Nastaviti rad na definisanju efikasnih planova za inicijativu "Garancija za djecu"
Šefom predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori rekao da su spremni podržati Vladu da uspostavi "Barnahus" servis
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić je kazao da je, u cilju uspostavljanja neophodne i strateški važne inicijative "Garancija za djecu" u Crnoj Gori i namjeri Vlade da osigura da svako dijete u Crnoj Gori, koje je izloženo riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, ima pristup ključnim uslugama, potrebno nastaviti rad na definisanju efikasnih planova za tu inicijativu.
Gutić se sastao sa šefom predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikeleom Servadeijem, a ministarstvo je saopštilo da su tom prilikom razgovarali o važnim reformama u oblasti socijalne i dječje zaštite, s posebnim fokusom na Garanciju za djecu i koncept "Barnahus".
"Garancija za djecu ima za cilj da podrži sprovođenje ključnih reformskih procesa koje Ministarstvo vodi, a koji su definisani u strateškim dokumentima, poput Strategije razvoja sistema socijalne i dječje zaštite i Strategije deinstitucionalizacije", piše u saopštenju.
Gutić je naglasio da su te reforme od značaja ne samo za ministarstvo, već i za cijelu državu, te da se nada da će Ministarstvo finansija, kao i Vlada, prepoznati značaj budućih reformi i opredijeliti sredstva, ukoliko za to bude postojala mogućnost u budžetu.
Ministar je dodao da su postojeće akcije i mjere za podršku djeci u stanju potrebe u Crnoj Gori prikupljene i pripremljene za izradu Komparativne analize, a cilj je i izrada prvog Nacrta Nacionalnog akcionog plana za uspostavljanje Garancije za djecu u Crnoj Gori.
Servadei je naglasio važnost osiguranja sveobuhvatne podrške djeci tokom njihove tranzicije ka samostalnom životu, rekavši: "Instrument podrske poznat kao EU Garancija za djecu nije samo reformski proces, već i obaveza da obezbijedimo da svako dijete dobije jednake šanse."
Takođe, istakao je da je međunarodna saradnja ključna i da je UNICEF otvoren za pružanje dodatne tehničke pomoći i dijeljenja iskustava iz drugih zemalja koje su sada članice EU kako bi se razvili servisi i intervencije koje će smanjiti efekte siromaštva i društvene isključenosti na najugroženiju djecu, poput one koja rastu u siromaštvu, romske djece, djece u institucijama, kao i djece sa smetnjama u razvoju.
Na sastanku je takođe razgovarano o modelu "Barnahus", koji predstavlja model integrisanih usluga za djecu žrtve nasilja. Razgovarano je o predstojećim koracima koje treba preduzeti da bi se ispunili uslovi za pružanje usluga po tom modelu, u kontekstu zakonskih izmjena, kao i edukacija relevantnih stručnjaka koji bi bili angažovani na pružanju usluga i obezbjeđivanju same lokacije za uspostavljanje te integrisane usluge.
„Naš cilj je uspostavljanje usluge po modelu 'Barnahus', koji će omogućiti djeci žrtvama seksualnog zlostavljanja pomoć, pregled i podršku na jednom mjestu, čime ćemo zaštititi prava i interese samog djeteta“, zaključio je Gutić.
Servadei je poručio da je UNICEF spreman podržati Vladu da uspostavi "Barnahus" servis.
"Drago nam je što je Crna Gora voljna da uloži dodatne napore za pružanje efektnijeg odgovora institucija na potrebu zaštite djece koja su iskusila nasilje. To je jedan od preduslova za izgradnju sistema koji je po mjeri djeteta, koji djecu tretira s poštovanjem i koji preduzima mjere u najboljem interesu djeteta tako što njihova mišljenja ozbiljno razmatra i efikasno koordinira saradnju između institucija dječje zaštite i pravosuđa“, kazao je.
Ministarstvo je poručilo će nastaviti da radi na tim važnim procesima, obavezujući se da će graditi bolju budućnost za svu djecu i njihove porodice.
( B.H. )