Španija: brojne žrtve najgoreg nevremena u ovom vijeku
Iako se u Španiji već čuju kritike da nisu upozoreni na ovakav pljusak, meteorološki zavod Aemet je još u nedjelju najavljivao snažno nevrijeme i proglasio uzbunu, prije svega na jugoistoku zemlje
U pokrajini Valensiji nebo se otvorilo: negdje je palo kiše koliko inače padne u čitavoj godini. Za sad se zna za 95 žrtava, ali još je mnogo osoba za koje se ne zna gdje su. A šteta je ogromna.
Iako se u Španiji već čuju kritike da nisu upozoreni na ovakav pljusak, meteorološki zavod Aemet je još u nedjelju najavljivao snažno nevrijeme i proglasio uzbunu, prije svega na jugoistoku zemlje. Ali ponedjeljak je prošao relativno normalno, tako da su mnogi nastavili da kao i uvijek obavljaju svoje obaveze.
Ali onda se zaista nebo otvorilo: jedna žena na španskoj televiziji ispričala je šta joj se dogodilo kada se autom vraćala kući s posla: „Sve je stalo, a ja sam bila između jednog kamiona i još jednog auta. Voda je počela da se diže i već je prodirala u moj auto.“
Jer, od kiše je zaustavljen i drumski i željeznički saobraćaj u čitavom području: putevi su se u trenutku pretvorili u rečne bujice. Kroz prozor automobila popela se na krov: „Ali, voda se i dalje podizala. Iz jedne zgrade su mi doviknuli da se popnem na kamion. I tako sam na kamionu bila od pola osam, pa sve do pola dva noću. Kod kuće smo sve izgubili. Ali dobro je, još sam živa.“
Potraga za stradalima
To se na žalost ne može reći za sve stanovnike pokrajine Valensije, ali i Andaluzije i Mursije: spasioci neumorno pokušavaju da dođu do svih pogođenih područja, ali će žrtava vjerovatno biti i više od 95, koliko su naveli jutros.
Jedan muškarac svjedoči: „Sin mi je poslao SMS-poruku da pljušti kiša. Kasnije i da voda prodire u njegov auto. Više ne znam ništa o njemu.“
Mobilna mreža u početku je funkcionisala, ali je tokom večeri i ona prestala da radi, tako da nikakvih komunikacija nema. Oko 115.000 domaćinstava ostalo je bez struje.
U pomoć su došle ekipe iz čitave Španije. Aktivirana je i vojska. Ingo Vilja iz španskog Crvenog krsta kaže da su morali da čekaju zoru da nastave potragu za nestalima. Od jutros se i dalje pokušava da se stigne do svih područja.
Bilo je više od 70 intervencija iz vazduha i, kako se navodi, spaseni su svi koji su pobjegli na krovove kuća. Međutim, sasvim je sigurno da to nije svima pošlo za rukom.
Među žrtvama je najmanje četvoro djece, ali i šest starijih osoba iz jednog staračkog doma.
Opasno toplo Sredozemno more
Već danas u Valensiju stiže španski premijer Pedro Sančez. On se upravo vratio sa službenog puta u Indiju. Pogođenima poručuje da „čitava Španija plače s vama“. Proglašena je trodnevna žalost.
Iako se čuju kritike da građani nisu upozoreni na takvo nevrijeme, služba Aemet jeste za pogođena područja proglasila najviši, crveni stepen uzbune, iako su i stručnjaci iznenađeni silinom pljuska.
Oni ocjenjuju da je to bilo „istorijsko nevrijeme“, najgore u Valensiji u ovom vijeku. Materijalna šteta je ogromna. Bujica je rušila kuće i manje mostove, odnosila vozila i sve pred sobom. Meteorolozi pritom upozoravaju da bi takvih nevremena moglo da bude još.
Španci u suštini dobro znaju za „Danu“, meteorološki fenomen u jesen, kada se ciklon nad Atlantikom suoči s vlažnim vazduhom nad još uvijek relativno toplim Mediteranom. Ali, Sredozemno more je zbog klimatske promjene sve toplije. Njegova temperatura se povećala za 1,5 stepeni Celzijusa, objašnjava fizičarka Mar Gomez: „Temperatura vode Sredozemnog mora penje se za 20 odsto brže nego na ostatku planete. To je osnova tog fenomena.“
( Deutsche Welle )