Tužilaštvo u Kolašinu ove godine imalo 30 odsto više predmeta nego lani

Među njima je i 16 krivičnih prijava protiv 17 osoba, koje se sumnjiče za porodično nasilje

2228 pregleda0 komentar(a)
Foto: ODT Kolašin

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Kolašinu ove godine imalo je 30 odsto više predmeta u odnosu na isti period prošle godine. Među njima je i 16 krivičnih prijava protiv 17 osoba, koje se sumnjiče za porodično nasilje. To je, između ostalog, rečeno tokom razgovora rukovoditeljke Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Maja Šćepanović i njenog kolege Stanka Rakočević sa novinarima, koji izvještavaju iz Kolašina. U okviru Dana otvorenih vrata Državnog tužilaštva, ODT su danas, pored predstavnika medija, posjetili i učenici završnog razreda OŠ Risto Manojlović, a za sjutra je planiran sastanak sa starješinama kolašinske policije.

Kako je rečeno, trenutno, ODT radi u mnogo boljim uslovima, jer su značajno pojačani kadrovski kapaciteti, za razliku od ranije, kada je Šćepanović bila jedini tužilac u toj opštini, što je podrazumijevalo i njeno cjelodnevno dežurstvo, više od tri godine. Pored tužioca Rakočevića, u ODT je odnedavno i nekoliko mladih, koji su zapošljeni na različitim pozicijama, a koji značajno doprinesu kvalitetu rada, kazala je Šćepanović.

“Kolega Rakočević je od avgusta izabran za tužioca i sada je situacija značajno bolja…Čime je uslovljen povećan broj predmeta, još ne možemo sa sigurnošću reći. Svakako, to će biti predmet analize kada bude rađen godišnji izvještaj o radu. Moguće da je uvećanje uslovljeno i povećanim brojem ljudi koji su privremeno u Kolašinu radno angažovani ili su u našem gradu kao turisti”, kazala je Šćepanović.

U ODT kao razlog povećang broja predmeta vide i činjenicu da se građani sve česće odlučuju da prijave krivična djela. Rukovoditeljka ODT rekla je da tužilaštvo djeluje i proaktivno, pa, kako tvrdi, ne čekaju samo da im se sumnje na određena krivična djela prijave. Tužioci vode računa, tvrdi, o čemu što se u medijima objavi, pa je, objasnila je, nekoliko predmeta pokrenuto na osnovu tekstova objavljenih u Vijestima.

“Vrlo nam je bitno da se izvještava o načinima na koje se pravda ostvaruje, to jest, bitan nam je i epilog. Značajno je da javost ima i povratnu nformaciju, pa da je, osim toga što je informisana kad se nešto desilo, zna i da je počinilac osuđen i u kojem je roku osuđen”, rečeno je na sastanku sa novinarima.

Prisustvo u javnosti, naročito, onih informacija, koje se odnose na postupanja u vezi sa krivičnim djelima porodičnog nasilja je, kazao je Rakočević, višestruko je značajno. Na osnovu sazanja da se na takvim predmetima posvećeno radi, a nasilnici sklanjaju iz porodica, ocijenio je, žrtve se ohrabruju da prijave slična djela.

Radni sastanak sa predstavnicima medija iskorišćen je kako bi se unaprijedila saradnja sa posebnim osvrtom na zakonska ograničenja kada je u pitanju saopštavanje informacija. Tužioci su upoznali predstavnike medija sa izazovima u radu koji se ogledaju kroz povećanje broja predmeta sa područja mjesne nadležnosti , te je posebno ukazano na značaj medija za jačanje povjerenja javnosti i poboljšanja slike o državno-tužilačkoj organizaciji.

Odgovorajući na pitanje novinara, Šćepanović je potvrdila da je ODT jedna od zaposlenih u kolašinskoj lokalnoj upravi, nedavno predala više krivičnih prijava protiv nekolicine aktuelnih i bivših opštinskih funkcionera, među kojima je i predsjednik Opštine. Te krivične prijave, objasnila je, u fazi su izviđaja, neke su odbačene, dok su pojedine, zbog statusa osoba na koje se odnose, proslijeđene Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT).

Jedan od izazova koje ODT ima je, kazano je na sastanku sa novinarima, je i nepostojanje odsjeka za privredni kriminal u kolašinskoj policiji. Takav odsjek ranije je postojao, podsjeća Šćepanović i, kako kaže, bio je značajna podrška radu tužilaca.

Novinari koji izvještavaju iz tog grada kazali su kako je, u poslednje vrijeme, značajno unaprijeđena saradnja sa ODT, to jest, transprentnost rada tužilaca. Na sastanku novinara i ODT razgovarano je i o izazovima koji, naročito, u malim sredinama prate izvještavanje o krivičnim djelima porodičnog i rodno zasnovanog nasilja. Istaknuta je važnost posebne vrste profesionalnog senzibiliteta i obzira koje treba da pokažu novinari , izvještavajući o sličnim krivičnim djelima.