Kapela na groblju u mojkovačkom selu podijelila mještane
Objekat visok oko sedam metara podignut iznad porodične grobnice Mandića na seoskom groblju u mojkovačkim Poljima mjesecima izaziva negodovanje dijela stanovnika, a drugi to podržavaju. Inspekcije prebacuju odgovornost, a od nadležne mjesne zajednice niko nije tražio odobrenje, niti su ih obavještavali o gradnji
Kapela na seoskom groblju u Poljima u Mojkovcu, podignuta iznad porodične grobnice Mandića, već mjesecima izaziva negodovanje dijela mještana tog sela.
Iz odgovora sa adresa na opštinskom i državnom nivou “Vijesti” nijesu uspjele da utvrde da li je objekat podignut u skladu sa propisima, niti koja je inspekcija nadležna, a Mjesnoj zajednice “Polja”, koja je po propisima stvarno nadležna za izdavanje odobrenja, niko se nije obraćao za dozvolu, zbog čega je prethodno rukovodstvo MZ gradnju prijavilo inspekciji.
Dio mještana Polja tvrdi da, i pored prijava, inspektori ne reaguju u skladu sa zakonom na taj slučaj, koji je kako kažu, “primjer divlje gradnje i uzurpiranje prostora”. Pojedini “neragovanje inspektora i nadležnih organa” pripisuju činjenici da je kapelu, koju nazivaju crkvom, “podigla porodica predsjednika Skupštine Andrije Mandića”. Smeta im, kako kažu, i što je “objekat Mandića” građen na nekoliko desetina metara od crkve Svete Blagovijesti, podignite 1893. godine, na temeljima crkve koju su porušili Turci.
Drugi dio mještana, međutim, objašnjava da su Mandići za sve radove u tom dijelu sela dobili saglasnosti onih čije grobnice su u blizini. Kažu da je “sramota i to što inspektori dolaze na grobove nečijih roditelja, ali da je neprimjereno i interesovanje novinara za tu temu”.
“Osnovu kapele i kupolu radio je još prije više od pola vijeka otac Mandića. Dakle, objekat je davno započet i sve do sada nikom nije smetao. Kapela je nedavno “zatvorena”, ozidan međuprostor. Mislim čak da je osnova temelja sada mnogo manja od one koja je urađena još početkom sedamdesetih godina minulog vijeka”, kazao je “Vijestima” jedan od mještana Polja.
Od Dragana Mandića, brata Andrije Mandiće, “Vijesti” su, umjesto odgovora na pitanja o procedurama koje su prethodile gradnji objekta, dobile samo kratak komentar.
“Sve koji žele jeftine političke poene, molim da iz toga izostave grobove mojih roditelja i predaka. Ne razmijem ljude, koji na ovaj način “skrnave” grobove. Poručujem im da, ukoliko smatraju da je nešto sporno, to riješe preko nadležnih sudova i ostalih institucija”, kazao je Mandić.
A državni i lokalni inspektori ne mogu da se slože oko toga čija je nadležnost vođenje računa o načinu gradnje na seoskim grobljima. Kako su “Vijestima” rekli u mojkovačkoj Komunalnoj policiji, oni su još 18. januara ove godine dobili anonimnu prijavu da se na seoskom groblju u MZ Polja gradi objekat.
“Služba Komunalne policije i inspekcijskog nadzora je istog dana izašla na tu lokaciju i utvrdila da se gradi objekat nepoznate namjene, bez prisustva radnika i investitora. Kako Služba nije nadležna za dalje postupanje, u 12.30 sati istog dana je obavijestila kol-centar Uprave za inspekcijske poslove. Nije nam poznato da li je objekat podignut u skladu sa propisima, niti da li je traženo mišljenje MZ. Nije nam poznat ni datum početka izvođenja radova na objektu, kao ni da li je objekat završen”, kazao je “Vijestima” Mileta Šutović, načelnik mojkovačke Službe komunalne policije i inspekcijskog nadzora.
I iz urbanističko-građevinske inspekcije Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kažu da taj objekat ne može biti njihova nadležnost, već lokalne komunalne inspekcije. Urbanističko građevinska inspekcija je, objašnjavaju, obavila nadzor 6. februara ove godne, na katastarskoj parceli broj 81 KO Gornja Polja. Utvrdili su da se “na predmetnoj lokaciji po načinu korišćenja groblje nalazi objekat u izgradnji od betonskih blokova nad grobnicom”.
Kažu i da su, shodno članu 62 stav 1 Zakona o upravnom postupku i čllanu 16, 20 i 44 Odluke o održavanju javnih groblja, kapela i sahranjivanju na teritoriji opštine Mojkovac, proslijedili inicijativu Komunalnoj inspekciji Opštine, na dalju nadležnost i postupanje.
“Članom 16 Odluke o održavanju javnih groblja, kapela i sahranjivanju na teritoriji opštine Mojkovac) propisano je da se izgradnja i proširenje groblja, kao i izgradnja objekata na groblju (mrtvačnice, kapele i slično) obavlja u skladu sa planskom dokumentacijom. Privredno društvo, odnosno MZ koji upravljaju grobljima i staraju se o njihovoj izgradnji, uređivanju i održavanju, dužni su da izgradnju objekata iz stava obavljaju u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata”, kažu iz urbanističko-građevinske inspekcije.
Podsjećaju da je članom 20 Odluke o održavanju javnih groblja, kapela i sahranjivanju na teritoriji opštine Mojkovac propisano da odobrenje za izgradnju grobnica, postavljanje spomenika i drugih nadgrobnih obilježja na gradskim grobljima izdaje privredno društvo, odnosno na seoskim grobljima MZ. Članom 44 iste odluke, kako kažu, precizirano je da pravni nadzor nad primjenom odluke obavlja organ lokalne uprave nadležan za komunalne poslove.
“Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem te odluke vrši komunalni inspektor. Obezbjeđenje komunalnog reda i komunalni nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalni policajac”, poručuju iz resora na čijem je čelu Slaven Radunović.
Načelnik Šutović i nakon takvog odgovora iz Ministarstva ostao je pri stavu da objekat na groblju u Poljima ne može biti nadležnost službe na čijem je čelu.
Lakić Vuković, aktuelni predsjednik MZ Polja, kaže da mu niko od mještana nije kao problematično nije prijavio postojanje kapele na seoskom groblju. On objašnjava kako je odskora na mjestu predsjednika MZ i da je, kako tvrdi, trenutno posvećen rješavanju problema putne infrastrukture u selu.
Prema riječima bivšeg predsjednika MZ Raduna Pejovića, više mještana mu se obraćalo i tražili da znaju na osnovu čije dozvole Mandići grade kapelu.
“Više mještana Polja su od mene tražili objašnjenja i prijavljivali gradnju tog objekta. Zbog toga sam gradnju prijavio Komunalnoj policiji, jer Mandići se meni nijesu obraćali niti me obavještavali o tim radovima. Koliko znam, Mandići nijesu dobili, a ni tražili, saglasnost bilo kojeg lokalnog organa, a prema mojim informacijama ni parohije”, objašnjava on.
Prema riječima Pejovića, prilikom inspekcijskog nadzora, kojem je, tvrdi, bio prisutan, konstatovano je da je objekat visok oko sedam metara.
Iz mojkovačkog Sekretarijata za urbanizam, stambeno komunalne poslove i saobraćaj ni poslije više dana čekanja “Vijesti” nijesu dobile odgovore na pitanja, koja se odnose na gradnju kapele na seoskom groblju u Poljima.
( Dragana Šćepanović )