Bijelo Polje: Država oštećena zbog gradnje u Bistrici

Zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa podnio pritužbu zbog odbacivanja dijela krivičnih prijava

4613 pregleda2 komentar(a)
Nelegalni objekti pored rijeke Bistrice, Foto: Euromost

Kancelarija Zaštitnika imovinsko pravnih interesa u Bijelom Polju je je kao oštećena strana u slučaju nelegalne gradnje i protivpravnog zauzimanja državne imovine u mjestu Gubavač pored rijeke Bistrice, podnijela pritužbu Višem državnom tužilaštvu zbog odbacivanja šest krivičnih prijava u tom slučaju.

To je “Vijestima” saopšteno iz NVO Euromost.

Državna tužiteljka Danijela Đuković ponovila je za “Vijesti” da je Osnovnom državnom tužilaštvu podnesen optužni predlog protiv šest osoba, dok je u slučaju šest donio rješenje o odbacivanju krivičnih prijava. U tom slučaju saslušano je 15 osoba.

U odgovoru Osnovnog suda “Vijestima” su naveli da je Osnovno državno tužilaštvo tom sudu podnijelo optužni predlog protiv H. M., H. E., I. A., i I. H. zbog krivičnog djela građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje 9. oktobra, a da je pet dana kasnije podnijelo optužni predlog protiv Z. Z. zbog istog krivičnog djela.

“Sudu je dostavljen i sporazum o priznanju krivice, a ročište je zakazano za 4. novembar”, navode iz Osnovnog suda, podsjećajući da se odluka po osnovu sporazuma donosi tek nakon održanog ročišta.

Iz Kancelarije Zaštitnika pravnih interesa su saopštili da su se obratili i Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine - Urbanističko građevinskoj inspekciji 14. oktobra, za preduzimanje nadležnih radnji i od njih tražili da izvrše inspekcijski nadzor, te da nakon utvrđenog činjeničnog stanja ta nadležna inspekcija naloži uklanjanje tih građevina, privremenih objekata, otpadnog materijala sa parcele 734 upisane na LN broj 136 KO Gubavač, kao i ostalih parcela upisanih u posjedovnim listovima 63 i 24 KO Voljavac.

Iz Euromosta navode da su nakon što su javnost obavijestili da je jedan od optužnih predloga podnesen protiv Zita Zvrka, oca predsjednika OO DPS-a i odbornika u bjelopoljskom parlamentu Elvira Zvrka, koji je, kako navode “stvarni vlasnik parcele”, i nakon potptisivanja sporazuma o priznanju krivice sa njegovim ocem, o tome obavijestili Vrhovno državno tužilaštvo, Specijalno državno tužilaštvo, kao i Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, kojima su dostavili sve dokaze koje je ta organizacija prikupila u kojim se, kako tvrde, jasno vidi da otac Elvira Zvrka nema nikakve veze sa izvršenim krivičnim djelom, niti se bilo gdje pojavljivao u dokazima, već se u čitavom predmetu i dokazima, pominje njegov sin Elvir Zvrko, koji je bio i osumnjičen u ovom predmetu.

“Začuđujuće je da je postupajuća tužiteljka mogla da potpiše bilo kakav sporazum sa njegovim ocem”, navode i kažu da su zbog toga tražili od Osnovnog suda da odbije takav sporazum, a od nadležnih da ispitaju da li su u ovom slučaju izvršena druga krivična djela.

Elvir Zvrko je rekao da ostaje pri ranije datoj izjavi "Vijestima". On je tada kazao da sve što je urađeno na tom prostoru ni na koji način nije igrozilo ni korito ni biodiverzitet rijeke Bistrice, niti je imalo bilo kakav štetan uticaj na rijeku.

"Naprotiv, poboljšan je vodotok, rijeka i prostor oko nje oplemenjnei i uređeni", naveo je Zvrko.

On je pozvao nadležne organe da utvrde sve relevantne činjenice.

"Priča o rijeci Bistrici na tako malom prostoru je, nažalost, evidentno politički motivisana i ne zavređuje moj komentar, te se više neću javno oglašavati povodom ovog pitanja", kazao je on.

Advokat predsjednika bjelopoljskog DPS-a Amer Šukurica ranije je demantovao navode da je protiv njega Osnovno tužilaštvo u Bijelom Polju podiglo optužni predlog zbog nelegalne gradnje pored rijeke Bistrice.

Šukurica je u reagovanju naveo da se protiv Zvrka ne vodi bilo kakav postupak pred Osnovnim tužilaštvom u Bijelom Polju niti je ono podnijelo optužni predlog protiv Zvrka Osnovnom sudu u Bijelom Polju i da se radi o neprovjerenim i tendencioznim informacijama od strane pojedinih nevladinih organizacija, a koje se lako mogu provjeriti kod nadležnih organa.

Nevladina organizacija Euromost na čiju inicijativu je prije više od godinu pokrenut postupak pred tužilaštvom, ističu da je najveća odgovornost u državnim institucijama, jer i nakon njihovih javnih upozorenja, sa gradnjom je nastavljeno, odnosno pojedini objekti su završeni.