Priča o Džej Di Vensu, kandidatu za američkog potpredsjednika: Uspješan dječak iz malog mjesta

Zastupa oštre stavove prema Kini i istočnoj Aziji, protivi se vojnoj pomoći Ukrajini

7909 pregleda0 komentar(a)
Džej Di Vens, Foto: Reuters

Život republikanskog kandidata za američkog potpredsjednika Džej Di Vensa tipična je priča o uspješnom dječaku iz malog mjesta. Odrastao je u Apalačima, diplomirao na jednom od najprestižnijih univerziteta u Americi, a mogao bi da bude izabran za jednog od najmlađih potpredsjednika u istoriji.

Grad Džekson, u saveznoj državi Kentaki, nije mjesto u kom je rođen - ali ga Džej Di Vens naziva domom.

“Kada sam zaprosio suprugu rekao sam: ‘Dušo, dužan sam 120.000 dolara za studentski kredit i u vlasništvu imam nadgrobnu ploču u istočnom Kentakiju", poručio je na jednom od skupova.

Vensovu baku svi su znali kao mema (Memaw) - što je riječ koju su koristili francuski doseljenici u Luizijani.

“Uvijek je ovdje dolazio sa njom. Dovodila ga je da mu pokaže ovdašnji način života, što mu se očigledno dopalo", opisao je za Glas Amerike šerif Džon Holan iz Okruga u Kentakiju.

Džej Di Vens rođen je u Midltaunu u državi Ohajo. U najvećoj mjeri, odgajala ga je stroga baka, koja je često psovala i držala u domu 19 napunjenih pištolja.

Noseći očuhovo prezime pobijedio je na prvim izborima na kojima je učestvovao. Simbolično ili ne, bilo je to glasanje za potpredsjednika svoje generacije u srednjoj školi u Midltaunu. Vojsku je služio u marincima i potom sa pohvalama diplomirao na Ohajo Stejt univerzitetu.

Tokom studija na prestižnom Univerzitetu Jejlu, upoznao studentkinju prava Ušu Čilakuri sa kojom se vjenčao.

"Mislim da mu je pomogla da se opredijeli čime bi želio da se bavi, da oblikuje svoj put nakon studija", prisjetio se njihov kolega sa fakulteta Džejms Ajmers.

Za njega se čulo 2016. kada je objavio poznatu knjigu, kasnije pretočenu u film pod nazivom "Elegija brđana", o američkoj radničkoj klasi. Ulogu njegove bake tumačila je Glen Klouz.

foto: Reuters

Uz podršku bivšeg predsjednika Donalda Trampa, Džej Di Vens - dječak iz Ohaja koji voli Kentaki - izabran je za senatora. A dvije godine kasnije kandidovan je za republikanskog potpredsjednika Sjedinjenih Država.

Međutim, njihov odnos započeo je potpuno drugačije, pošto je Trampa označavao neprihvatljivom osobom, tvrdeći da nikada ne bi mogao da ga podrži.

Kao potpredsjednički kandidat vjerni je zastupnik Trampove politike.

“Ne, mislim da je 2020. bilo ozbiljnih problema. Da li je Donald Tramp izgubio izbore? Ne bih upotrijebio baš te riječi”, bio je Vensov odgovor na pitanje da li je bivši predsjednik poražen na izborima 2020.

Zastupa oštre stavove prema Kini i istočnoj Aziji, protivi se vojnoj pomoći Ukrajini, a stavove u vezi sa sukobom Izraela i ekstremista Hamasa iznosio je i na pitanja Glasa Amerike.

„S jedne strane, Kamala Haris tvrdi da brine zbog civilnih žrtava. Međutim, odbija da Izraelu ustupi oružje koje bi omogućilo minimalizovanje civilnih žrtava”, poručio je republikanski kandidat za američkog potpredsjednika.

Njegov rodni grad u najvećoj mjeri podržava Donalda Trampa za predsjednika Sjedinjenih Država.

Stiv Dilman je zaposlio Vensa, kada je bio šesnaestogodišnji mladić.

"Veoma sam ponosan na sve što je postigao. Zbog toga se i sam dijelom osjećam dobro. Čovjek iz ovdašnje ulice Mekinli, mogao bi da bude sledeći američki potpredsjednik”, koji ga je zaposlio u svojoj prehrambenoj radnji.

Ako bude izabran, četrdesetogodišnji Džej Di Vens biće treći najmlađi potpredsjednik u američkoj istoriji.