"Ako rijeka umre, budućnosti neće biti"

Zbog zagađenja se ta sveta indijska rijeka transformiše u toksičnu žabokrečinu dok putuje kroz gradove koji se šire, industrijske zone i kraj miliona vjernika

265 pregleda1 komentar(a)
10.07.2017. 15:51h

Gang počinje svoj tok kao kristalno čista rijeka u ledenim Himalajima.

Ali, zbog zagađenja se ta sveta indijska rijeka transformiše u toksičnu žabokrečinu dok putuje kroz gradove koji se šire, industrijske zone i kraj miliona vjernika.

Rijeka je sveta za milijardu hindusa i izvor je vode za 400 miliona ljudi. "Majk Gang" sada umire, uprkos što decenijama vlada pokušava da sačuva rijeku.

U malim selima je voda čista i sveštenici vode vjernike do obale gdje zaranjaju u Gang i pune flaše sa vodom.

Međutim, nizvodno je takva čistoća vode davna prošlost jer se Gang koji je dugačak preko 2.500 kilometara polako spušta ka gusto naseljenim oblastima sjeverne Indije, gdje se previše vode izvlači da bi se održao zdrav tok rijeke.

Od kristalno plave rijeka mijenja boju u tamno sivu, industrijski otpad se uliva sa svih strane, a na površini plutaju oblaci pjene.

Onda rijeka postane čak i crvena, jer radnici jedne od fabrika ispuštaju ostatke kože bufala natopljene hemikalijama pravo u rijeku.

Premijer Indije Narendra Modi je obavezao svoju vladu da grade postrojenja za prečišćavanje kao i da uklone više od 400 postrojenja za štavljenje dalje od rijeke.

Taj plan je vrijedan skoro 3 milijarde eura, ali se puno kasni sa njim. Manje od četvrtine otpadnih voda od ukupno 4.800 miliona litara otpadnih voda se prečišćava u ovom trenutku.

Stariji pričaju o vremenima kada je voda mogla da se pije usred gradova, a sada ne mogu ni da se kupaju u njoj, a vrlo je rizično i praktikovanje religijskih obreda vezanih za Gang.

"Gang je naša majka. Neće biti budućnosti ako umre", zaključuje sveštenik Ašok kog je Rojtersov fotograf zatekao kraj svete rijeke.

Galerija