Dragičević: Budva nije i ne smije biti samo izvor kapitala moćnika i njihova ljetnja spavaonica

Posebna pažnja, kako je kazala Dragičević, biće posvećena Starom gradu, obilježju grada na koje turisti prvo pomisle i prvo obiđu kada dođu u Budvu

3711 pregleda15 komentar(a)
Nevena Dragičević, Foto: Pokret za grad - Đorđe Zenović

"Budva je grad koji decenijama unazad za državni vrh predstavljala samo sredstvo za ubiranje kapitala i punjenje budžetske kase, kao plodonosna lokacija za građevinske lobije, dok su se problemi proizašli iz njihovih odluka u našem gradu samo množili", saopštila je kandidatkinja za odbornicu "Pokreta za Grad-Đorđe Zenović", Nevena Dragičević.

Kako je dodala, "realnost našeg grada je nažalost takva da oni, a često i rukovodstvo Opštine, nema sluha za hitne i goruće probleme grada, dok sa druge strane Budva godinama gubi svoj karakteristični mediteranski stil, vizura grada joj je trajno uništena a infrastrukturni problemi su ostavljeni po strani".

“Smatramo da je došlo vrijeme da se posvetimo rješavanju konkretnih, lokalnih problema sa kojima se svakodnevno suočavaju naši sugrađani, a na koje Opština može uticati. Ne smijemo da dozvolimo dalju devastaciju našeg grada, tzv.budvanizaciju. Pokret za Grad će insistirati na mapiranju apsolutno svih preostalih javnih površina, zelenih površina, kulturnih dobara i istorijskih urbanih cjelina, vjerskog i istorijskog nasleđa kojim Budva obiluje. Potrebno ih je zaštititi po svaku cijenu od nelegalne uzurpacije, pretjerane devastacije i urbanizacije kojoj svjedočimo već decenijama”, navela je Dragičević.

Posebna pažnja, kako je dodala, biće posvećena Starom gradu, obilježju grada na koje turisti prvo pomisle i prvo obiđu kada dođu u Budvu.

“Stari grad je možda i najbolji primjer kako su se sve prethodne vlasti odnosile prema našem gradu. Reklamiran je i uzdizan tokom ljetnje sezone kada je sredstvo za ubiranje profita, a prepoznat kao grad duhova tokom ostatka godine. Nakon konačnog pokretanja popisa sve nepokretne imovine Opštine koji nam je u planu, bićemo u mogućnosti da obnovimo i prenamijenimo sve zapuštene opštinske objekte u Starom gradu i dodijelimo im namjene koje su neophodne, a nedostaju na nivou opštine. Pomijeranjem pojedinih administrativnih kancelarija i resora Opštine, kancelarije menadžera grada, kancelarija Turističke organizacije, rasteretićemo postojeće institucijalne objekte, a navesti i ostale stanovnike Budve da svakodnevno obilaze istorijsko jezgro našeg grada”, naglasila je Dragičević.

Ističe da kreiranjem hub-ova za umjetnike i multifunkcionalnih prostorija za kulturu, kancelarija za razne studentske i učeničke organizacije, adekvatnih prostorija za Gradsku muziku Budve, oživjećemo Stari grad i van turističke sezone, stvorićemo prostor na koji će naši sugrađani uvijek moći računati.

“Ustupanjem opštinskih prostorija našim sugrađanima na korišćenje, pomažemo i mladim umjetnicima da se lakše afirmišu i istaknu, a inostranim da se predstave našoj publici i doprinesu širenju slike grada Budve kao centra kulture vrijednog pažnje. Tužna činjenica je da starogradski bedemi, stari preko 2000. godina, zakonom zaštićeno kulturno dobro, propadaju. Pristupićemo hitnoj evaluaciji bedema i urgencijama ka resornom Ministarstvu u Cetinju, kako bi se već sada prepoznate zone devastacije sanirale i dalje zaštitile. Odradićemo i sve potrebne Elaborate kako bi budvanski bedemi bili osvijetljeni na adekvatan način, u skladu sa pravilima i principima jednog viševjekovnog zaštićenog dobra. Ovim ćemo stvoriti i posebnu ambijentalnu cjelinu, a i poboljšati sigurnost stanovnika Starog grada”, navela je Dragičević.

Poručuje da ne smijemo dozvoliti nastavak pretvaranja najstarijeg jezgra grada u jednu veliku diskoteku tokom ljetnjih mjeseci.

“Borićemo se za to da ugostiteljski objekti koji konstantno krše komunalni red ne uđu u budući plan Privremenih lokacija, jer kao takvi uzurpiraju javnu opštinsku površinu bez novčanih nadoknada koje su zakonski u obavezi da ispunjavaju, ne poštuju Urbanističko- tehničke uslove za dobijanje ugostiteljskih terasa grada Budve, ne poštuju komunalni red i odredbe Opštine, pa i do onog najosnovnijeg da nemaju obezbijeđene mokre čvorove koji svaki ugostiteljski objekat mora da ima”, istakla je ona i dodala:

“Ovim dolazimo i do pitanja javnog toaleta u Starom gradu. Osposobićemo javne toalete na već postojećim lokacijama, kao i predložiti dodatne kroz predlog konkretne lokacije prilikom izrade Plana privremenih lokacija. Ovim će se pomoći pospješivanje komunalnog reda i čistoće i stopiranje dalje devastacije našeg istorijskog jezgra. Budva nije i ne smije biti samo izvor kapitala moćnika i njihova ljetnja 'spavaonica'. Budva nije grad koji živi par mjeseci tokom ljeta, Budva je naš dom sa vjekovnom istorijom koju smo u obavezi da zaštitimo. Zato na predstojećim izborima 17. novembra podržite Pokret za grad kako bismo Budvi zajedno vratili izgubljeni sjaj”, zaključila je Dragičević.