Od "Tebra" do "Kidara": Kakvim jezikom mladi govore danas u Crnoj Gori

Društvene mreže, poput TikToka i Instagrama, postale su glavni prostor u kojem se formiraju ovi novi termini

6354 pregleda3 komentar(a)
Bojan Minić, Foto: Prinscreen/Boje jutra

Pojmovi poput "tebra" bili su prije dominantan žargon među mladima, a danas se susrećemo s izrazima kao što su "kidara" i "skibidi". Profesor crnogorskog jezika i književnosti, Bojan Minić, istakao je u razgovoru za "Boje jutra" na programu TV Vijesti da se ovakve promjene u jeziku dešavaju generacijama unazad i da su odraz vremena i okruženja u kojem mladi žive.

Dok stariji termini, poput "tebra", i dalje opstaju kao nostalgični izrazi među odraslima, "kidara" i "slej" predstavljaju prirodan tok jezičke evolucije.

„Svaki jezik se mijenja, prihvata ili odbacuje nove riječi,“ zaključuje Minić.

Na primjer, izraz "kidara", izveden iz engleske riječi "kid" (dijete), postao je način na koji mladi upućuju jedni na druge, dok je nastavak "-ara" karakterističan za naš jezik, kao što imamo u riječima "tračara" ili "gatara".

Društvene mreže, poput TikToka i Instagrama, postale su glavni prostor u kojem se formiraju ovi novi termini.

On dalje objašnjava da zabrinutost roditelja dolazi iz straha da novi termini mogu uticati na pravopis.

"Studenti često koriste skraćenice poput "NZM" umjesto "ne znam" – dugoročno, kroz obrazovni sistem, standardni jezik ostaje temelj komunikacije", istakao je.

Minić smatra da je najbolji put sredina.

„Standardni jezik nam daje osnovu za međusobno razumijevanje, ali trebamo razumjeti i poštovati jezički identitet mladih“, kazao je.