Udruženje: Vlada dozvoljava Upravi da podijeli 38.000 kubika četinarskog drveta stanovnicima sjevera

Udruženje inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore navodi da je javna tajna da određeni pilanari povezani sa šumarima u Pljevljima, Žabljaku, Rožajama, Beranama i drugim opštinama već trljaju ruke zbog ove odluke Vlade

5085 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Vlada Crne Gore, na predlog ministra poljoprivrede i direktora Uprave za gazdovanje šumama mijenja Program gazdovanja šumama kojim dozvoljava toj upravi da podijeli 38.000 kubika četinarskog drveta na ime ogrijeva stanovnicima sjevera Crne Gore, saopšteno je danas iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore.

"Predlog Uprave za gazdovanje šumama podrazumijeva da se na Žabljaku seoskom stanovništvu podijeli 4 i po hiljade kubika. Uz to, i Nacionalni park Durmitor dodatno dodjeljuje 1,5 hiljadu kubika sanitarnog drveta za ogrev stanovnicima na prostoru nacionalnog parka. Dok rezultati popisa ukazuju na drastičan pad stanovnika u žabljačkim selima, Uprava za gazdovanje šumama duplira količine koje daje na taj način", ističe se u saopštenju koje u ime udruženja potpisuje Dejan Mirković.

Iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore su dodali da je još drastičnija situacija u Pljevljima, gdje kako su kazali Uprava za gazdovanje šumama namjerava da podijeli 16.000 kubika četinara stanovnicima u nekolika pljevaljska sela koja nemaju lišćare za ogrev.

"Tek je u tim selima došlo do napuštanja ognjišta i u zimskom periodu se samo iz nekoliko kuća dime odžaci. Ovaj ogrev je naime predviđen samo za seoska domaćinstva koja nemaju šumu u svom posjedu. Zadnjih godina u Pljevljima je došlo do povraćaja nekoliko hiljada hektara šuma u privatno vlasništvo, dok je sa druge strane Uprava za gazdovanje šumama udvostručila količine koje se daju kroz ovaj vid. I to sve po cijeni ispod 10 eura po kubiku, koliko trenutno iznosi cijena tog drveta na panju", piše u saopštenju

Udruženje inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore navodi da je javna tajna da određeni pilanari povezani sa šumarima u Pljevljima, Žabljaku, Rožajama, Beranama i drugim opštinama već trljaju ruke zbog ove odluke Vlade.

"Javna je tajna da je glavni menadžer za te operacije kabinet direktora Uprave za gazdovanje šumama. Javna je tajna da je na tom osnovu Milačićeva Prava Crna Gora, koja je tada predlagala direktora Uprave za šume, pred prošle lokalne izbore u Beranama dobila dva mandata, a prije toga nije imala ni 5 glasača u toj opštini, a neće ni sad na izborima koji se bliže. Ali će zato SNP po već oprobanom receptu uvećati svoj saldo za najmanje dva mandata", piše u saopštenju.

Iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore su rekli da ovakve drastične oblike političke korupcije čak ni DPS nije baštinio u mjeri sadašnjoj.

"I zbog toga je pritisak SNP-a da po već završenoj sezoni pribavljanja ogreva dobije na raspolaganje kapital od skoro 40.000 kubika za 400.000 eura, dok je tržišna vrijednost tog drveta po cijenama koje je Uprava za gazdovanje šumama postigla ove godine je najmanje 2 miliona eura. Na kraju, da ironija bude još veća, Šumarska inspekcija koja je najviše ukazivala na nezakonite radnje Uprave za gazdovanje šumama u raspolaganju drvetom kroz ovaj vid prodaje, sada je uredbom Vlade smještena u Upravu za gazdovanje šumama. Dakle, organ koji kontroliše ovu raspodjelu, sada je sastavni dio tog organa, a naloge za kontrolu treba da dobije od direktora uprave koji zapravo vrši prodaju. I po povjerljivim informacijama, šumarski inspektori još nemaju ovlašćenja za sprovođenje inspekcijskog nadzora koje naravno izdaje direktor Uprave za gazdovanje šumama, koga inspektori treba da kontrolišu!?! Zaista nevjerovatno", kazali su iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore.

Oni su poručili da su MANS, pojedini zaposleni u Upravi za gazdovanje šumama, građani koji žive na selima, a nijesu mogli da dobiju građu ovim putem a ispunjavaju sve uslove, čak i pojedini drvoprerađivači ukazivali da je ovo godinama otvoreni prostor za pljačku šuma Crne Gore.

"MANS je prikupio dokaze o svemu tome za područnu jedinicu Rožaje i predao Specijalnom državnom tužilaštvu, o čemu međutim ne postoje povratne reakcije tužilaštva. Vjerovatno će i dalje te reakcije izostati, jer ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede javno priča da su se u Crnoj Gori vazda krali duvan i drva. A isti po zakonu treba da bude prvi na braniku šumskog bogatstva koji mu je kao ministru dat na raspolaganje", zaključuje se u saopštenju Udruženja inženjera i tehničara šumarstva i drvne indutrije Crne Gore.