Put nacrtan preko kuća: Ugrožena imovina porodica u barskom naselju Bjeliši

Ugrožena imovina desetak porodica u barskom naselju Bjeliši, koje najavljuju tužbu protiv Opštine i tvrde da se sve radi za račun investitora...

40248 pregleda29 komentar(a)
Dio kuća preko kojih je planiran put, Foto: Marija Pešić

Lokalni put planiran u centru Bara, u naselju Bjeliši, trebalo bi da pređe preko najmanje sedam kuća u kojima živi oko deset porodica. Oni tvrde da će im kuće biti srušene, ali ne pristaju da ih prodaju i najavljuju tužbu protiv Opštine Bar.

U takvoj situaciji je, između ostalih, porodica Jokanović koja na mjestu planiranog puta ima porodičnu kuću u kojoj živi samohrana majka sa tri sina i snahama. Oni su se obraćali Opštini Bar, Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću.

Kako tvrde Jokanovići, iz Ministarstva nisu dobili nikakav odgovor, a iz Opštine su im nezvaničnim kanalima kazali da to nije u njihovoj nadležnosti, već je moć odlučivanja kod tog vladinog resora, iako je lokalna uprava ta koja treba da od njih otkupi imanja.

Najveći problem je to što, kako tvrde, svi prebacuju odgovornost s jednih na druge i djeluje da je svaka adresa na koju se obrate pogrešna, te da niko nema nadležnost da riješi njihov problem, ali svako ima nadležnost da im sruši domove i sagradi put.

U molbi i dopisima koje je u ime porodice slala Danka Jokanović piše da traže pomoć sa izmjenom i dopunom Detaljnog urbanističkog plana “Topolica IV” od 9. juna 2020. godine, za šta su podnijeli zahtjev i Sekretarijatu za urbanizam i prostorno planiranje.

“Opština Bar i pomenuti Sekretarijat i pored brojnih podnijetih molbi i žalbi ostaju nijemi bez bilo kakvog odgovora. Bezobzirno sam izložena konstantnim zabluđivanjem i šetanjem iz jedne u drugu ustanovu bez ijednog pravog odgovora”, napisala je Danka Jokanović.

Ona je navela da je pomoću kredita sagradila kuću i “teškom mukom ih vraćala”, istu onu koju namjeravaju da joj poruše.

I pored moguće odluke da put ide preko livade bez objekta i namjene, odlučeno je da ide preko naselja i da bez krova nad glavom ostavi devet osoba u njihovih porodici, a pored toga i još tri kuće u komšiluku, napisala je ona.

“Najviše me boli tolika bahatost, hladnokrvnost i smjelost da se nekome oduzme krov nad glavom, da baci u vodu nečiji mukotrpni rad, godine života provedene stvarajući ih”, naglasila je.

Prema njenim riječima, od usvajanja puta 2014. godine do danas, pored slanja brojnih žalbi i učestvovanja u javnim raspravama, bez obzira na insistaranje da se put pomjeri puta preko prazne livade a ne preko naseljenog dijela, jedini odgovor koji su dobili je njihova odlučnost u namjeri “da zloupotrebom svojih položaja ostvare otimačinu naših svojina, a sve u cilju omogućavanja da se prave zgrade u okruženju a razaranjem našeg naselja obezbijedi put do istih”.

Susjedne parcele su livadefoto: Marija Pešić

Kako su Jokanovići i njihove komšije kazali “Vijestima”, nezvanično im je iz Opštine rečeno da će se put graditi i ako se postupak eksproprijacije, otkupa zemljišta, ne završi ubrzo. Jedina razlika, navodno, će biti to što njima zemlja neće biti plaćena odmah, već poslije nekoliko godina kada se završi sudski postupak koji su najavili protiv barske uprave.

Iz Opštine nisu odgovorili na pitanja o tom slučaju, između ostalog, i koji je pravni osnov da se tim porodicama poruše kuće prije nego postupak eksproprijacije bude završen.

Sporna i cijena

Sagovornici “Vijesti” iz tog naselja kazali su da rušenje svojih kuća neće dozvoliti već će ih, ukoliko bude bilo potrebno, i fizički odbraniti.

Jokanovićima je, kako su kazali, ponuđeno 700 eura po kvadratnom metru za kuću i 251 euro za kvadrat zemlje što oni smatraju bizarnom i neprihvatljivom cijenom u centru grada, te najavljuju da će na sudu tražiti makar duplo budući da se radi o prinudnoj prodaji. Kao ilustraciju za to navode da im u rješenju o porezu za kuću piše da prosječna tržišna cijena metra kvadratnog njihovog objekta iznosi 1.915 eura.

