Nastaviće štrajk do ispunjenja zahtjeva
Prosvjetni radnici u Srbiji odbili ponudu Vlade za povećanje plata od 11 odsto
Nastava u mnogim školama u Srbiji je juče bila otkazana ili skraćena jer su prosvjetni radnici izašli na ulice tražeći povećanje plata.
Protest je održan juče ispred Doma Narodne skupštine, odakle su okupljeni otišli do zgrade Vlade Srbije i još jednom odbili ponudu za povećanje plate od 11 odsto i zatražili da se poštuje potpisani protokol iz 2023. godine, prenijela je Beta.
Prosvjetari se žale na to da su slabo plaćeni u poređenju s drugim radnicima u javnom sektoru i na pogoršanje uslova rada, uključujući nasilje u školama.
“Država koja ima takav odnos prema obrazovanju je neuspješna država koja ... ne može da napreduje ni na koji način”, rekla je Ana Dimitrijević, aktivistkinja sindikata, prenio je Rojters.
Ministarstvo prosvjete je saopšteilo da je oko polovine škola juče radilo normalno, dok su ostale ili skratile ili otkazale nastavu.
Sindikati traže da početna plata u cijelom sektoru obrazovanja bude jednaka prosječnoj mjesečnoj zaradi u zemlji, koja iznosi oko 97.000 dinara. Vlada Srbije je ponudila povećanje zarada od 11 odsto, počev od januara, kao i jednokratnu isplatu od 15.000 dinara, što su sindikati odbili.
Govornici ispred Vlade su ponovili da će u narednih mjesec dana časovi u školama biti skraćeni na 30 minuta, ali da je moguć i dogovor o potpunoj obustavi nastave
Predsjednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić pokazala je potpisani protokol iz 2023. gdje piše da je obrazovanje prioritet i gdje je potpisano koliko će biti povećanje plate.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je u četvrtak da sindikati treba da razmotre ponudu vlade i da razgovori o povećanju plata treba da se nastave u januaru.
“Ako prosvjetari misle da su izlazak na ulice... i obustava rada način za rješavanje stvari, oni griješe”, rekla je novinarima.
Govornici ispred Vlade su ponovili da će u narednih mjesec dana časovi u školama biti skraćeni na 30 minuta, ali da ako vlada nastavi ovako da se ponaša, moguć je i dogovor o potpunoj obustavi nastave, prenijela je Beta.
Skupština Srbije je u oktobru usvojila rebalans budžeta za 2024. godinu, projektujući deficit od 2,9 odsto BDP-a, umjesto planiranih 2,2 odsto.
Prema Međunarodnom monetarnom fondu, očekuje se da će ekonomija Srbije porasti za 3,9 odsto u 2024. godini, u odnosu na prethodno projektovanih 3,5 odsto.
( A.Š. )