Budva naš grad: Maćehinski odnos državnih vlasti prema Budvi

Kako ističu na veliko razočaranje građana Budve, ovaj utisak nije promijenjen ni nakon 30. avgusta 2020. godine, iako su upravo u ovom gradu pokrenuti procesi koji su veoma doprinijeli smjeni bivšeg režima

3077 pregleda4 komentar(a)
Foto: Budva naš grad

Odnos državne vlasti pema Budvi se, nažalost, ne mijenja decenijama.

To se navodi u saopštenju grupe građana "Budva naš Grad- Nikola Jovanović".

Kako ističu na veliko razočaranje građana Budve, ovaj utisak nije promijenjen ni nakon 30. avgusta 2020. godine, iako su upravo u ovom gradu pokrenuti procesi koji su veoma doprinijeli smjeni bivšeg režima.

"I prije i nakon ovog velikog datuma, odnos vladajućih struktura na državnom nivou prema Budvi svodio se da se na to da se našeg grada, i svega što mu nedostaje, sjete samo pred izbore. Ovaj 'standard' potvrđen je i 'iznenadnim' javno saopštenim razumijevanjem potreba Budve za bolnicom, novim školama, vrtićima, šetalištem... O činjenici da grad koji puni državni budžet sa preko pola milijarde eura samo od prihoda iz turističke privrede, nema svoju bolnicu i porodilište, i u novoj vladi sjetili su se, naime, tek uoči izbora", ističe se u saopštenju.

Iz grupe građana "Budva naš Grad- Nikola Jovanović su dodali da na višegodišnje napore rukovodstva Opštine da Budva da riješi ovaj, ali i brojne druge probleme za koje je nadležna državna vlast, ponovo se u Podgorici tihovalo do početka izborne kampanje.

Kako navode matrica je prepoznatljiva, a maćehinski odnos "centrale" identičan kao u godinama kada se upravo u Budvi rasplamsao otpor prema nepravdi koju je "sijala" državna vlast.

"I onda i sada, ogromna većina građana Budve, očekivala je da se odnos države prema našem gradu promijeni po pitanju nedonošenja Prostorno-urbanističkog plana za teritoriju opštine Budva, a koji je osnov za izgradnju bolnice, vrtića i škola... Mi iz grupe 'Budva naš grad' od resornog ministarstva očekujemo da nam kaže kada će biti riješen ovaj problem, a ne da se brine zbog nedostataka na koje ukazujemo godinama i koji nisu u nadležnosti grada. Očekujemo da nadležni organi državne vlasti promjene odnos i po pitanju nezakonite izmjene i dopune UP 'Turistički kompleks Zavala', na šta im je više puta ukazano", piše u saopštenju.

Iz grupe građana "Budva naš Grad- Nikola Jovanović su naveli da očekuju i zahtijevaju da se promijeni odnos državne vlasti i po pitanju investicionih kupališta koja se odobravaju u zoni morskog dobra bez izrade planske dokumentacije za sektore.

"Nije valjda potrebno da objašnjavamo kolika je to opasnost po zaštićen i osjetljiv ekosistem našeg mora bez izrade posebnih studija i istraživanja", ističu iz "Budva naš grad".

Očekuju od državne vlasti promjenu i po pitanju trase gasovoda kroz Mrčevo polje, koji se opet pojavljuje u tekstualnom dijelu Prostornog plana Crne Gore čija izrada je u toku.

"Tražimo od nadležnog resornog ministarstva da poništi saglasnost na idejno rješenje za izgradnju turističkog kompleksa na lokalitetu 'Skočiđevojka', jer javni interes mora biti kulturno dobro a ne još jedan turistički kompleks! Za početak, u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine trebali bi, koliko danas, da riješe pitanje pogrešnih demografskih podataka koji se kontantno ponavljaju u planovima za koje je ovaj resor nadležan. Jer, Budva nema 24.502 stanovnika kako se navodi, o čemu govori samo podatak da u ovom gradu postoji 45.000 prijavljenih zdravstvenih kartona iako nisu svi stanovnici evidentirani kao osiguranici", piše u saopštenju grupe građana "Budva naš Grad- Nikola Jovanović

Oni su naveli da bi se pravilno procijenio potreban kapacitet bolnice, škole i vrtića, neophodno je da se u pratećim planovima imaju i precizni evidentirani demografski podaci.

"Ovaj detalj vrlo slikovito opisuje sa kolikom se ozbiljnošću u Podgorici brinu zbog toga što Budva nema bolnicu", poručili su.

Iz grupe "Budva naš grad" očekuju da resorno ministarstvo riješi pitanje imovinsko-pravnih odnosa u zoni Mrčevog polja, gdje se, kako navode, vlasnici zemlje u zemljišnim knjigama vode sa obimom prava 0/0.

"Isto važi i problem nevažeće planske dokumentacije u zoni Starog grada. Od nadležnih u državnoj vlasti očekujemo da zaštitite brdo Spas, Paštrovsku goru, plaže, Miločerski park, Tunju, maslinjake i vinograde, da onemogućinove turističke kapacitete na Zavali ili na ostrvu Sv. Nikola... Od nadležnih u državnoj vlasti očekujemo da u Petrovcu obezbijedi prisustvo bar jednog službenika Uprave policije od 22 sata do zore. Valjda ne treba da govorimo o tome kakve rizike otkriva šokantan detalj da u navedenom periodu u Petrovcu nije na dežurstvu nijedan policajac!? Više hiljada stanovika ovog mjesta očekuje od državnih vlasti i da konačno dobiju Dom zdravlja... Dok navedeni, ali i brojni drugi problemi čije rješavanje nije u nadležnosti Opštine Budva, ne budu otklonjeni, doživljaj maćehinskog odnosadržave prema našem gradu biće prisutan a “predizborna briga” tretirana kao provokacija onih koji bi iz Budve samo da odnose na štetu njenih građana", zaključuje se u saopštenju grupe građana "Budva naš Grad- Nikola Jovanović".