OIK Kotor ima većinu za ponavljanje izbora

Pojedincu i učesniku izbornog procesa ne preostaje ništa drugo do da sam pokuša da zaštiti ustav i prava građana, naveo je Jokić

45865 pregleda9 komentar(a)
Sa biračkog mjesta u Kotoru (ilustracija), Foto: Media biro

Nakon što je predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić i nosilac liste Demokrata na lokalnim izborima povukao izborne žalbe pred Ustavnim sudom, postupak je vraćen Opštinskoj izbornoj komisiji (OIK) koja treba da donese odluku o ponavljanju izbora na dva biračka mjesta.

To su “Vijestima” nezvanično rekla dva pravnika, koji objašnjavaju da sada na snazi ostaje posljednja odluka Državne izborne komisije (DIK) koja je naložila OIK-u da ponovi izbore na biračkom mjestu Mirac i Domu kulture na Prčanju.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, sjednica OIK-a bila je zakazana za juče, ali je odložena, nakon Jokićeve najave da će povući žalbe.

U Kotoru su 29. septembra održani lokalni izbori, ali zbog prigovora u vezi sa dva biračka mjesta, konačni rezultati još nijesu proglašeni. Zbog pat pozicije u OIK-u, ali i u Ustavnom sudu, još nije odlučeno da li će izbori na tim biračkim mjestima biti ponovljeni.

Jokić je juče povukao žalbe Ustavnom sudu, kao što je najavio na konferenciji za medije u srijedu.

Izvor “Vijesti” je kazao da se sad očekuje da OIK donese odluku, odnosno da će imati većinu za odluku o ponavljanju izbora na dva biračka mjesta.

Ako se takva odluka donese, zakon propisuje da se izbori moraju održati u najkasnije za sedam dana. Ako bi se OIK sastao i odlučio danas, izbori se na dva biračka mjesta moraju ponoviti najkasnije sljedećeg petka.

Međutim, ako i dalje rezultat glasanja bude neriješen, Kotoru prijeti “šavnički scenario”. U Šavniku izbori ne mogu da se završe dvije godine jer lokalna komisija ne može da donese odluku o ponavljanju izbora na dva biračka mjesta. Prvi čovjek Kotora, kojem je u srijedu istekao mandat, najavio je više puta da neće dozvoliti “šavnički scenario”.

U igri je jedan mandat, odnosno mogućnost da ga osvoji DPS, a izgubi koalicija Demokrate-PES.

Jokić je u obavještenju o povlačenju žalbe koje je juče dostavio Ustavnom sudu, objasnio da je odlučio da povuče žalbu i okonča postupak pred Ustavnim sudom, kako bi se proces vratio u izborne komisije i priveo kraju.

“U državi u kojoj sud koji je nadležan za zaštitu ustavnosti propusti da ispuni svoju obavezu i donese odluku, unizi pravni sistem i ne zaštiti pravo pojedinca, niti društva u cijelini time što ne omogući da se izborni proces okonča i formira vlast zasnovana na slobodno izraženoj volji građana na izborima, pojedincu i učesniku izbornog procesa ne preostaje ništa drugo do da sam pokuša da zaštiti ustav i prava građana”, naveo je Jokić.

On je 11. oktobra podnio Ustavnom sudu dvije žalbe, koje su razmatrane 24. oktobra. Ustavni sud, međutim, nije donio odluku, jer je rezultat glasanja bio 3:3. Iz Ustavnog suda su u saopštenju pojasnili da je troje sudija zauzelo stav da imaju ovlašćenje da izborni spor ispitaju u suštini, dok ih je troje smatralo da je izborni postupak strogo formalni i da treba da ispitaju samo procesne nepravilnosti u radu nadležne izborne komisije.

Sutkinje Momirka Tešić i Snežana Armenko, koja je i predsjednica Ustavnog suda, kao i sudija Faruk Resulbegović bili su za to da se izborni spor ispita u suštini, odnosno da se prihvate Jokićeve žalbe. Sutkinje Desanka Lopičić i Dragana Đuranović, kao i sudija Budimir Šćepanović bili su protiv. Ustavni sud trenutno ima šest sudija, od zakonom propisanih sedam, jer je sudija Milorad Gogić krajem maja stekao uslov za penziju, a Skupština još nije izabrala njegovog zamjenika.

Jokić je u žalbama tvrdio da DIK nije imao pravo da odbaci bez raspravljanja njegove prigovore, jer u crnogorskom pravnom sistemu u upravnom postupku više ne postoji institut odbacivanja, već da je morao da razmotri suštinu prigovora, pa da tek onda donese odluku.

Žalbama se tvrdilo i da to što je prilikom glasanja o prigovoru Demokratske partije socijalista (DPS) na sjednici OIK-a bilo 8:8, ne znači da se o prigovoru nije odlučilo, kako je to tvrdila predsjednica OIK-a, već da taj prigovor nije dobio potrebnu većinu za usvajanje, te da nije usvojen, tj. da je odbijen.

Takođe, on je u žalbama naveo da Ustavni sud mora ući u meritum problema, odnosno mora utvrditi da li propusti u radu biračkih odbora zahtijevaju ponavljanje glasanja na dva biračka mjesta, kao i da nedostatak dva kupona na biračkom mjestu na Prčanju nije razlog za ponavljanje izbora, jer to ne utiče na rezultat.

Smatra i da pogrešno pečatirana poleđina biračkog listića na Mircu nije razlog za ponavljanje izbora, uz dodatnu potvrdu da je ranije OIK jednoglasno odlučio po njegovom prigovoru da to nije razlog čak ni za oglašavanje listića nevažećim.

Prema preliminarnim rezultatima izbora u Kotoru održanim 29. septembra, DPS i koalicija PES-Demokrate osvojili su po deset mandata, savez “Za budućnost Kotora”, Grbljanska lista i Demokratska alternativa po tri, Evropski savez dva, a Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i Kotorski pokret po mandat. Ponavljanjem izbora na dva biračka mjesata DPS može ‘’preoteti’’ mandat PES-u i Demokratama.

Jokić je na pres konferenciji u srijedu rekao da zna da su Ustavni sud DIK i OIK zloupotrijebljeni.

“Poći ćemo na izbore na Prčanju i na Mircu i na taj način razriješiti ovo. Kao neko ko je imao privilegiju da vodi grad osjećam obavezu prema gradu i listi koju sam imao čast da predvodim. Zbog toga sam donio da na svoju štetu povučem žalbe pred US i pozovem sve aktere da izađemo na te izbore i da se potvrdi poraz DPS-a i da na taj način razriješimo ovo”, rekao je Jokić.

“Ustavni sud propustio da zaštiti biračko pravo”

Jokić je u obavještenju Ustavnom sudu naveo da postupanjem u njegovom slučaju Ustavni sud je propustio da ispuni obavezu zaštite biračkog prava i zakonitosti izbornog procesa.

“Sudijama Ustavnog suda ostavljam na razmišljanje da li je njihovo postupanje u kojem nisu bili kadri da donesu odluku u skladu sa Ustavom, konvencijama i zakonima, dostojno sudije najvišeg suda u zemlji”, naveo je Jokić.