ugled Crne Gore u NATO.

Premijera će poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović pitati šta izvršna vlast planira da uradi kako bi se negativni demografski trendovi (starenje stanovništva i pad broja stanovnika u skoro svim opštinama na sjeveru države) usporili.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović će odgovarati poslaniku Pokreta Evropa sad Borisu Pejoviću "šta se desilo sa 'nepobitnim dokazima' jedne opozicione partije da se preko 3.300 osoba, koje navodno imaju glasačko pravo u Srbiji i entitetu Bosne i Hercegovine, nalazi u biračkom spisku za lokalne izbore u Podgorici". To je uoči izbora u Podgorici tvrdio DPS.