Kardović: Master neće biti obavezan da bi se studenti kvalifikovali kao visokoškolci

„Praktična nastava je redefinisana i postavljena na drugačiji način. Treba da bude realizovana na način kako bi bio usklađen potrebama lica sa invaliditetom... Nadam se da ćemo novim modelom postići uspjehe kada je u pitanju praktična nastava“, rekla je Kardović

12090 pregleda1 komentar(a)
Sa konferencije za medije, Foto: Nikola Saveljić

Studenti neće biti u obavezi da upisuju i pohađaju master studije, niti da brane master rad kako bi bili kvalifikovani kao visokoškolci.

To je, tokom konferencije za medije Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) povodom Nacrta Zakona o visokom obrazovanju, kazala studentkinja povjerenica Zerina Kardović.

Pojasnila je da je to studentsko tijelo „predanim radom izdejstvovalo novi model studija za buduće generacije, a koji će biti usklađen sa potrebama tržišta rada“.

„Praktična nastava je redefinisana i postavljena na drugačiji način. Treba da bude realizovana na način kako bi bio usklađen potrebama lica sa invaliditetom... Nadam se da ćemo novim modelom postići uspjehe kada je u pitanju praktična nastava“, rekla je Kardović.

Napomenula je da se Studentski parlament dugi niz godina zalaže za uspotavljanje studijskog servisa u Crnoj Gori, kao i uspostavljanju zakona koji će regulisati studentsko obavljanje poslova.

„Takođe, prepoznata je i mogućnost ustanova visokog obrazovanja da oforme centre u posredovanju u obavljanju studentskih poslova“, rekla je ona.

Generalni sekretar SPUCG Vedran Vujisić rekao je da Nacrt Zakona o visokom obraovanju ne sadrži prelazno rješenje za studente koji „studiraju po aktuelnom modelu studija“.

„Ovo prelazno rješenje bi se odnosilo na to da nakon što studenti završe prvu godinu master studija, steknu mogućnost da im se izda diploma ili rješenje kojim se može potvrditi da su stekli 240 ECTS kredita... Ovaj sistem se pokazao izuzetno nepravedan i doveo je generacije u izuzetno nepovoljan položaj. Ovaj sistem nije kompatabilan sa tržištem rada, a nakon što završi master studije, student postaje prekvalifikovan za mnoge poslove...“, kazao je Vujisić, dodajući da bi „veliki broj studenata iskoristio ovu mogućnost, jer je ona veoma značajna za njih“.

Vujisić je pojasnio da su se zalagali za prelazno rješenje i dodao da se nada da će doći do kompromisa.

„Studentski parlament zalagao se za uvođenje dva dodatna ispitna roka - aprilskog i julskog... Takođe, po prvi put je Zakonom o visokom obrazovanju propisan rok o završetku studija...“, istakao je generalni sekretar Studentskog parlamenta.

Kazao je da studenti imaju teškoće i prilikom polaganja stručnih ispita.

Student povjerenik Pravnog fakulteta i član Skupštine SPUCG, Ognjen Kovačević rekao je da je primjetan nedostatak pripravnika u sudstvu, ali i pravnoj struci.

„Smanjena je zainteresovanost za poslove pripravnike sudova u Crnoj Gori. Studenti moraju da završe osnove i master studije u najmanjem trajanju od pet godina. Kao dodatan razlog jesu problemi definisanja naknade za obavljanje poslova pripravnika u sudovima...“, rekao je on.

Napomenuo je da su SPUCG i studentsko vijeće Pravnog fakulteta u par navrata pisali Ministarstvu pravde, na čijem je čelu Božidar Božovć, apropo tog pitanja.

„... Dobili smo garancije da će rješavanje ovih problema biti prioritet u njihovom radu. Smatram da treba da se nađe prelazno rješenje. Treba da se unaprijedi funkcionisanje cjelokupnog pravosuđa...“, kazao je Kovačević.