Prosvjetna inspekcija ne može da dokaže nezakonit rad nastavnika: Siva ekonomija preuzela i obrazovanje

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija priznaju da su privatni časovi djelatnost koja se ne realizuje u zakonskim okvirima. Prosvjetna inspekcija je za pet godina imala tek tri inicijative o nastavnicima koji protivzakonito drže privatne časove đacima škole u kojoj su zaposleni, ali su slučajevi zatvoreni nakon što su prosvjetni radnici negirali navode iz prijave

35441 pregleda19 komentar(a)
Na privatne časove troši se i više od polovine minimalne zarade (ilustracija), Foto: Shutterstock

Prosvjetna inspekcija je u prethodnih pet godina imala samo tri inicijative koje su se odnosile na nastavnike koji protivzakonito drže privatne časove đacima škole u kojoj su zaposleni, ali nijesu uspjeli i dokazati da je tako, proizilazi iz odgovora Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Iz tog resora, pak, priznaju da su privatni časovi djelatnost koja se ne realizuje u zakonskim okvirima.

Podaci iz upitnika “Vijesti” pokazuju da gotovo 10 odsto roditelja privatne časove plaća nastavnicima škole u kojoj njihovo dijete pohađa nastavu, što je suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju.

Od 602 roditelja - čitaoca “Vijesti”, 417 je odgovorilo da plaća privatne časove, a dio njih plaća nastavu za dvoje i više djece. Na mjesečnom nivou 73 roditelja izdvaja više od 200 eura za privatne časove, što je polovina minimalne zarade u Crnoj Gori. Do 50 eura izdvaja 78 roditelja, dok ostali na mjesečnom nivou ovaj vid dodatne podrške obrazovanju djece plaćaju od 50 do 200 eura.

Privatnu nastavu kod predmetnih nastavnika iz druge škole plaća 238 roditelja koji su odgovorili na upitnik, 45 tvrdi da njihovo dijete ide kod nastavnika ustanove koju pohađa, dok 203 kaže da je dodatnu pomoć sa gradivom iz određenih predmeta potražilo kod osobe koja nije zaposlena u obrazovnom sistemu.

“Imajući u vidu činjenicu da sve veći broj učenika ima privatne časove, tokom narednog perioda će biti urađena sveobuhvatna analiza, na osnovu anketiranja učenika, kako bi se otkrio razlog dodatnog angažovanja privatnih učitelja… Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, nastavnik može, uz naknadu, pripremati učenika radi polaganja ispita i postizanja boljeg uspjeha iz određenog predmeta, pod uslovom da učenik ne pohađa redovnu nastavu, niti polaže ispite u školi u kojoj nastavnik radi. Osoba koja ispunjava uslove za obavljanje poslova nastavnika, a nije u radnom odnosu, može se baviti pripremanjem učenika kao osnovnom djelatnošću”, kazali su “Vijestima” iz resora kojim rukovodi Anđela Jakšić-Stojanović.

Roditelji kao najčešći razlog za plaćanje dodatne pomoći navode tvrdnju da njihova djeca ne dobijaju dovoljno objašnjenja na časovima. Tog je stava 262 roditelja, 185 navodi da privatni rad plaćaju jer je njihovom djetetu potrebna pomoć iz pojedinih predmeta, koju im oni ne mogu pružiti, dok je tek 52 čitaoca “Vijesti” odgovorilo je da privatnu nastavu plaća jer žele da njihova djeca nauče više u odnosu na školski plan i program.

Ministarstvo: Nastavnici u sivoj zoni

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija ističu da “kada su u pitanju privatni časovi, radi se o djelatnosti koja se ne realizuje u zakonom propisanim normama”. “Dakle, zakon predviđa tu vrstu dodatnog angažmana, koji se nažalost ne poštuju pod jasno definisanim uslovima. Taj vid nastave odvija se u privatnim objektima i bez registracije dodatnog rada”, odgovorili su.

Vlada Crne Gore se u Reformskoj agendi obavezala da će izmijeniti propise kako bi inspektori mogli da ulaze u stanove i kuće, ukoliko sumnjaju na neprijavljenu trgovinu i usluge, ali i da kontrolišu i oglase preko društvenih mreža.

Cilj tih izmjena, kako je navedeno, je poboljšanje zakonodavnog okvira i fokusiranje inspekcijskih i poreskih vlasti na suzbijanje sive ekonomije.

U ovom trenutku, Prosvjetna inspekcija nema mogućnost da do kraja ispita eventualne inicijative da nastavnik drži časove učeniku škole u kojoj predaje.

“Prosvjetna inspekcija je u prethodnih pet godina imala tri takve inicijative. U sva tri slučaja nastavnici su dali pisanu izjavu i negirali navode da drže privatne časove”, odgovorili su “Vijestima” iz Ministarstva.

