Park prirode Piva krenuo sa realizacijom projekta "Da se ne zaboravi": U sjećanje na nevine žrtve Drugog svjetskog rata
"Spomen kompleks u Dolima je poseban i jedinstven resurs na način na koji prenosi univerzalne ideje regiona antifašističke istorije i njegovanja kulture sjećanja na nevine žrtve Drugog svjetskog rata, koja je često malo poznata na nacionalnom i međunarodnom planu", istakla je Bakrač.
Sa željom da sačuva od zaborava spomen kompleks u Dolima, u Pivi, ali i da drugima ispričaju priču o stradanju pivskog naroda u Drugom svjetskom ratu, kao i da pomenuti kompleks turistički valorizuju i unaprijede lakom turističkom infrastrukturom, Park prirode (PP) Piva krenuo je sa realizacijom projekta "Da se ne zaboravi".
"Sam naziv projekta nosi prije svega snažnu poruku za buduće generacije, da se njeguje kultura sjećanja na nevine žrtve Drugog svjetskog rata i da se čuva od zaborava kulturna baština Plužina i Crne Gore", kazala je Marija Bakrač, iz PP Piva.
Kako je objasnila projekat je nastao na osnovu rezultata serije sastanaka sa stejkholderima (zainteresovanim stranama), kao i kroz konsultativne sastanke sa opštinskim organima, privatnim sektorom i civilnim sektorom iz opštine Plužine.
"Projektni ciljevi, rezultati i aktivnosti su napisani na osnovu aktivnog razgovora sa predstavnicima JU Centra za kulturu Plužine, s obzirom da je ovaj projekat usko povezan sa njihovim Akcionim planom. Spomen kompleks u Dolima je poseban i jedinstven resurs na način na koji prenosi univerzalne ideje regiona antifašističke istorije i njegovanja kulture sjećanja na nevine žrtve Drugog svjetskog rata, koja je često malo poznata na nacionalnom i međunarodnom planu“, istakla je Bakrač.
Kako je navela, Dola su mjesto koje zaslužuje da se nađe i u istorijskim udžbenicima jer je riječ o mjestu koje priča priču o tome kako je 7. juna 1943. godine folkdojčerska divizija "Princ Eugen" za sat ubila 522. nevinih ljudi, među kojima i 109 djece, od kojih je jedno rođeno na gubilištu.
"Dola je preživio samo jedan stradalnik, Miloš Glomazić, koji je uspio da pobjegne sa strelišta i da bude svjedok najtežeg i najmasovnijeg zločina u cijeloj Crnoj Gori koji se dogodio za vrijeme Drugog svjetskog rata. Memorijalni kompleks u Dolima je spomenik koji zaslužuje da bude posjećen i promovisan na pravi način kako bi se na njega dolazilo kao na sveto mjesto. Kroz ovaj projekat ne samo da bi obogatili turističku ponudu, već bi čuvali od zaborava istorijske i kulturne vrijednosti ne samo Plužina, već i Crne Gore", poručila je Bakrač.
Dola su mjesto koje je krvlju i stradanjem ispisalo istoriju, gdje je porodica Verun prestala da postoji, a dijete Mitre i Mališe Đikanović nije dočekalo ni ime da dobije jer je ubijeno u trenutku dolaska na svijet.
Nevine žrtve u Dolima bile su podijeljene u tri grupe – jednu su činili muškarci stariji od 15 godina, drugu žene i djevojke, a treću djeca. Redoslijed ubijanja bio je obrnut.
U tim dolinama je 1977. godine napravljen memorijalni kompleks, rad vajara Luke Tomanovića, koji se sastoji od četiri spomenička dijela u kojima se nalazi po jedan centralni skulpturalni motiv, a koji prostorno i simbolički kreiraju jednu cjelinu. Riječ je o skulpturama "Ruke", "Majka sa djecom", čiji poetski naziv je "U krilu bronzane majke", ženska kosturnica – spomen ploča stela i muška grobnica – "Tužbalica".
U Pivi je od 6. do 12. juna 1943. Godine ubijeno 1.290 žitelja, među kojima je bilo 549. djece i omladine do 20 godina. Tih dana je u svakom selu pivske župe bilo po jedno stratište.
Rezolucije o zločinima u Pivi i Velici usvojena je od strane Skupštine Crne Gore u julu 2022. godine.
Projektom je predviđena izrada hiljadu primjeraka brošure sa spomenicima iz Drugog svjetskog rata na području opštine Plužine, kao i izrada istotoliko autentičnih suvenira, 100 majica i 3.000 info flajera o Dolima. Planirano je i postavljanje tri klupe za odmor u blizini spomenika u Dolima, izrada i postavljanje dvije smjerokazne table o lokalitetu Dola, na magistralnom putu Nikšić – Plužine, kao i tri informacione table sa osnovnim podacima o lokalitetu i spomenicima iz Drugog svjetskog rata...
„I nakon završetka projekta Park prirode 'Piva' će u sklopu redovnih aktivnosti nastaviti da promoviše Spomen kompleks u Dolima i spomenike iz Drugog svjetskog rata, što je i dio naših programskih ciljeva. Park prirode kroz svoje programske ciljeve održava, promoviše i razvija kulturni turizam koji igra veoma važnu ulogu u stvaranju novih socio-ekonomskih mogućnosti za razvoj turizma na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou“, poručili su iz PP „Piva“.
Projekat „Da se ne zaboravi“ je podržan od strane Ministarstva turizma.
( Svetlana Mandić )