“Nama je samo stiglo objavještenje na kućnu adresu. Niko nije ni znao da je bio procjenitelj, niko nam se nije javio niti dolazio kod nas”, kazao je jedan od braće Jokanović.

Ovo nije situacija, naglasio je, u kojoj se našla samo njihova porodica, već veliki dio tog naselja od kojih neke porodice ni ne žele da prodaju imovinu, ali su, kako su razumjeli od strane nadležnih, na to primorani.

Kada se usvajao Detaljni urbanistički plan “Topolica 4”, on je bio maloljetan i nije bio upućen u cijelu situaciju, ispričao je.

Kada je na javnoj raspravi bila izmjena i dopuna tog dokumenta, on je bio među predstavnicima naselja koji su se žalili zbog ovog rješenja, ali, kako tvrdi, od tada nije bilo promjena ni noviteta.

Mještani barskog naselja Bjeliši novinarki “Vijesti” su u obilasku terena kazali da se o ovom putu priča deset godina, ali da se situacija “zahuktala” kada su dva lokalna investitora kupila parcele nadomak njihovih kuća za izgradnju zgrada. Oni kažu da misle da Opština po svaku cijenu mora da im napravi put, u ovom slučaju, po cijenu njihovih kuća.

Prema njihovom mišljenju, sve je urađeno netransparentno, sa dogovorima iza zatvorenih vrata, a njih niko nije uključio u taj proces iako se radi o egzistencijalnom pitanju.

Iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kazali su “Vijestima” da je problem saobraćajnice sa kojim se suočava porodica Jokanović posljedica planskog rješenja, odnosno Detaljnog urbanističkog plana (DUP) “Topolica IV”, koji je donijela Skupština opštine Bar.

“Nadležni organ Opštine, kao nosilac pripremnih poslova, sproveo je postupak javne rasprave po tom planskom dokumentu i Ministarstvo, s obzirom na propisane ovlašćenja, nije imalo nadležnosti u ovom dijelu procedure njegove izrade”, naveli su.

Kako su ukazali, Vlada je donijela Odluku o izradi Izmjena i dopuna DUP-a “Topolica IV”.

“Cijeneći značaj tog prostora za dalji razvoj urbane matrice Bara, kao i činjenicu da bi dalja izgradnja u skladu sa važećim Planom onemogućila da se kroz izmjene plana preispita urbanističko rješenje i prateća infrastruktura, Vlada na predlog Ministarstva donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o izradi Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana “Topolica IV”, kojom se uspostavlja zabrana građenja u cjelokupnom obuhvatu plana, koja je istekla”, napisali su.

Napomenuli su i da je u sklopu pripremnih poslova izvršena anketa povodom izrade Izmjena i dopuna DUP-a “Topolica IV” i da je porodica Jokanović učestvovala u toj anketi. Dalje, Vlada je donijela Odluku o izradi izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana Opštine Bar, koji je u fazi nacrta, čime će se stvoriti planski osnov za obezbjeđenje održivog razvoja za koji su kazali da predstavlja jedan od najvažnijih izazova politike uređenja prostora.

“Cilj ovih izmjena je rješavanje ključnih razvojnih problema, naročito za pojedine segmente koje plan tretira. U sklopu izrade navedenih Izmjena PUP-a sagledaće se i organizacija i korišćenje prostora u obuhvatu Detaljnog urbanističkog plana ‘Topolica IV’, čija je izrada prolongirana”, kazali su iz resora kojim rukovodi Slaven Radunović.

Naglasili su da javna rasprava u odnosu na Izmjene PUP-a i Izmjene DUP-a još nije održana, ali da će zainteresovanoj javnosti, uključujući i porodicu Jokanović, biti omogućeno da, u skladu sa Zakonom, učestvuju u ovom dijelu izrade navedenih planova.

“S tim u vezi, odmah nakon sveukupnog planskog sagledavanja prostora u obuhvatu Detaljnog urbanističkog plana ‘Topolica IV’, a u kontekstu rješenja iz Izmjena PUP-a Bara, Ministarstvo će pozvati porodicu Jokanović i informisati je o mogućim planskim rješenjima za prostor na koji se odnosi njihovo obraćanje”, zaključili su.