Ibrahimiju spore radno iskustvo

Iz dijela UO Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava smatraju da novi v.d. direktora Fonda ne ispunjava zakonske uslove za čelnu funkciju, on tvrdi suprotno

11273 pregleda3 komentar(a)
Kad istekne v.d. status, kandidovaće se za direktora: Ibrahimi, Foto: Ministarstvo finansija

Dok dio članova Upravnog odbora Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava smatra da novoizabrani vršilac dužnosti direktora Agron Ibrahimi (Demokratska partija), ne ispunjava zakonske kriterijume za tu funkciju, on tvrdi da “apsolutno ispunjava sve uslove za direktora ove institucije”.

Ibrahimi, koji je potpredsjednik Demokratske partije na čijem čelu se nalazi trenutni ministar za ljudska i manjinska prava Fatmir Đeka, prije dva dana dobio je na sjednici Upravnog odbora podršku sedam od ukupno 11 prisutnih članova, dok je četvoro bilo uzdržano. Predstavnik Hrvatskog nacionalnog vijeća nije prisustvovao sjednici.

Upravni odbor Fonda, koji čine predstavnici različitih manjinskih zajednica i institucija koje su uključene u rad Fonda, kao i predstavnici relevantnih državnih organa, bira direktora Fonda.

Izvor “Vijesti” je kazao da je predlog za vršioca dužnosti Ibrahimija došao od predstavnika Srpskog nacionalnog savjeta Đorđa Brujića i od predstavnika ministarstva za ljudska i manjinska prava Mefita Tele, koji, kako navodi izvor, nije zaposlen u ministarstvu, nego je učitelj u penziji i član Demokratske partije.

“Nekoliko članova je negodovalo na ovakav način odabira, želeći da se sjednica odloži dok ne upoznaju kandidata, dovodeći u sumnju Ibrahimijevo iskustvo, jer je konkursom, kao jedan od uslova za direktora ili vršioca dužnosti, predviđeno da ima tri godine radnog iskustva u oblasti manjinskih prava i sloboda i iskustvo u pripremi, realizaciji i evaluaciji projekata u oblasti manjinskih prava i sloboda”, navodi izvor “Vijesti”.

Sagovornik navodi da je Ibrahimi dostavio potvrdu od aktuelnog predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua ”gdje tačno piše da se Ibrahimi bavio finansijama i budžetom, a ne manjinskim pravima i slobodama “:

“Što je ostavilo sumnje kod dijela članova Upravnog odbora Fonda da isti ne ispunjava zakonske uslove za vršioca dužnosti”.

Sagovornik je potvrdu dostavio na uvid “Vijestima”.

Ibrahimi je kazao “Vijestima” da je doktor ekonomskih nauka i predavač na nekoliko fakulteta u zemlji i inostranstvu.

“Obavljao sam, pored ostalog, funkcije sekretara sekretarijata za finansije i budžet i sekretarijata za privredu i ekonomski razvoj u Opštini Ulcinj, bio državni sekretar Ministarstva finansija i državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalnog staranja. Tako da apsolutno ispunjavam sve uslove za direktora ove institucije”, kazao je Ibrahimi.

Odgovarajući na optužbe na račun Mefita Tele, Ibrahimi je rekao da je on član Upravnog odbora Fonda za manjine.

Izvor “Vijesti” navodi da će Ibrahimi navodno biti samo prelazno rješenje dok se ne smjesti u resoru jednog ministra iz Bošnjačke stranke, a nakon toga će kadar Bošnjačke stranke opet preuzeti Fond, jer je konkurs za direktora raspisan kod Uprave za kadrove.

Odgovarajući na pitanje, da li je samo prelazno rješenje za direktora Fonda, dok ne pređe u resor jednog od ministara iz Bošnjačke stranke, Ibrahimi je rekao da ne pravi kompromise sa svojom biografijom.

“Naravno da ću se nakon isteka perioda v.d. kandidovati za direktora Fonda”, kazao je Ibrahimi.

Nakon što je, kako navodi izvor, trenutno predsjedavajući Brujić stavio ovu tačku na glasanje, “za” su glasali predsjednik OO Bošnjačke stranke u Petnjici Ervin Duraković, predstavnik Srpskog savjeta Đorđe Brujić, predstavnica Savjeta Muslimana Suada Begović, predstavnik Romskog Savjeta Senad Sejdović, predstavnica Albanskog nacionalnog savjeta Adriana Hoxha, predstavnik ministarstva za ljudska i manjinska prava Mefit Tela i predstavnik Skupštine Crne Gore Baćko Milačić.

Uzdržani su bili predstavnik ministarstva kulture i medija Denis Vukotić, predstavnik Bošnjačkog nacionalog vijeća Bejto Šahmanović, predstavnik Skupštine Crne Gore Mersad Latić i nezavisna ekspertkinja Envera Dukaj.

Savjetodavni komitet za Okvirnu konvenciju Savjeta Evrope (SE) je u nedavnom izvještaju naveo da je pozivao crnogorske vlasti da revidiraju postupak imenovanja u Komisiju za vrednovanje projekata Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, kako bi se obezbijedilo da su u njoj zastupljene sve nacionalne manjine. Pozivaju vlast i da “preduzme korake za rješavanje problema instrumentalizacije Fonda u službi partijsko-političkih ciljeva”.

“Potrebno je obezbijediti obuku pripadnicima nacionalnih manjina kako bi im se omogućilo da apliciraju za projekte Fonda na ravnopravnoj osnovi s organizacijama, kao i praćenje i vrednovanje projekata u smislu njihove efikasnosti, između ostalog, podizanju svijesti o kulturama i identitetima nacionalnih manjina, dok jačanje interkulturnog razumijevanja treba sveobuhvatno unaprijediti”, navedeno je u izvještaju.

Kadrovi Bošnjačke stranke godinama rukovode Fondom. Upravni sud proteklih godina je u nekoliko navrata poništavao odluke Fonda o raspodjeli sredstava, uglavnom po tužbama NVO.

Dio javnosti kritikovao je finansiranje nekih projekata, tvrdeći da je Fond u praksi doveo do apsurda sve ono što je trebalo da doprinese zaštiti i ostvarivanju manjinskih prava. Jedan od takvih projekata bio je “kolektivni sunet”, iz 2016, za koji je izdvojeno četiri hiljade eura.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je formiralo krivični predmet zbog sumnje da je Fond oštetio u 2020. državni budžet za oko 90.000 eura.

Taj iznos se, kako je početkom avgusta prošle godine pisao portal Libertas, odnosi na neuplaćene poreze na dohodak fizičkih lica i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, a koji je utvrđen inspekcijskom kontrolom koju je, u tom državnom fondu, sprovela Uprava prihoda i carina, na zahtjev SDT-a.