Država da omogući konkurenciju: "Glosarij" zastupnik ili ovlašćeni distributer za 92 odsto ljekova

Kontrolno saslušanje o nabavkama u zdravstvu održano nakon čekanja od pet mjeseci

5242 pregleda15 komentar(a)
Kontrolno saslušanje na zajedničkoj sjednici dva odbora, Foto: Skupština

Država treba da kreira pravni okvir koji će omogućiti konkurenciju, a time i veći izbor ljekova i smanjenje budžetskih izdvajanja za nabavke u zdravstvu.

To je, na kontrolnom saslušanju o nabavkama u oblasti zdravstva na zajedničkoj sjednici skupštinskih odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje i ekonomiju, finansije i budžet, kazala predstavnica Instituta alternativa Dragana Jaćimović. Ta NVO još prije pet mjeseci uputila je inicijativu za kontrolno saslušanje, a povodom toga što se na listama ljekova nalazi 906 brendiranih medikamenata, dok je za čak 92 odsto zastupnik ili ovlašćeni distributer “Glosarij”, sa firmama kćerkama “Glosarij CD” i “Medica”.

Predstavnica Ministarstva finansija Jelena Jovetić ocijenila je da javne nabavke u zdravstvu nisu obesmišljene jer ne postoje prepreke da se na javni otvoreni poziv jave privredni subjekti koji zadovoljavaju uslove i tehničke specifikacije. Istakla je da bi se konkurencija u ovom sektoru mogla ojačati eliminacijom ulaznih barijera. Komentarišući predloge da “Montefarm” kao javna veledrogerija učestvuje na tenderima neke druge institucije sa privatnim veledrogerijama, rekla je da bi to stvorilo još jednog javnog naručioca koji po zakonu mora da sprovodi javnu nabavku.

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) Vuk Kadić ocijenio je da je problematična organizacija u sistemu zdravstva jer je registracija medikamenata u nadležnosti Instituta za ljekove, lista ljekova u nadležnosti Ministarstva zdravlja, dok nabavku sprovodi “Montefarm”, a ustanova kojom rukovodi sve to plaća. On je kazao da su u martu prošle godine predložili izmjene i dopune zakona kako bi FZO ubuduće kreirao listu ljekova, ali i raspisivao javne pozive za nabavku potrošnog materijala i određenih medicinskih aparata.

Direktor “Montefarma” Aleksandar Bogavac ocijenio je da ta javna ustanova ne može biti učesnik na tenderima, jer bi takav model učestvovanja samo ojačao privatne kompanije koje već, kako tvrde u nevladinom sektoru, imaju monopol.

“Bavimo se isključivo nabavkama i centralno mjesto našeg djelovanja je pacijent, da mu obezbijedimo adekvatan i bezbjedan lijek po svim standardima, u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju, Zakonom o ljekovima i Zakonom o javnim nabavkama”, smatra Bogavac.

Bogavac je istakao i da “Montefarm” nije generator potrošnje jer nabavke sprovodi u skladu sa potrebama javnih ustanova i apoteka. Govoreći o tome da je potrošeno 80 miliona eura na ljekove na recept, kazao je da se u cijeloj Evropi bilježi povećanje potrošnje za 12 do 14 odsto, a da je Hrvatska sa nepunih četiri miliona stanovnika u istu svrhu potrošila četiri milijarde eura.