Podgorica: Uklonili kontejnere, sad saniraju divlju deponiju

Iz Čistoće tvrde da se posudama za odlaganje otpada između zgrade “Maksim” i Hrama Hristovog vaskrsenja nije moglo prići zbog nesavjesnih vozača, zbog čega su ih pomjerili 200 metara dalje. Građani zbog toga negoduju

9520 pregleda6 komentar(a)
Kontejnere odvezli 200 metara dalje od prethodne lokacije, Foto: Čistoća

Podgorička “Čistoća” je uklonila kontejnere tvrdeći da im ne može prići zbog nepropisnog parkiranja, ali uredno uspijevaju da saniraju posljedice tog postupka, pa redovno uklanjaju spontanu divlju deponiju na mjestu gdje su se nekad nalazile posude za odlaganje otpada.

Stanari zgrade “Maksim” tvrde da su uglavnom redovne platiše, da su čak tražili i dodatni kontejner, ali da su umjesto toga, bez najave, ostali i bez onih posuda za odlaganje otpada koje su godinama na istoj poziciji - između te zgrade i Hrama Hristovog vaskrsenja.

Saopšteno im je, tvrde, da otpad iz domaćinstava, ali i iz poslovnih prostora, moraju da nose 200 metara dalje.

Iz “Čistoće” odgovaraju da ta “situacija traje već određeni vremenski period”, kao i da je njihovo vozilo svakodnevno, u više navrata pokušavalo da prazni kontejnere, ali da to nije bilo moguće u najvećem broju slučajeva zbog nepropisno parkiranih vozila.

“Imajući u vidu da na ovom prostoru nije bilo moguće naći alternativnu lokaciju, kao i činjenicu da se kontejneri prazne utvrđenom dinamikom koju nije moguće realizovati u konkretnom slučaju, kontejneri su uklonjeni, a u subotu su na obližnjem parkingu (200 metara od prethodne lokacije) postavljena četiri kontejnera kako bi građanima obezbijedili prostor za odlaganje otpada”, kazali su iz tog podgoričkog preduzeća.

Ističu da su u međuvremenu ekipe ručno uklanjale otpad koji su stanari obližnjih zgrada ostavljali na mjestu gdje su bili donedavno kontejneri.

“Nadamo se da će građani ubuduće koristiti novopostavljene kontejnere i da se otpad neće odlagati mimo istih”, kazali su iz “Čistoće”.

Iz tog podgoričkog preduzeća tvrde da se divlje deponije svakodnevno formiraju pored kontejnera, a da njihove ekipe dnevno uklone oko 130 tona raznog otpada - kabastog, biljnog, šuta...

Napominju da je “zakonska obaveza građana da otpad odlažu na za to predviđena mjesta, koja su u Podgorici obezbijeđena za sve vrste otpada koje se stvaraju u domaćinstvu”.

Iz “Čistoće” ističu da osim opomene, nemaju mogućnost sankcionisanja počinilaca nepropisnih radnji, zbog čega im je, kako su kazali, “neophodna kontinuirana i intenzivna saradnja kolega iz nadležnih inspekcija”.

Navode i da se svake godine priprema godišnji popis neuređenih odlagališta na teritoriji glavnog grada sa planom sanacije.

“Tu su obuhvaćena i nelegalna odlagališta otpada koja se nalaze na javnim površinama, na kojima nijesu postavljeni kontejneri”, kazali su oni.

Kazali su da je saradnja sa građanima segment kojim se mogu pohvaliti.

“Svi konstruktivni prijedlozi, ali i objektivne kritike, su uvijek dobrodošle, i po istima se reaguje u najkraćem roku. Podsjećamo da građani koji žele da riješe problem, mogu to uraditi na način što će lokaciju na kojoj je nelegalno odložen otpad ili bilo koju drugu nepravilnost, prijaviti putem telefona 020/625-463, mail adrese cistocapg@t-com.me, putem društvenih mreža ili aplikacije Kasper”.

Iz Čistoće su kazali da su organizovali akciju koja funkcioniše tako što građani pozivom na broj 067/207-720 dispečerske službe tog Društva mogu dobiti informaciju kada će autokiperi i radne mašine biti u njihovom dijelu grada, kako bi sakupili biljni i kabasti otpad.

Tvrde da su aktivnosti Čistoće, kao i postavljena komunalna infrastruktura, na nivou koji obezbjeđuje zadovoljavajući i visok stepen higijene u gradu.

“Da bi taj cilj bio u potpunosti ostvaren, potrebna je saradnja građana u dijelu poštovanja zakonske regulative i mjesta za pravilno odlaganje otpada, ažurniji rad inspekcijskih službi, a u krajnjem i intenzivnija primjena kaznene politike”, kazali su iz podgoričke “Čistoće”.