Do donošenja novog seta zakona, poručuju iz prosvjetnog resora, nadzorne službe Zavoda za školstvo uvrstile su, u okviru utvrđivanja kvaliteta rada obrazovno-vaspitnih ustanova, pitanja koja se odnose na praksu uzimanja privatnih časova.

“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija planira da nađe rješenje kroz izgradnju novih objekata i rasterećenjem postojećih kako bi omogućili da se vrati dodatna i dopunska nastava u školama, unaprijede kvalitet obrazovne infrastrukture i nastavnih planova i programa i udžbenika. Cilj je i donošenje nacionalnih planova podrške i programa osnaživanja svih vidova nastave u školama, obezbjeđivanje kontinuirane edukacije nastavnog kadra, posebno kada su u pitanju obuke iz oblasti pedagogije i metodike, ali i digitalnih vještina, stranih jezika”, obećali su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Unaprijediti dodatnu i dopunsku nastavu u školi

“Vi morate da radite sa djecom kod kuće mnogo više nego što je to slučaj sada”, rečenica je koju roditelji često čuju kada dođu u školu da se interesuju za postignuća svog djeteta.

“Često se roditeljima šalje takva poruka da oni treba da se maksimalno uključe i rade sa djecom. To nije praksa nigdje, a suština je da se uči u školi”, kažu iz Udruženja Roditelji, koje je takođe ispitivalo stavove roditelja u vezi sa privatnim časovima.

“Upitnik, kojim smo željeli da dobijemo povratne informacije od roditelja šta smatraju važnim za obrazovni sistem je, pored ostalog, pokazao da je većina roditelja značajno uključena u obrazovanje djece - da moraju sa njima da uče ili da im plaćaju privatne časove, i to iz više predmeta. To je zbog toga što, prema njihovoj procjeni, ono što se uči na časovima u školi nije dovoljno”, navode iz Udruženja Roditelji.

Napominju da ta situacija traje godinama.

“Ipak, čini se da je situacija mnogo gora nego što je bila prije. Roditelji tvrde da njihova djeca i sada koriste dodatnu i dopunsku nastavu, ali da ona nije redovna i da bi taj dio rada u školi trebalo da se značajno unaprijedi”, navode.

299 roditelja kazalo je da plaća privatne časove iz prirodnih nauka, 263 za strane jezike, 10 za društvene nauke. Rekreativne aktinosti (sport i ples) plaća 124 roditelja koji su odgovorili na upitnik Vijesti, dok 185 uopšte ne plaća privatne časove i aktivnosti. Dio roditelja časove plaća za više djece

U Udruženju su stava da bi svi oni koji daju privatne časove trebalo da se prijave nadležnim institucijama - MPNI.

“Mora da postoji neka evidencija. Stava smo da taj problem uopšte ne treba relativizovati, već ga treba krajnje ozbiljno shvatiti i pronaći način da se škola fokusira na proces učenja, a najvećim dijelom na samu nastavu u školi i da roditelji budu rasterećeni, iako smo mi kao društvo, ne znam kako i zašto, shvatili da je to potrebno”, poručili su iz Udruženja.

Naglašavaju da nijesu roditelji ti koji treba da se bave pojašnjavanjem niti objašnjavanjem, imali ili ne znanja za to.

“Fokus je upravo na nastavnicima i načinu na koji prenose znanje djeci”, zaključuju iz te nevladine organizacije.

Imajući u vidu činjenicu da sve veći broj učenika ima privatne časove, tokom narednog perioda će biti urađena sveobuhvatna analiza, na osnovu anketiranja učenika, kako bi se otkrio razlog dodatnog angažovanja privatnih učitelja, poručuju iz Ministarstva

Profesorica Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore Biljana Maslovarić ranije je “Vijestima” kazala da se “devedesetih godina napravio paralelni obrazovni sistem - privatna spremanja”.

Njena pretpostavka je da se na taj način čuvao socijalni mir.

“To što je niska plata u školama se kompenzovalo kroz žmurenje, na način što su roditelji plaćali nekim nastavnicima da drže dodatne časove. Žrtvovana su djeca, jer oni provedu osam sati u školi, pa idu na neko spremanje, pa su opet u školi, a kad dođe PISA test, oni ne znaju ništa”, ističe Maslovarić.

Ona smatra da ne treba ukidati privatne časove, već da tu oblast treba urediti.

“Jesam za to da postoje platni razredi, jasni kriterijumi za plate nastavnika, da prepoznamo ljude koji znaju, koji se trude, koji našoj djeci pružaju najbolje od sebe. Jesam za to da se privatni časovi regulišu propisima. Ko drži privatne časove treba da plaća porez. Ako radi u državnoj školi, ne smije da drži privatne časove”, upozorila je Maslovarić.